Witamy na stronie
Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej
Posiadamy:
|
---|
uwrażliwia na potrzeby drugiego człowieka i tworzy przestrzeń
do fundamentalnego wyboru: więcej mieć czy bardziej być. Prawdziwy
wolontariusz chce i ma motywację do pomagania innym.
Daje szansę na zdobycie nowych umiejętności, poznanie ciekawych ludzi
i nowych miejsc. Jest sposobem na samotność, twórcze zagospodarowanie czasu
wolnego. Jednym pozwala oderwać się od szarej codzienności, obowiązków,
drugim daje możliwości sprawdzenia się, przygotowania do przyszłej pracy,
a dla jeszcze innych może być początkiem kariery zawodowej.
Dlatego każdy wolontariusz powinien w Szkolnym Klubie Wolontariatu
znaleźć dla siebie właściwe zajęcie, które przyniesie mu zadowolenie.Dużymi krokami zbliżamy się do kolejnej Gali Wolontariatu, podczas której
wręczane będą Nagrody Kwiatonowickiego Stowarzyszenia Homini.
Stowarzyszenie w sposób szczególny pragnie docenić i wyróżnić osoby, bądź
podmioty angażujące się na rzecz innych. Nagrodę „Anioły Wolontariatu”
przyznaje się w dwóch kategoriach: |
- Serce Sercu, zbiórkę żywność o długim terminie ważności, środków czystości. Termin zakończenia akcji przesuwamy do piątku 18 grudnia 2020 roku nadal liczymy na Państwa pomoc przy tworzeniu paczek świątecznych dla rodzin, Seniorów, Osób samotnych i niepełnosprawnych z terenu naszej miejscowości, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Potrzebujemy: suchy prowiant, żywność o DŁUGIM TERMINIE WAŻNOŚCI np. makaron, mąka, kasza, ryż, konserwy, olej, słodycze, kawa, herbata, kakao, cukier, sól, mąka, soki, bakalie, miód, itp.; środki czystości i kosmetyki np. mydło, szampon, płyn do kąpieli, proszki, kremy do rąk, płyn do mycia naczyń, środki do dezynfekcji itp.
- Świąteczne kartki - BOŻE NARODZENIE 2020 pod hasłem: „Pamiętajmy o osobach starszych (Seniorach) z naszej miejscowości”. Starannie przygotowane kartki (dwustronne, bez życzeń w środku, format, wielkość i kształt dowolna) można składać w terminie od 10 - 18 grudnia 2020 roku. Kartki prosimy opakować w koszulki lub woreczki plastikowe. Prosimy, by do kartek dołączyć oddzielnie napisaną w sposób czytelny kartkę: z liczbą wykonanych kartek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia, który kartki wykonał. Przekazanie minimum 2 kartek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane kartki przekażemy Osobom starszym i niepełnosprawnym.
- zbierania i segregowania PLASTIKOWYCH zakrętek na terenie swoich domów. Czyste zakrętki, bez nalepek, segregujemy oddzielnie na kolory: niebieski, zielony, żółty, czerwony, brązowy, pozostałe niewymienione kolory - zbieramy razem. Można przekazać także zakrętki zmieszane, nieposegregowane. Odbiór zakrętek na terenie szkoły nastąpi w terminach: od 14 - 18 grudnia 2020 roku i od 11 - 15 stycznia 2021 roku. Zakrętki opakowane w worki foliowe, zawiązane sznurkiem, można składać w szkole na dolnym korytarzu, przed sekretariatem. Prosimy, by do każdego worka z zakrętkami była dołączona oddzielnie napisana w sposób czytelny kartka: z liczbą zakrętek, imieniem, nazwiskiem i klasą ucznia przekazującego zakrętki. Przekazanie minimum 100 zakrętek docenimy pozytywnym wpisem za udział w akcji charytatywnej, a zebrane zakrętki przekażemy na rehabilitację 11-letniego Dominika. Więcej informacji o Dominiku znajdą Państwo na stronie www.dominikstochaj.pl Żywność, suchy prowiant, środki czystości, kosmetyki, kartki świąteczne, plastikowe zakrętki można składać w wymienionych wyżej terminach na terenie szkoły - na dolnym korytarzu, przed sekretariatem w dniach pracy szkoły, od poniedziałku do piątku w GODZINACH 7.00 - 17.00. Miejsca zbiórki są opisane.
ZA PRZEKAZANE DARY - WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !!! - Opiekunowie
Informacje o przebiegu ww. akcji zostaną opublikowane po ich zakończeniu na dzienniku Librus oraz stronach naszej szkoły.
W dniu 27. października 2014 r. grupa młodzieży działającej w Szkolnym Klubie Wolontariatu: Paulina, Anna, Karolina, Patrycja, Klaudiusz, Jakub i Kamil pod opieką Pani Dominiki Wiatr udała się na Cmentarz Wojskowy nr 86 w Ropicy Polskiej. Wolontariusze wysłuchali historii tego cmentarza, uporządkowali groby, zapalili znicze pamięci i ofiarowali modlitwę, oddając hołd 69 poległym w 1915 r. żołnierzom.
W trakcie uroczystości w kierunku osób zarządzających Lokalnym Centrum Wolontariatu w Gorlicach i wolontariuszy – popłynęły podziękowania. „Dzięki Wam powoli wraca wiara w drugiego człowieka, jego wrażliwość. Za to Wam drodzy dziękuję” – mówił Mirosław Wędrychowicz. Podczas gali zostały wręczone statuetki i certyfikaty „Szkoła Obywatelska 2013”. Odebrali je opiekunowie Szkolnych Klubów Wolontariatu, które działają w ramach projektu „Wolontariat Edukacją Obywatelską”. Statuetki wręczali p. Justyna Lenard, Lokalny Koordynator Wolontariatu i p. Łukasz Igielski. Dodatkowo, najbardziej aktywni wolontariusze odebrali dyplomy uznania za działalność na rzecz innych.
motto: „Na tropach serca…”
Zimowa Szkoła Wolontariatu obfitowała w wiele atrakcji: ciekawe wykłady i warsztaty szkoleniowe prowadzone przez instruktorów; wspólne grillowanie; zabawy z elementami dyskoteki; uczenie się piosenek i tańców integracyjnych; oglądanie seansów filmowych; udział w teleturnieju Milionerzy; miłe chwile spędzone na siłowni, podczas rozmów, gier w ping - ponga i piłkarzyki. Wyjazd pozwolił młodzieży bardziej się zintegrować, rozwijać i doskonalić posiadane umiejętności, poznać nowe osoby i dzielić się doświadczeniami z wolontariuszami z klubów z Bystrej, Binarowej i Biecza.
Na koniec pobytu Wolontariusze bardzo serdecznie podziękowali organizatorom Zimowej Szkoły Wolontariatu p. Renacie Filipowicz i p. Justynie Lenard.
Prelekcja była dla nas bardzo pouczająca. Dzięki niej wielu z nas, uświadomiło sobie przyczyny cierpienia ludzi oraz potrzebę pomocy chorym i umierającym. Zrozumieliśmy, jak ważne jest towarzyszenie innym ludziom w ich cierpieniu poprzez wysłuchanie, potrzymanie za rękę, po prostu bycie obok nich w tych trudnych dla nich chwilach.
|
|
|
|
1. przeprowadzenie rad pedagogicznych na temat obowiązków w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom, wynikających z przepisów prawa oświatowego, procedur zachowania
w sytuacjach kryzysowych i nadzwyczajnych;
|
Szymon Kulka jest jednym z najbardziej utalentowanych zawodników młodego pokolenia. Mimo że w czerwcu skończy dopiero 21 lat, ma w swoim dorobku dwucyfrową liczbę medali Mistrzostw Polski. Tylko w styczniu 2012 r. poprawił 15-letni halowy rekord Polski juniorów na 2000 metrów i wywalczył złoty medal na halowych mistrzostwach kraju na dystansie 3000 metrów. Mistrz Europy w biegach przełajowych w dniu 17. października 2014 r. wziął udział w lekcji pokazowej na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej, w ramach projektu WF Z KLASĄ. Spotkanie to zaplanowane zostało jeszcze w czerwcu, kiedy to młodzież naszej szkoły uczestniczyła w Dniu Olimpijskim, w Gorlicach. Tam zaprosiliśmy pana Szymona, aby odwiedził naszą szkołę. Na co on chętnie przystał i przyjął zaproszenie. Pod jego kierunkiem uczniowie wykonywali ćwiczenia lekkoatletyczne przygotowujące do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Chociaż trening wcale nie był łatwy, to uczniowie sprostali wymaganiom Mistrza. Po zajęciach odbyło się krótkie spotkanie z uczniami Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum, na którym można było zadawać pytania naszemu gościowi oraz podziwiać trofea, które przywiózł ze sobą. Lekcja z mistrzem nie była pierwszym tego typu przedsięwzięciem, bowiem w zeszłym roku gościliśmy mistrza karate Marcina Grzeszczuka – absolwenta naszego Zespołu Szkół.W dniu 10. października 2014r. w Zagórzanach rozegrane zostały zawody sportowe – mini piłka nożna chłopców w kategorii szkół podstawowych, w ramach XX Igrzysk Młodzieży Szkolnej i Gimnazjalnej Gminy Gorlice. Organizatorem turnieju był Szkolny Związek Sportowy Gminy Gorlice. W zawodach uczestniczyła drużyna Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej w składzie: Tomasz Piecuch, Emanuel Deda, Bartosz Labut, Jakub Padoł, Piotr Zięba, Adrian Szymanek, Dawid Kluk, Dawid Praiznar. Nasi chłopcy już drugi raz z rzędu wygrali turniej i zostali okrzyknięci niepokonaną drużyną. W drodze do finału wygrali z zespołem z Klęczan i z Bystrej, a w finale pokonali chłopców ze Stróżówki 1:0. Zwycięskiego gola strzeliła Bartosz Labut i został najlepszym strzelcem turnieju. 29. października w Gorlicach nasz zespół wystartuje w zawodach powiatowych, gdzie będzie reprezentował nasza gminę. Opiekunem i trenerem drużyny jest pan Dariusz Piekarz.
|
Zespół Szkół w Ropicy Polskiej przystąpił do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej –„Ćwiczyć każdy może” w ramach projektu ROK SZKOŁY W RUCHU. Po ukończeniu zadań i wypełnieniu zaleceń Ministerstwo Edukacji Narodowej przyzna szkole tytuł SZKOŁY W RUCHU. Do tej pory zrealizowaliśmy kilka zadań wynikających z regulaminu projektu.
Na początek odbył się rajd dla uczniów, nauczycieli i rodziców z terenu naszej miejscowości.
|
W tym roku szkolnym obchodzimy ogłoszony przez papieża Franciszka
|
Z okazji 40- stej rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego społeczność uczniowska naszej szkoły przystąpiła do akcji „ Światło wolności”. 13 grudnia na lekcjach nauczyciele dzielili się wspomnieniami z tego dnia, a reprezentacja uczniów z wszystkich klas zapaliła symboliczne światło wolności. Wieczorem o 19: 30, każdy kto czuł potrzebę upamiętnienia tego wydarzenia zapalił w oknie świecę. Odzew uczniów przeszedł nasze oczekiwania!
|
W piątek (10 grudnia) odbyło się uroczyste podsumowanie Konkursu Plastycznego "Bawimy
się w teatr", którego organizatorem była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym
Sączu Filia w Gorlicach. Patronat nad konkursem objęło Wydawnictwo Jung-off-ska.
Zadaniem uczestników było wykonanie kukiełek na podstawie książek Astrid Lindgren.
W uroczystości uczestniczyły nagrodzone i wyróżnione dzieci wraz z rodzicami i
nauczycielami. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Pani Iwona Mularczyk, Wicedyrektor
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu; Pani Jadwiga Cieśla z Nadleśnictwa
Gorlice; Pan Bartłomiej Belniak, instruktor przedmiotów artystycznych w Młodzieżowym
Domu Kultury w Gorlicach oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Pedagogiczną Bibliotekę
Wojewódzką w Nowym Sączu Filię w Gorlicach, Nadleśnictwo Gorlice oraz Wojewódzki
Urząd Pracy w Krakowie. Szkołom i świetlicom, z których wpłynęło najwięcej prac przekazano
audiobooki ufundowane przez Wydawnictwo Jung-off-ska. Wszyscy uczestnicy konkursu
otrzymali pamiątkowe dyplomy, a nauczyciele imienne podziękowania.
Po uroczystym wręczeniu nagród i wyróżnień zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć
zabawne przedstawienie pt. "Pippi w szkole" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w
Ropicy Polskiej pod kierunkiem Pani Agnieszki Skowronek. W rolach głównych wystąpili:
|
Człowiek jest wart tyle, ile uczyni dobrego
|
|
W dniu 15 listopada klasy pierwsze i czwarte udały się na wycieczkę do Pijalni Czekolady M. Pelczar Chocolatier w Korczynie. Dzieci wzięły udział w warsztatach czekoladowych. Poznały proces produkcji czekolady, mogły skosztować ziaren kakaowca i miazgi oraz obserwować proces mielenia i oczyszczania ziaren. Największą atrakcją okazało się zdobienie tabliczek czekolady według własnego pomysłu. W trakcie warsztatów dzieci degustowały różne rodzaje czekolad. Uzupełnieniem warsztatów był film pt.: „Pochodzenie kakao” oraz „Historia kakao i czekolady”. Następnie zwiedzały wnętrze pijalni. Dzieciom bardzo spodobała się fontanna czekoladowa. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki – wyprodukowane własnoręcznie czekolady. Wycieczka należała do bardzo udanych. Wszyscy pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do domu ze słodkościami.
|
Dzień Niepodległości w naszej szkole obchodziliśmy bardzo uroczyście. Korytarze zostały przystrojone biało – czerwonymi proporczykami, a na budynku szkoły zawisły państwowe flagi. Tego dnia obowiązywał strój galowy, wszyscy uczniowie nosili kotyliony lub biało - czerwone flagi. Młodzież naszej szkoły przygotowała patriotyczną akademię z okazji 11 listopada. Mottem przewodnim uroczystości były słowa Józefa Piłsudzkiego „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”. Podczas akademii młodzież reprezentująca każdą z klas przedstawiła tło historyczne odzyskania przez Polskę niepodległości, recytowano wiersze i śpiewano pieśni patriotyczne. Na zakończenie uroczystości uczniowie najstarszych klas przedstawili krótką inscenizację fragmentu książki Stefana Żeromskiego „ Syzyfowe prace”. Zebrana na sali społeczność szkolna zobaczyła scenkę z klasy gimnazjalnej, podczas której Zygier recytuje „ Redutę Ordona”. O 11: 11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi uroczyście odśpiewali „ Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji „ Szkoła do hymnu”. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: p. Mazur, p. Kapłon i p. Łasak.Galeria fotograficzna |
8 listopada 2021 r. klasy edukacji wczesnoszkolnej brały udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc”. W tym dniu uczniowie wraz ze swoimi nauczycielami przygotowywali śniadanie. Przynieśli potrzebne produkty, z których wykonali zdrowe kanapki. Dzieci pamiętały, by na każdej kanapce znalazło się coś kolorowego i pożywnego, a więc nie zabrakło pomidorów, ogórków, papryki, rzodkiewek, cebulki… Na deser zjadły pyszne owoce. Wspólne śniadanie było świetną zabawą, a zarazem nauką o tym jak ważne jest codzienne, zdrowe śniadanie. To ono daje nam siłę i energię na początek nowego dnia.
|
W środę 3 listopada uczniowie klasy pierwszej udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylance. Tam przywitała ich pani bibliotekarka Lidia Foryś, która w skrócie opowiedziała im o pracy bibliotekarza, pokazała księgozbiór oraz program do obsługi kont czytelniczych. Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne, w ramach których powstały piękne jesienne plakaty prezentujące „sowy mądre głowy.” Po zakończonych zajęciach pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników i otrzymali pamiątkowe książki w ramach akcji „Mała książka wielki człowiek.” Dodatkową atrakcją przygotowaną dla najmłodszych było spotkanie z dogoterapeutą ks. Janem Gierlakiem MS i jego niesamowitym psem Turbim. Dzieci z przyjemnością wysłuchały krótkiej prelekcji na temat psów, a następnie obejrzały pokaz sztuczek w wykonaniu Turbiego. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była pani Agnieszka skowronek oraz pani Renata Belczyk.
|
2 listopada br. uczniowie klasy 7b odwiedzili Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, gdzie
obejrzeli spektakl pt. ”Balladyna”.
Sztukę wyreżyserowała Bożena Suchocka na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego –
„Balladyna”. Za scenografię i kostiumy odpowiadał Jan Kozikowski, natomiast o oprawę
muzyczną przedstawienia zadbali Tomasz Waldowski, Sebastian Wielądek oraz Barbara
Derlak. W głównych rolach wystąpili: Matylda Baczyńska – jako Balladyna, Anna Zachciał –
Alina, Dominika Markuszewska – Goplana, Maciej Babicz – Kirkor, Ireneusz Pastuszak –
Pustelnik, Filip Kowalczyk – Chochlik, Stefan Krzysztofiak – Skierka.
Spektakl opowiadał o życiu tytułowej Balladyny, która nie cofała się przed kolejnymi
morderstwami, aby dojść na szczyt władzy i zyskać powszechne uznanie. Wygórowana
ambicja, żądza władzy i zaszczytów sprawiały, że bohaterka nie potrafiła poprzestać na
jednym sukcesie, dlatego jedna jej zbrodnia pociągała za sobą następne. Zabiła ona swoją
młodszą siostrę Alinę, Kostryna, Grabca oraz doprowadziła do śmierci matki. Pod koniec
występu Balladyna została surowo ukarana za swoje czyny – zmarła rażona piorunem.
Wszyscy byli pod wrażeniem wspaniałej gry aktorów, którzy doskonale wcielili się w swoje
role. Ich kostiumy i rekwizyty były oryginalne, przez co przykuwały uwagę widza. Muzyka
oraz dekoracje dodawały całemu występowi uroku, sprawiając, że sztuka na długo zapada w
pamięć.
|
O dwa szczyty bliżej... Cieklinka – 512 m n.p.m. i Magura Wątkowska – 846 m n.p.m. Kolejne dwa szczyty na koncie "ODKRYWCÓW". 28 i 29 października odbył się dwudniowy rajd pieszy - plener fotograficzny. Nasza grupa jest coraz bliżej zdobycia GORLICKIEJ ODZNAKI GÓRSKIEJ. Tym razem poznawaliśmy obszar Magury Wątkowskiej. Znowu przepiękna lekcja historii regionu, także ze sportem w tle - zwiedzanie Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza w Cieklinie.
|
W naszej szkole kładziemy duży nacisk na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem dzieci. W związku z tym 27 października uczniowie klasy I uczestniczyli w spotkaniu z policjantem. Dzieci miały okazję porozmawiać z policjantem o zachowaniu bezpieczeństwa w drodze do szkoły i poza szkołą. Policjant omówił zasady poruszania się po ulicy, chodniku i podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślił, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań. Mamy nadzieję, że dzięki takim edukacyjnym spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.
|
Grupa 12 uczniów klasy szóstej oraz klas siódmych uczestniczyła w projekcie „Grenzenlos –
trotz Pandemie“. Ich partnerami byli uczniowie ze szkoły w Słowenii.
Pisząc oraz czytając e-maile oraz listy mieli możliwość poznać swoich rówieśników z innego
kraju. Odbyło się również spotkanie online. Nasi uczniowie otrzymali od swoich partnerów
„listy gończe”, maile oraz filmiki o ich grupie i szkole. Natomiast uczniowie słoweńscy
otrzymali podobne materiały od naszych uczniów. W październiku do zaprzyjaźnionych
uczniów została wysłana paczka. Co zawierała? Polskie słodycze, pocztówki z życzeniami oraz
przepięknie pomalowane materiałowe torby. Oczywiście podobna paczka dotarła do naszej
szkoły ze Słowenii.
czytaj więcej...
|
23 października Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej wzięła udział w „PRZERWIE NA CZYTANIE - II MIĘDZYNARODOWA EDYCJA. Przygotowanych zostało siedem stref czytelniczych: strefa artystyczna, historyczna, geograficzna, strefa przedszkolaka, strefa bajek i baśni, strefa powieściowa oraz strefa mitologiczno – fantastyczna. W przygotowanych strefach czytania czekały na uczniów i nauczycieli książki ze szkolnej biblioteki oraz wygodne siedziska, a nawet wybrane postaci z bajek, legend, mitów oraz powieści. Każdy znalazł coś dla siebie, niektórzy przynieśli ze sobą swoje ulubione książki do czytania i zarekomendowania innym czytelnikom. Do akcji włączyły się również przedszkolaki, które w swojej strefie mogły wysłuchać baśni oraz pooglądać ciekawe propozycje książkowe właśnie dla nich. Książki czytane były na stojąco, na siedząco, na leżąco, a nawet na chodząco. W naszej szkole akcja przebiegała pod hasłem Czytanie jest super Cała impreza zorganizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Za przygotowanie przedsięwzięcia odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek wraz z Klubem Młodego Czytelnika.
|
26 października 2021r. uczniowie klas 2 - 3 udali się autokarem na wycieczkę do Krakowa oraz Bochni. Uczestnicy rozpoczęli wyprawę od zwiedzania przepięknego Ogrodu Botanicznego, w którym rośnie wiele gatunków roślin z całego świata. Kolejnym punktem wycieczki było zobaczenie serca Krakowa. W umówionym miejscu czekał przewodnik, który oprowadził uczestników po krakowskim rynku, pokazał Sukiennice, kościół Mariacki oraz bramę Floriańską. Po aktywnym zwiedzaniu wszyscy udali się na dwudaniowy obiad do jednej z bocheńskich restauracji. Następnym celem wycieczki była wizyta w Kopalni Soli w Bochni. Podczas spacerowania z przewodnikiem po kopalnianych korytarzach uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek o tym miejscu. Nie zabrakło również czasu na zakup pamiątek. Pomimo zmęczenia po całodniowej wycieczce, dzieci wróciły zadowolone i uśmiechnięte. Wycieczka była realizowana w ramach projektu „Poznaj Polskę” współfinansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
|
Kolejny szczyt zdobyty - Chełm – 779 m n.p.m.
|
„Po polsku o historii…” Pisanie Dyktanda Niepodległościowego to już w naszej szkole tradycja. 29 września ponad trzydzieścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w IX Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii…”. Zmagania z ortografią przebiegały w dwu kategoriach wiekowych: klasy IV-VI oraz VII-VIII. Uczniowie łączyli poznawanie naszej historii ze sprawdzeniem znajomości ortografii języka ojczystego. Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło kilkaset szkół z ośmiu województw. W tym roku tekst dyktanda przypominał wydarzenia związane z powstaniami śląskimi – w setną rocznicę jednego z nich. . Etap szkolny konkursu dla klas IV-VI zatytułowano „Cud nad Odrą”, zaś dla starszej grupy „O polski Śląsk”. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie stanowiła świetną okazję do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym. |
Nauka, to podróż, która trwa przez całe życie… 14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły, nauczycieli,
pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji Narodowej.
Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z
inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu
14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. W naszej szkoły
tradycyjnie już uczniowie klasy pierwszej stają się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej,
gdyż są pasowani na uczniów szkoły przez panią dyrektor.
Po krótkiej części artystycznej i uroczystym ślubowaniu „pierwszaki” otrzymały dokument
potwierdzający przynależność do danej placówki oświatowej, czyli legitymację oraz pudełko pełne
upominków od pozostałych klas na nową drogę edukacji. Za zorganizowanie uroczystości
odpowiedzialna była pani Renata Belczyk. Po pasowaniu odbyła się kolejna akademia dla uczniów
klas IV- VIII, podczas której młodzież zadedykowała swoim nauczycielom niesamowity koncert
życzeń. Za przygotowanie całości odpowiedzialni byli pan Arkadiusz Kapłon, pan Bogumił Łasak
oraz Samorząd Uczniowski wraz z opiekunkami p. Dorotą Stawiarz oraz Agnieszką Skowronek.
|
W dniach 8.10 oraz 11.10 br. w Kobylance odbyły się zawody gminne w halowej piłce
nożnej chłopców. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w obu turniejach. W kategorii
starszej zajęliśmy 3 miejsce, w młodszej uplasowaliśmy się na 4 pozycji. Opiekunem obu
zespołów był p. Dariusz Piekarz.
|
Rozpoczynamy realizację projektu Gorlicka Odznaka Górska. Młodzież szkolna poznaje walory krajoznawcze, turystyczne i historyczne naszego regionu 👣🙂. Zwiedziliśmy Skansen Przemysłu Naftowego "Magdalena", a także Gorlicki Cmentarz Żydowski (gorlicki kirkut), zdobyliśmy Górę Cmentarną 357 m n.p.m. i Górę Zamkową 423 m n.p.m. Pierwsze szczyty mamy już na koncie - czekamy na wiecej!
|
Nasza szkoła już po raz trzeci włączyła się do udziału w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Na lekcjach uczniowie utrwalali tabliczkę mnożenia poprzez ćwiczenia multimedialne, gry i zabawy, tworzyli plakaty. Na korytarzu powstała gazetka mająca na celu pomoc w opanowaniu tabliczki mnożenia. W klasach zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki
mnożenia. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
|
28 września wszyscy uczniowie wraz z opiekunami uczestniczyli w VI Pieszym Rajdzie Szkolnym. Dzieci z klas 1-3 pokonały trasę ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej do Skansenu Wsi Pogórzańskiej im. prof. R. Reinfussa w Szymbarku, natomiast starsi uczniowie przeszli trasę od szkoły do OSP w Bielance. Po dotarcie na miejsca docelowe w ramach obiadu wszyscy posilili się ciepłym bigosem ugotowanym przez naszą panią kucharkę Danusię. Młodsze dzieci podczas zwiedzania szymbarskiego skansenu dzieci dowiedziały się jak dawniej ludzie ubierali się oraz jak mieszkali. Uczestnicy rajdu wzięli również udział w warsztatach artystycznych, w których wykazali się ogromną kreatywnością. Ostatnią atrakcją rajdu dla najmłodszych była wspólna zabawa w Etno Parku. Młodzież po ciepłym posiłku udała się na zwiedzanie zabytkowej Cerkwi Opieki Matki Bożej w Bielance. Aby się troszkę rozgrzać, uczniowie aktywnie spędzili czas na boisku szkolnym.
|
Październik to miesiąc bibliotek, dlatego tuż u jego progu w naszej szkole odbyły się warsztaty biblioteczne dla klas IV oraz VIII poprowadzone przez panią Małgorzatę Janusz – Nowicką z Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Zajęcia dla klas ósmych dotyczyły technik skutecznego uczenia się. Młodzież obejrzała ciekawą prezentację na temat pracy mózgu, a następnie pod okiem pani Małgosi wykonała test na inteligencję oraz ćwiczenia pobudzające półkule mózgowe do pracy. W klasach czwartych z kolei dzieci obejrzały prezentację na temat języków świata, wzięły udział w quizie na temat języków, a na koniec wykonały swoje książki – oczywiście w różnych językach. Pojawiły się książeczki w języku rosyjskim, chińskim, suahili, a nawet te papirusowe zapisane za pomocą hieroglifów. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.
|
30 września br. naszą szkołę odwiedził niezwykły gość – Michał Zieleń. Ten dziewiętnastoletni chłopak to utalentowany lekkoatleta, który ma już na swoim koncie wiele niesamowitych osiągnięć w kategorii biegów z przeszkodami. Michał jest mistrzem Polski w kategorii U20 i reprezentował nasz kraj na Mistrzostwach Europy w Talinie oraz Mistrzostwach Świata, które odbyły się w stolicy Kenii - Nairobi. Podczas spotkaniu z dziećmi i młodzieżą sportowiec opowiedział o swoich zainteresowaniach, pasjach i o tym, jak rozpoczął swoją przygodę ze sportem. W czasie prelekcji można było obejrzeć zdjęcia z mistrzostw, zobaczyć medale, numery startowe, powołanie do kadry oraz akredytację uprawniającą do udziału w zawodach. Oprócz informacji sportowych w swojej wypowiedzi Michał przemycił kilka ciekawostek geograficznych oraz dotyczących życia Kenijczyków. Po spotkaniu każdy mógł zdobyć autograf lub zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialni byli p. Agnieszka Skowronek oraz p. Dariusz Piekarz.
|
Dnia 27.09.21 r. nasza szkoła po raz kolejny obchodziła Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji zorganizowano 3 szkolne akcje, których celem było promowanie języków obcych wśród dzieci i młodzieży.
Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt.” Namalujsłowo” („Paint the Word- Bemale das Wort”). Zadaniem uczniów było zilustrowanie wybranego słowa za pomocą dowolnej techniki malarskiej. Uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością przy tworzeniu swoich prac. Zwycięzcami w tej konkurencji zostali: W klasach: 1-3 SP: • I miejsce: Milena Myśliwy • II miejsce: Filip Halczuk • III miejsce: Szymon Rosół W klasach: 4-8 SP: • I miejsce: Nikola Wierzchanowska • II miejsce: Julia Piątkowska • III miejsce: Kacper Wędrychowicz Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę! |
„Spotkaj się z niemieckim w …..” to cykl imprez plenerowych dedykowanych wszystkim zainteresowanym nauką języka niemieckiego. Spotkania odbywają się w 8 miastach w Polsce od 20. do 30. września. Cykl imprez jest częścią kampanii „Język Twojej Pasji” reklamującej język niemiecki. W Rzeszowie wydarzenie odbyło się 24. września w Parku przy Fontannie Multimedialnej. Wzięli w nim również udział uczniowie naszej szkoły. Uczniowie rozwiązywali zadania: puzzle, memory, mergecube, obejrzeli występ magika Piotra Szumnego. Mieli również do dyspozycji kiosk, gdzie można było zaopatrzyć się w lubiane i znane żelki Haribo. W rolę sprzedawców wcielili się niemieckojęzyczni pracownicy Instytutu.
|
23.09.2021 r. klasa VI wraz z wychowawcą wybrała się na pieszy rajd w okolicy Ropicy Polskiej(8 km). Byliśmy pod Krzyżem Milenijnym, przy którym podziwialiśmy panoramę naszej miejscowości, a także Gorlic, odwiedziliśmy cmentarz nr. 76 z I wojny światowej, gdzie w cichej modlitwie oddaliśmy hołd poległym oraz zapaliliśmy znicz. Na ,,Trzech kopcach" przy ognisku, wspólnych rozmowach i zabawach na łące oraz pieczonej kiełbasce spędziliśmy razem aktywnie czas. Wspólnie z nami wędrowali nasi rodzice i towarzysz podróży....... pies Krzysia. Za zorganizowanie rajdu odpowiedzialny był p. Dariusz Piekarz.
|
W dniu 23 września odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny "Paint the Word".
|
W naszej szkole nauczycielki wraz z uczniami w klasach 1-3 postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień. Dzieci poznały historię Vashti, głównej bohaterki tej opowiastki, która dzięki malutkiej kropce i doskonałej „pani od plastyki” poznała i uwierzyła w swój talent i możliwości. Aby nie wkradła się nuda , uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli, również w zabawach ruchowych przy muzyce. Na koniec stworzyli przepiękne kropkowe obrazy oraz kropkowy alfabet. Prace zawisły na głównym korytarzu w naszej szkole.
|
14 września 2021 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się wybory do Samorządu
Uczniowskiego. Dzieci i młodzież mieli możliwość wybrać swoich przedstawicieli, którzy
reprezentować ich będą na forum szkoły.
|
„Moja pani! Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu
W rolach głównych wystąpili: Pani Dulska – Liwia Pabis Mela – Milena Gajewska Hanka – Emilia Karp Juliasiewiczowa – Amelia Kwaśniak Hesia– Nadia Markowicz Pan Dulski – Ksawery Sarnecki Zbyszko Dulski – Antoni Mazur Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek. |
Dnia 1.09.2021r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wrócili po wakacyjnym odpoczynku do szkolnych obowiązków. O godz.8:30 mury szkoły przekroczyli uczniowie klas I-III, a o godzinie 9:15 w sali gimnastycznej zagościli pozostali. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, pani dyrektor Beata Kraus powitała całą społeczność szkolną i życzyła wszystkim rozpoczynającym nowy rok szkolny dużo siły, wytrwałości, otwartego umysłu oraz zdrowia. Po zakończonej części oficjalnej uczniowie udali się do klas na spotkanie z wychowawcami i rówieśnikami.
|
.................................................................................................................................... Galeria fotograficzna |
Uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej 16 czerwca 2021 roku byli na wycieczce w zagrodzie edukacyjnej „Skrawek Nieba” w Łosiu. Dzieci odbyły spacer po łące i lesie. Poznawały rośliny i zwierzęta występujące na tym terenie. Oglądały tablice z ilustracjami, które były rozmieszczone na trasie. W lesie budowały szałasy. Było to zajęcie bardzo integrujące dla dzieci, uczące wspólnego działania. Po zajęciach terenowych dzieci uczestniczyły w warsztatach kulinarnych oraz artystycznych. Same robiły pizzę, którą potem ze smakiem zjadły na łonie przyrody. Wykonały też „las w słoiku” – kompozycję z darów lasu. Na koniec dzieci bawiły się na placu zabaw, zjeżdżały na tyrolce. Wyjazd był bardzo udany, a dzień spędzony w „Skrawku Nieba” na długo pozostanie w ich pamięci.
|
W dniach od 7 do 9 czerwca grupa uczniów z naszej szkoły udała się na wycieczkę do Warszawy. Program zwiedzania stolicy był bardzo bogaty i obfitował w wiele wspaniałych miejsc poświęconych pamięci znanych Polaków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wilanowa, gdzie wspólnie z przewodnikiem odwiedziliśmy komnaty pałacowe, w których niegdyś mieszkał sam król Jan III Sobieski. Następnie po spacerze ogrodami wilanowskimi udaliśmy się do kolejnego cudownego pałacu, który do historii przeszedł dzięki królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu. Chodzi oczywiście o pałac w Łazienkach Królewskich. Łazienki zachwyciły nas swoją historią i pięknem, a spacer wśród kwiatów i zieleni pozwolił nieco odetchnąć po długiej podróży.
czytaj więcej...
|
W ostatnim dniu naszej wycieczki odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie każdy mógł zagłębić się w tajniki edukacyjne i poszerzyć swoją wiedzę na temat świata i samego siebie. Wisienką na torcie okazało się być Muzeum Powstania Warszawskiego, które pochłonęło nas bez reszty swoją niesamowitą historią i rozmachem. Wycieczka odbyła się w ramach projektu Młodzi Aktywni Lokalnie współfinansowanego przez FIO.
8 czerwca 2021 roku uczniowie klasy VIIa wraz z wychowawczynią oraz rodzicami
uczestniczyli w rajdzie integracyjnym do Szymbarku. Celem ich wspólnej wędrówki była
willa „Perełka”, gdzie rozpalili ognisko.
Uczniowie mieli okazję pobyć na świeżym powietrzu, zjeść smaczną kiełbaskę i inne
smakołyki przygotowane przez mamy. Atrakcją były gry i zabawy, podczas których młodzież
świetnie się bawiła rywalizując ze sobą.
Piękna pogoda, czerwcowe słońce i wspólnie spędzony czas sprawiły wszystkim wiele radości.
|
We współczesnym świecie istnieje wiele zagrożeń dla zdrowia i życia człowieka. Środowisko naturalne zostało zanieczyszczone, a proponowana żywność jest często niezdrowa, sztucznie modyfikowana, zawierająca dużo trujących składników chemicznych.
|
Dnia 2 czerwca 2021 r. odbyło się ognisko integracyjne uczniów kl. 6a. Dzięki pomocy rodziców udało zorganizować się nie tylko idealne miejsce na spotkanie klasowe, ale również poczęstunek i transport naszej 13 osobowej grupy. Oprócz tradycyjnego palenia ogniska i pieczenia kiełbasek wzięliśmy udział w szeregu zabaw integracyjnych. Graliśmy m.in. w mafię, zbijaka, kalambury, badmintona. Wypoczynkowi na świeżym powietrzu sprzyjała piękna pogoda, a wszystkim uczestnikom dopisywał dobry humor. Liczymy na to, że podobne spotkanie powtórzymy w nowym roku szkolnym.
|
2 czerwca 2021 roku uczniowie klasy 3 b wraz z rodzicami uczestniczyli w rajdzie w
Beskidzie Niskim w miejscowości Wysowa Zdrój zorganizowanym przez panią Monikę Labut
oraz pana Dariusza Piekarza. Pieszą wędrówkę uczestnicy rozpoczęli przejściem zielonym
szlakiem przez Przełęcz Cegiełka położoną na granicy ze Słowacją na Świętą Górę Jawor ,
gdzie znajduje się cerkiew Opieki Matki Bożej. Skąd pomysł, aby cerkiew wybudować na
szczycie góry? Według wierzeń, 21 września 1925 roku jednej z mieszkanek Wysowej Zdrój
objawiła się w tym miejscu matka boska i poleciła, by zbudować na górze kaplicę. Wieści
szybko dotarły do mieszkańców Wysowej i pobliskich wsi, i górę zaczęły odwiedzać
pielgrzymki wiernych. Decyzją biskupa greckokatolickiego z Przemyśla, w 1929 roku
wzniesiono tu cerkiew. Krótko po poświęceniu cerkwi, w pobliżu wytrysnęło źródełko,
którego woda miała mieć lecznicze właściwości.
czytaj więcej...
|
„Czytanie książek, to najlepsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” |
Czerwiec, to miesiąc pachnący wakacjami, a dzień go rozpoczynający, to Dzień
Dziecka. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowana została gra terenowa dla uczniów z klas
od IV do VIII. Uczniowie walczyli o tytuł SUPERKLASY, jednak aby go zdobyć musieli wykonać
szereg konkurencji sportowych, matematycznych, językowych i literackich. Młodzież
rozwiązywał quizy, krzyżówki, odczytywała ukryte hasła i zbierała punkty, które po
zsumowaniu pozwoliły wyłonić zwycięską klasę. W turnieju zwyciężyła klasa VII b. Tego dnia
wszystkie klasy wspólnie grillował, a na zakończenie każdy otrzymał słodki upominek. Za
opiekę podczas szkolnych obchodów Dnia Dziecka odpowiedzialni byli wychowawcy klas, a
za zorganizowanie gry terenowej odpowiadali: pani Dorota Stawiarz, p. Agnieszka Mazur, p.
Karina Szura, p. Agnieszka Skowronek, p. Marta Kiełbasa oraz p. Dariusz Piekarz.
|
„Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, |
W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT. W ramach tego właśnie projektu zaprosiliśmy uczniów do udziału w Gminnym Konkursie „Maskottchen - Wettbewerb”.
Prace konkursowe dostarczyli uczniowie SP w Bystrej, SP w Dominikowicach, SP w Kobylance, SP w Kwiatonowicach, SP w Stróżówce oraz SP w Ropicy Polskiej.
Serdecznie dziękujemy za wszystkie zgłoszone prace. Uczniowie wykazali się niezwykłą pomysłowością. Wybór zwycięskich prac był niezwykle trudny!
|
W bieżącym roku szkolnym dzięki inicjatywie Goethe-Institut w Warszawie
współpracowaliśmy z wolontariuszką z Niemiec – Hannah Hengstebeck. Była ona
ambasadorką języka i kultury niemieckiej w Ropicy Polskiej. Wspierała naukę niemieckiego,
dzięki niej uczniowie mieli kontakt z żywym językiem.
Z powodu pandemii Hannah krótko towarzyszyła uczniom na żywo uczestnicząc w lekcjach.
Później towarzyszyła nam natomiast w lekcjach online. Opowiadała o niemieckich
zwyczajach i tradycjach, a równocześnie poznała kulturę naszego kraju i nauczyła się podstaw
języka polskiego. Hannah prowadziła również dodatkowe zajęcia dla uczniów, którzy
przygotowują się do zdobycia certyfikatów językowych Fit 1 i Fit 2.
Bardzo ciekawą inicjatywą wolontariuszek przebywających w Polsce było stworzenie
kalendarza adwentowego online, z niemieckimi piosenkami oraz przepisami na ciasteczka.
Niektórzy uczniowie wypróbowali przepisy we własnych domach. Kolejną inicjatywą
wolontariuszy były warsztaty muzyczne Pop-Musik-Workshop für PASCH-Polen.
|
W dniu 19 maja 2021 r. reprezentanci klas 5, 6a i 6b wzięli udział w Szkolnym
Konkursie Recytatorskim z Języka Angielskiego. Uczniowie zaprezentowali twórczość
m.in. W. Shakespeare’a , G. Cooper’a oraz wiersze nawiązujące do tematyki ekologii,
pór roku, czy też zmian zachodzących w życiu młodego człowieka. Przy ocenie
występu, jury zwracało uwagę na umiejętności recytatorskie, poprawną wymowę
i intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy wykazali się wysokimi
umiejętnościami językowymi. Najwyższe miejsca otrzymali:
- Szymon Jerzak kl. 6b – II miejsce - Weronika Górska kl. 6b – III miejsce |
Każdego roku Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego rozpoczyna Miesiąc
Języka Ojczystego (MJO), który trwa do 21 marca. Został on ustanowiony przez
UNESCO 17 listopada w 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność
językową świata. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak
ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
|
"Liczba Pi jest nieskończona, wieczna
|
W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje
w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT.
Uczniowie w ramach tej ekologicznej akcji tworzą nowe rzeczy przy użyciu niepotrzebnych
materiałów. W ramach tego właśnie projektu grupa uczniów wzięła udział w warsztatach z panią
Agnieszką Bylicą. W skład grupy ekologicznej wchodzą: Nadia Markowicz, Ksawery Sarnecki, Antonina
Kruk, Julia Szczepanik, Oliwia Szpyrka, Nikola Tomasik, Karolina Janik, Karolina Ludwin, Patrycja
Szczepanik, Joanna Czochór, Jakub Korzec.
|
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w V Gminnym Konkursie z Języka Angielskiego dla Najmłodszych "Happy Kids". W etapie szkolnym wzięło udział dziewięcioro uczniów z klas I-IV SP. Z klasy pierwszej Maja Czapka, Elena Halczuk, Milena Myśliwy oraz Julia Polak. Z klasy trzeciej Bartosz Nigborowicz i Oliwier Polak. Z klasy czwartej Patrycja Masztafiak, Maja Kukuła oraz Nikola Wierzchanowska. Do etapu gminnego zakwalifikowało się troje z nich: Maja Czapka, Julia Polak oraz Patrycja Masztafiak. W etapie gminnym nasze uczennice zdobyły wysokie miejsca Maja Czapka III miejsce, Patrycja Masztafiak VI miejsce, Julia Polak IX miejsce. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. |
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
|
„Nie taka ortografia straszna” 4 lutego br. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „Nie taka ortografia straszna”, który skierowany był do uczniów klas trzecich szkoły podstawowej. Celem konkursu było między innymi promowanie umiejętności w zakresie stosowania poznanych zasad ortograficznych języka polskiego i doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej. Uczestnicy mieli możliwość sprawdzenia, w jakim stopniu opanowali zasady pisowni. W I etapie odbyły się eliminacje, w których wzięli udział wszyscy uczniowie klas trzecich. Pisali dyktando, rozwiązywali zagadki oraz rebusy ortograficzne. Spośród uczniów wyłoniono 12 osób z największą liczbą punktów. Z klasy III „a”: Zuzannę Miarecką, Adriana Pasternaka, Oliwiera Polaka, Michalinę Smołkowicz, Bartosza Trybusa i Kacpra Wędrychowicza, a z klasy III „b”: Nikolę Górską, Jakuba Kopka, Bartosza Nigborowicza, Gabrielę Smołe, Zuzannę Świerz, i Mateusza Wiktora.
czytaj więcej...
|
„raz do roku wielkie granie, wielkie granie w pomaganie,
|
Uczniowie naszej szkoły – mimo pandemii covid19 – z dużym zaangażowaniem
włączyli się w organizowane na terenie naszej szkoły konkursy. Efekty przerosły nasze
oczekiwania, bowiem udało się zdobyć naprawdę wysokie noty. I tak:
|
|
„Książka – to mistrz, co darmo nauki udziela, |
Życzenia dla Dziadka Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć, dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć zdrowia, radości i siły do życia, bo jest jeszcze tyle do odkrycia i tyle do zrobienia! Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia! Życzenia dla Babci Babcie bywają różne, lecz każda pamięta, że jednakowo zawsze kochają wnuczęta. To samo je cieszy, to samo raduje: nasz pocałunek, uśmiech i słowo... Dziękuję!
|
Od 4 do 8 stycznia 2021 r. w całej Polsce trwały narodowe ferie. Mimo pandemii, w naszej szkole udało się zorganizować akcję pod nazwą Ferie z uśmiechem, której celem było ciekawe spędzenie wolnego czasu oraz rozwijanie zainteresowań wśród najmłodszych uczniów. Dzieci uczestniczyły w zajęciach z robotyki, sportowych, plastycznych, czytelniczych oraz kulinarnych. W przerwach między zajęciami istniała możliwość obejrzenia ciekawego filmu w klimacie niemalże kinowym. W ramach warsztatów plastycznych powstały skarpetkowe skrzaty oraz bałwanki, umotane zostały bohaterki bajek i baśni, w świetlicy zaparkowały sanie Królowej Śniegu oraz znalazło się kilka zagubionych pantofelków Kopciuszka. Podczas warsztatów kulinarnych dzieciaki przygotowały własne pizze, gofry oraz słodkie desery. W ramach rozwijania czytelnictwa powstały plakaty promujące czytanie. W ostatnim dniu ferii miał miejsce Festiwal bajek i baśni połączony z pokazem mody oraz mini zabawą karnawałową. Punktem kulminacyjnym była gra terenowa, której przejście oznaczało odnalezienie tajemniczego skarbu.
|
Piękna jest radość w Święta, ciepłe są myśli o bliskich, niech pokój, miłość i szczęście otoczy dzisiaj Was wszystkich, a Nowy Rok 2021 spełni wszystkie plany i marzenia. z panią Beatą Steć
|
W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej realizuje w bieżącym roku szkolnym projekt poświęcony zrównoważonemu rozwojowi #PASCHfürdieZUKUNFT. Grupa uczniów przeprowadza działania mające na celu nadanie szkole bardziej ekologicznego charakteru. W ramach tego właśnie projektu zaprosiliśmy
uczniów z naszej gminy do udziału w Gminnym Konkursie „Recycling-
Tannenbaumschmuck”.
czytaj więcej...
|
A oto laureaci konkursu:
1. miejsce: Szymon Bugno – SP w Stróżówce
2. miejsce: Julia Bobola oraz Julia Szczepanik – SP w Ropicy Polskiej
3. miejsce: Jakub Makowiec – SP w Kobylance
oraz Zuzanna Poznańska – SP w Ropicy Polskiej
Wyróżnienia: Paulina Konieczko – SP w Bystrej oraz Łukasz Bochenek – SP w Kobylance
„…zawsze bądź wśród nas Mikołaju, Mikołaju, Mikołaju nasz”
6 grudnia to szczególny dzień w naszej tradycji, bowiem zawsze tego dnia świętujemy mikołajki. Obchodzone są one jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa Miry. Według baśni i legend św. Mikołaj to postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który
nocą roznosi dzieciom prezenty. Według współczesnej wersji legendy Mikołaj zamieszkuje biegun północny , a w przygotowaniu paczek pomagają mu tajemnicze elfy.
|
W ramach inicjatywy PASCH uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli
udział w konkursie "Das kleine Glűck" („Małe szczęście”). Jury wybrało 15 najładniejszych
zdjęć.
|
Grupa uczniów naszej szkoły brała udział w Festiwalu-PASCH 2020 poświęconym zrównoważonemu rozwojowi. Festiwal odbywał się na żywo w dniu 20 listopada 2020r., był transmitowany z biblioteki Goethe-Institut w Warszawie poprzez kanał YouTube.
|
”Czuł się dumnym, że jest synem tej Rzeczypospolitej zwycięskiej, przepotężnej, o której bramy wszelka złość, wszelki zamach, wszelkie ciosy tak rozbijają się i kruszą, jako mocy piekielne o bramy nieba”.- Henryk Sienkiewicz, „Ogniem i mieczem”Społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej uczciła 11 listopada
przystępując do akcji „Szkoła pamięta”. Nie mogąc wspólnie przeżywać rocznicy odzyskania
przez Polskę niepodległości, każdy z uczniów przygotował symbole narodowe we własnym
zakresie. W klasach V- VIII uczniowie przygotowywali kotyliony i wywieszali w oknach
domów flagi. Uczniowie klasy IV przygotowywali krótkie wypowiedzi na temat „ Za co
kocham swoja Ojczyznę.” Na zajęciach z wychowawcą omawiano tematykę patriotyzmu,
szacunku do symboli narodowych, tradycji i jej wpływu na historię naszego Narodu.
Najmłodsi uczniowie klas I- III przygotowali wspaniałe prace plastyczne o tematyce
patriotycznej, recytowali patriotyczne wiersze. Najmłodsi uczniowie, którzy uczęszczają na
zajęcia do szkoły przystąpili do akcji „ Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11, 10 listopada
zaśpiewali wspólnie wraz z opiekunami Mazurek Dąbrowskiego. Nad obchodami Dnia
Niepodległości czuwali wychowawcy klas oraz opiekunowie świetlicy szkolnej.
|
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w konkursie Öko? Logisch! Mit PASCH / Eko? Logiczne! Z PASCH. Wzięli w nim także udział absolwenci szkoły – członkowie Klubu Absolwenta PASCH. |
TRADYCJE I OBRZĘDY” 2020 Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Natalia Kudławiec z klasy VI a, zajęła I MIEJSCE W KONKURSIE PLASTYCZNYM „4 STRONY FOLKLORU. TRADYCJE I OBRZĘDY” 2020. To trzecia edycja konkursu, którego organizatorem jest Gorlickie Centrum Kultury. Tematem tegorocznej edycji były obrzędy i tradycje ludowe, kultywowane w regionie Pogórza. Serdecznie gratulujemy zwyciężczyni i pozostałym uczestnikom konkursu.
|
Trzeba wielkiego serca, aby nauczyć młode umysły… 14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły,
nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji
Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została
utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm
Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem
Nauczyciela. W naszej szkoły tradycyjnie już uczniowie klasy pierwszej stają się
pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej, gdyż są pasowani na uczniów szkoły przez
panią dyrektor.
czytaj więcej...Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia i z całego serca dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki którym nasze umysły stają się otwarte na świat. |
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie
|
Kielce to miasto położone w środkowo – wschodniej Polsce, a jego powstanie związane jest z
Mieszkiem, synem Bolesława Szczodrego, któremu to osada zawdzięcza swoją nazwę. Miasto
należące historycznie do Małopolski posiada wiele wspaniałych atrakcji turystycznych, kulturowych
oraz surowcowych. W dniach od 1 do 2 października młodzież naszej szkoły miała przyjemność
zwiedzić ziemię świętokrzyską i podziwiać jej skarby. Na początek odwiedziliśmy Łysą Górę, na której
znajduje się opactwo benedyktyńskie, w którym to przechowywane są relikwie drzewa krzyża
świętego oraz klasztor Misjonarzy Oblatów wraz z muzeum pełnym wspaniałych pamiątek z niemal
każdego zakątka świata. Zwiedziliśmy również podziemia, w których pochowani są zakonnicy oraz
książę Jeremi Wiśniowiecki. Z Łysej Góry przemieściliśmy się do samych Kielc, gdzie pod okiem
przewodnika zwiedzaliśmy miasto i poznawaliśmy legendy z nim związane. Następnie udaliśmy się do
Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tam poznaliśmy historię Legionów Polskich, a także
wzruszające losy żołnierzy wyklętych oraz więźniów karceru. Kielce to kopalnia minerałów, dlatego
nie mogliśmy pominąć Muzeum Minerałów oraz monumentalnej kadzielni.
czytaj więcej...Za organizację wycieczki oraz opiekę odpowiedzialne były panie Teresa Szarowicz, Agnieszka Skowronek, Anna Krok, Agnieszka Skowronek oraz niezawodne Studio Activ na czele z panią Iwoną Szary. Wycieczka zrealizowana została w ramach projektu Niepodległa. |
Dnia 29 września 2020r. w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” dofinansowanego z
budżetu województwa małopolskiego realizowanego przez gminę Gorlice uczniowie klas 6a,
7a, 7b oraz 8a pojechali na wycieczkę do Nowego Wiśnicza.
|
Celem obchodów Dnia Języków Obcych jest promowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy oraz kształtowanie wśród uczniów świadomości językowej, a także rozwijanie tolerancji dla innych narodów i kultur. W tym roku w naszej szkole przeprowadziliśmy kilka akcji związanych z Dniem Języków Obcych. W działania te zostali włączeni uczniowie kl. 4- 8 SP. Zadaniem każdej klasy było wylosowanie kraju oraz tematyki słownictwa, z której należało stworzyć mini słownik językowy. Pośród wybranych krajów były: Francja, W. Brytania, Rosja, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Węgry. Tematyka dotyczyła głównie działów: człowiek, żywienie, szkoła, praca, zakupy i usługi oraz świat przyrody. Na lekcjach j. obcych uczniowie starali się opanować nowe obcojęzyczne słownictwo w formie interaktywnych quizów i zabaw, poszerzyć wiedzę na temat kultury i tradycji krajów korzystając z platformy Kahoot oraz oglądając wykonane przez kolegów prezentacje multimedialne. Przygotowane plakaty i flagi państw, zostały wykorzystane do dekoracji szkolnych korytarzy. Nad całością prac czuwali nauczyciele j. obcych.
|
W środę 23 września w naszej świetlicy szkolnej odbyły się warsztaty z edukacji ekologicznej „Podróż do świata pszczół”, które miały na celu zapoznanie najmłodszych uczniów naszej szkoły z zawodem pszczelarza oraz rolą pszczół w życiu człowieka. Dzieci pod okiem instruktora przygotowały własne świece woskowe, spróbowały różnego rodzaju miody oraz pyłek kwiatowy. Podczas warsztatów można było dowiedzieć się również na czym polega apiterapia. Wszyscy uczestnicy z dużym zainteresowanie i przyjemnością słuchali wykładu prowadzącej zajęcia. Warsztaty odbyły się w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
|
21 września 2020 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzieci i młodzież mieli możliwość wybrać swoich przedstawicieli, którzy reprezentować ich będą na forum szkoły.
|
„Niby miesiąc w mglistym kole Krwi… twoja rana… czerwona i sina. Powiedz mi, jaka, jaka straszna wina Przyczyną?...” J. Słowacki „Balladyna”
Balladyna Juliusza Słowackiego była w tym roku lekturą dziewiątej odsłony
Narodowego Czytania. Jest to wybitne dzieło epoki romantyzmu, a sam Słowacki, obok
Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego, zaliczany jest do grona trzech wieszczów
narodowych. Utwór łączy w sobie realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i
czynów głównych bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch
siostrach – Alinie i Balladynie – stała się niezwykle popularna i inspirowała wielu twórców
kultury do częstego podejmowania wątków, które przewijają się na kartach romantycznego
dramatu. W tym roku członkowie Klubu Młodego Czytelnika włączyli się w akcję promującą
polski język i literaturę, przygotowując krótką inscenizację prezentującą kilka znaczących
scen dramatu. Na scenie nie zabrakło również charakterystycznych dla utworu rekwizytów o
znaczeniu symbolicznym, takich jak korony, skrzynia, miecz, czy koszyk pełen malin.
|
„Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą…”
Tegoroczne rozpoczęcie nowego roku szkolnego miało nieco nietypowy wymiar w
związku z panującą w naszym kraju pandemią wirusa Covid 19. Po prawie sześciu miesiącach
uczniowie oraz nauczyciele wrócili do swoich obowiązków w formie stacjonarnej. Niestety
nie wszyscy mogli spotkać się, tak jak co roku, na sali gimnastycznej, by wspólnie powitać
nowy rok szkolny. Ten przywilej przypadł rozpoczynającym nowy etap edukacyjny
pierwszakom oraz ich rodzicom. To właśnie ich na sali gimnastycznej powitała pani dyrektor
Beata Kraus wraz z wychowawczyniami Beatą Karpińską – Baran oraz Magdaleną Kuśnierz.
Pozostali uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach.
|
„Już ostatni szkolny dzwonek, w domu książki poszły w kąt…”
Nieco inaczej niż zazwyczaj, w reżimie sanitarnym uczniowie Szkoły Podstawowej w
Ropicy Polskiej zakończyli rok szkolny 2019/ 2020. Rok ten był inny niż poprzednie, pełen
ciekawych projektów, inicjatyw, innowacji. Pełen edukacyjnych przygód, konkursów i
wspólnie spędzonych chwil, ale był to również rok, w którym wszystkie szkoły w naszym
kraju zostały zamknięte na prawie 3 miesiące z powodu pandemii koronawirusa. Na szczęście
26 czerwca udało się nam spotkać i odebrać świadectwa, nagrody i wyróżnienia, których w
tym roku było wyjątkowo wiele. Nietypowo pożegnali się również uczniowie ósmych klas,
którzy w kilku słowach podziękowali za wspólne osiem lat i przygotowali krótki filmik z
wierszykami dla nauczycieli i wychowawcy.
|
|
„Lekturki spod chmurki” w klasach I-III W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe i smartfony ciężko jest zachęcić wszystkie dzieci do czytania książek a tym bardziej lektur. Aby zminimalizować problem wprowadzono innowacje pedagogiczną „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”, której głównym założeniem było zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną. Działania podejmowane w ramach trwania projektu były realizowane w ciągu całego roku szkolnego w zależności od potrzeb, podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej, rozwijających zainteresowania i pracy świetlicy szkolnej. Dzieci wybierały lektury do wspólnego czytania i wykonywały kreatywne i twórcze zadania związane z wybraną literaturą. W ramach projektu odbyły się między innymi spotkania czytelnicze dzieci z młodzieżą ze szkolnego wolontariatu, chętnymi rodzicami i weterynarzem z Fundacji PsyStań. Zorganizowano zbiórkę karmy dla psów i kotów ze schroniska. Odbyły się klasowe konkursy głośnego czytania i eliminacje do szkolnego konkursu recytatorskiego. Powstało wiele twórczych prac plastyczno-technicznych tj: plakaty promujące czytelnictwo, kącik czytelniczy, sylwety głównych bohaterów itp. Po wprowadzeniu nauki zdalnej zaplanowane zadania zmodyfikowano i dzięki wsparciu i zaangażowaniu naszych wspaniałych Rodziców- projekt w całości został zrealizowany. Uczniowie podczas realizacji zadań chętnie i aktywnie pracowali i dobrze się przy tym bawili. Dzięki udziałowi w projekcie, dzieci rozwijały aktywność czytelniczą, kreatywność i twórcze myślenie oraz integrowały się ze sobą podczas pracy w grupie. Dużym sukcesem projektu było, co potwierdzili uczniowie – dobra zabawa z literaturą. Warto kontynuować podobne zadania w kolejnym roku szkolnym. Zapraszamy do galerii zdjęć.
|
|
„W małym bukiecie
|
lecz jako prawdziwą walkę”. – Sikorski do Junaków stacjonujących na Bliskim Wschodzie, 1943
|
„Zbliża się Dzień Matki
|
„czytanie to najlepsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”
|
KAROLA WOJTYŁY W poniedziałek, 18 maja 2020 r. obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II, papieża polaka. Z
tej okazji w naszej szkole zostały przeprowadzone katechezy okolicznościowe.
Klasy I- VI poznawały Jana Pawła II jako "Wychowawcę dzieci i młodzieży”. Podczas katechezy
interaktywnej miały szereg interesujących zadań do wykonania .
Klasa VII na podstawie prezentacji i opisu poznawała Papieża jako "Pielgrzyma”, natomiast
klasa VIII tworzyła interesujące dla siebie refleksje płynące z nauczania papieskiego pt. "Nie lękajcie się
żyć dla miłości”. |
Miesiąc maj jest ważny dla nas Polaków ze względu na święta narodowe, które obchodzimy: m.in. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święto Pracy oraz Święto Flagi Państwowej. W tym roku święta te w naszej szkole przebiegały nieco inaczej niż zwykle. Nie było uroczystego apelu, jednak wspomniane wydarzenia nie przeszły bez echa. 29 kwietnia najmłodsi uczniowie klas 1-3 jednoczyły się we wspólnej zdalnej pracy, w której głównym bohaterem była Polska. Uczniowie obejrzeli interaktywną prezentację, w której mogli przypomnieć sobie ważne wydarzenia, które zapisały się na kartach historii, w sercach i pamięci Polaków. Przypomnieli sobie znaczenie symboli narodowych, wysłuchali hymnu Polski, obejrzeli filmy edukacyjne, między innymi o historii i barwach polskiej flagi oraz wyjątkowości konstytucji 3 maja. Dzieci mogły się również sprawdzić w zadaniach o polskich symbolach i quizie. Na koniec z wielkim zaangażowaniem wykonały patriotyczne prace plastyczne; symbole narodowe, kotyliony, rysunki oraz plakaty obrazujące ich miłość i szacunek do Ojczyzny. Efekty swojej pracy fotografowali w swoich domach. Nasi Uczniowie pokazali, że wiedzą, czym jest patriotyzm i jak okazać szacunek swojej ojczyźnie.
|
Dzięki AKCJI TABLETY DLA SZKÓŁ 20 nowiutkich urządzeń z klawiaturą w etui trafiło do uczniów
naszej szkoły. Dzięki tabletom młodzież będzie mogła sprawniej uczyć się zdalnie, wykonywać
ćwiczenia oraz odrabiać zadania domowe.
|
„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym. Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.” J.Iwaszkiewicz Dnia 21 lutego 2020 roku w piątek obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień
Języka Ojczystego i Dzień Książki. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim
narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie.
Powinniśmy szczególnie dbać o jego kultywowanie, wyrażające się właśnie przez dbałość o
poprawność językową naszych wypowiedzi i tekstów pisanych (także tych krótszych, takich
jak e-mail czy sms). |
Od 2012 roku realizowany jest projekt nauki jazdy na nartach dla uczniów szkół podstawowych, którzy do tej pory nigdy nie jeździli i nie potrafią uprawiać sportów zimowych. Projekt realizowany jest w formie pomocy finansowej gminie. Ma on na celu przede wszystkim nabycie przez najmłodszych umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach, wzrost bezpieczeństwa młodych Małopolan poprzez edukację w zakresie bezpiecznego korzystania z tras i stoków narciarskich oraz nabycia nawyku jazdy w kasku, jak i poprawę kondycji i podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczniów małopolskich szkół podstawowych. W roku 2020 podczas zimowych ferii uczniowie naszej szkoły również włączyli się w sportowo – edukacyjną akcję i z dużą przyjemnością uczestniczyli w warsztatach na stoku. Po zakończeniu cyklu zajęć każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w warsztatach.
|
CZYLI W POSZUKIWANIU SKARBU Zaraz na początku tegorocznych ferii zimowych chętni uczniowie z klas o I do V SP
wzięli udział w trzydniowej grze literackiej „Pomieszanie z poplątaniem, czyli w poszukiwaniu
skarbu.” Młodzi śmiałkowie rozpoczęli swoje poszukiwania od stworzenia własnych legend
dotyczących naszego regionu. Uczniowie nie dość, że tworzyli własne historie, to jeszcze
dodatkowe je ilustrowali. Drugiego dnia dzieci zmierzyły się z zadaniami związanymi ze
znajomością polskich legend oraz bajek, baśni i przypowieści biblijnych. Dzieci musiały
poprawnie przyporządkować cytaty z różnych tekstów, wyłowić zagubione pierścionki z
rybnego stawu, uporządkować pocięte na drobne paski legendy oraz pokonać przeszkody na
sali gimnastycznej. Dzień trzeci to dzień, w którym należało przygotować magiczny eliksir,
uszyć sakiewki i przygotować owieczkę na pożywienie dla smoka. Po wykonaniu wszystkich
zadań dzieci otrzymały skarb, którego tak skrzętnie i z dużym zainteresowaniem poszukiwały.
|
„Już śniegiem zima świat okryła, J. Piłsudski D.Beisser
„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się
do swojego brata i wyciągasz
do niego ręce, jest Boże Narodzenie”
Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, w którym spotykamy się z najbliższymi
osobami, w kręgu rodziny i przyjaciół. Taki właśnie rodzinny klimat panował w naszej
szkole w dniu 20 grudnia. Był to dzień pełen radości i miłej atmosfery. Jak co roku w
każdej klasie odbyło się spotkanie wigilijne z udziałem wychowawców i rodziców.
Tuż przed godziną 11.00 zgromadziliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie
swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście. Na początku uczniowie klasy
6b i 7 zaprezentowali widowisko na Narodzenie Pańskie pt. „Maleńka miłość...”, które
przypomniało nam o pięknych zwyczajach Bożego Narodzenia. W programie
wykorzystano teksty zaczerpnięte między innymi z: Ewangelii św. Łukasza, Listów
św. Pawła, J. Kasprowicza, B. Ostrowskiej, E. Waśniowskiej. Następnie dzieci z klasy
pierwszej zatańczyły pastorałkę „Całą noc pada śnieg”, z wielkim przejęciem
prezentując swoje umiejętności taneczne.
czytaj więcej...
Galeria fotograficzna
CZYLI SPOTKANIA Z PISARZAMI W NASZEJ SZKOLEW tradycję naszej szkoły wpisują się organizowane od jakiegoś czasu spotkania
autorskie ze znanymi i lubianymi pisarzami literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do tej pory
gościli w naszej szkole m.in. Beata Ostrowicka, Izabella Klebańska, czy Bogusław Michalec. W
tym roku po raz kolejny do naszej szkoły zawitała pani Anna Czerwińska – Rydel, którą już
kiedyś mieliśmy zaszczyt gościć w progach naszej szkoły. W tym roku pisarka odwiedziła nas
20 listopada. Podczas spotkania opowiedziała o swojej miłości do książek i pracy twórczej.
Wiele uwagi autorka poświęciła swojej książce dotyczącej jednego z najsłynniejszych
odznaczeń, tj. Orderowi Uśmiechu, którego od tego roku jest także szczęśliwa posiadaczką.
Spotkanie, jak zawsze cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i obfitowało w wiele
interesujących pytań ze strony dzieci.
18 grudnia w naszej szkole mieliśmy przyjemność gościć panią Katarzynę Ryrych.
Autorkę powieści dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Spotkanie z panią Katarzyną
przeznaczone było dla uczniów z klas od VI do VIII i podobnie jak spotkanie z panią
Czerwińską – Rydel cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Pisarka opowiadała o swojej
pracy oraz o tematach, które porusza w swoich książkach. Młodzież zadawała trafne i
niezwykle interesujące pytania, na które nasz gość z przyjemnością odpowiadał. Na sam
koniec pani Katarzyna Ryrych wpisywała dedykacje do książek zakupionych przez czytelników
naszej szkoły. Spotkania odbyły się w ramach realizowanego projektu „Moje miejsce na
Ziemi,” który finansowany jest przez Fundację Orlen – Dar serca.
Galeria fotograficzna
W dniu 18 grudnia 2019 r. 35 uczniów z klas V-VIII odwiedziło
Nowy Sącz, aby wziąć udział w ciekawej lekcji pokazowej z zakresu
wychowania fizycznego. Lekcja przebiegała pod hasłem: Wyskocz z
klasą na wf. Zajęcia miały bardzo kreatywny charakter i łączyły w
sobie elementy akrobatyki i gimnastyki sportowej. Za zorganizowanie
i opiekę podczas wyjazdu odpowiedzialni byli pani Edyta Ziółkowska
oraz pan Dariusz Piekarz.
Galeria fotograficzna
Gdy włos Ci z głowy spada
pomóc może tylko czekolada…W dniu 16 grudnia w naszej szkole obchodzony był Dzień Czekolady. W związku z tym
uczniowie klasy IV, V a i V b odwiedzili nietypowe miejsce, jaki jest korczyńska Pijalnia Czekolady Mirosława Pelczara. Około godziny 9:00 grupa z Ropicy Polskiej zebrała się w głównej sali Pijalni Czekolady, gdzie przywitał ich sam mistrz chocolatier pan Mirosław Pelczar, który opowiedział o działalności manufaktury, zdradził najciekawsze sekrety
dotyczące czekolady i przeprowadził warsztaty praktyczne, podczas których każdy z uczestników przygotował swoją własna czekoladę oraz lizaki. Poznając tajniki powstawania najpyszniejszej i najsłodszej przekąski na świecie, dzieci mogły spróbować miazgi czekoladowej, dotknąć i powąchać owoce kakaowca, potrzymać w dłoniach liście z tego
niezwykłego drzewa. Na podsumowanie wszyscy obejrzeli film, mówiący o 16 krokach prowadzących do powstania gotowej tabliczki czekolady. Kończąc spotkanie, nasz mistrz przygotował pytanie konkursowe, w którym nagrodą był złoty bilet na zakupy w Pijalni Czekolady. Zwycięzcą okazał się być Michał Cetnarowski z klasy IV, który bezbłędnie odpowiedział na pytanie instruktora. Wyjazd udało się zorganizować dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Orlen – Dar Serca w ramach projektu „Moje miejsce na Ziemi”.
Galeria fotograficzna
Piątego grudnia w Gorlicach odbyły się Igrzyska Dzieci w Badmintonie Drużynowym chłopców i dziewcząt. W finale wojewódzkim chłopcy: Miłosz Krupa, Szymon Kuszyński oraz Gabriel Totoś zajęli 5. miejsce. Z kolei grupa dziewcząt: Julita Filuś, Mirabela Halizak oraz Joanna Czochór ostatecznie uplasowały się na miejscu 7.
Kilka dni później, tj. w dniach 11/12 grudnia miały miejsce Mistrzostwa Powiatu Gorlickiego w Pływaniu Indywidualnym. Startowali: Szymon Labut, który zajął 4. miejsce i awansował na zawody wojewódzkie, płynąc stylem klasycznym. Miłosz Krupa zakwalifikował się również do finału wojewódzkiego, zajmując 1. miejsce w stylu klasycznym. Naszą szkołę reprezentowały także dziewczyny Liwia Pabis oraz Nadia Markowicz. Opiekunem obu grup był pan Dariusz Piekarz.
Galeria fotograficzna
Już wigilijna przyszła noc,
Już ktoś zagląda do komina,
To z siwą brodą przemiły gość…”
6 grudnia to jeden z najpiękniejszych dni w roku, bowiem wówczas do wszystkich i
tych małych i tych dużych przychodzi święty Mikołaj, który rozdaje wymarzone prezenty. Tak
znamienitego gościa nie mogło również zabraknąć w naszej szkole. W tym roku spotkanie ze
święty Mikołajem poprzedziły rozgrywki sportowe dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
Dzieci pod okiem opiekunów pani Edyty Ziółkowskiej oraz pana Dariusza Piekarza przeszły
szereg ciekawych ćwiczeń i zażyły nieco sportowej rywalizacji. Pod koniec zmagań na salę
gimnastyczną przybył Mikołaj w asyście pani Mikołajowej, Elfa oraz Aniołka i rozdawał
drobne słodkości. Następnie przeszedł do specjalnie zaaranżowanego kącika, gdzie
przyjmował dzieci i rozdawał prezenty. Każdy kto chciał, mógł zrobić sobie pamiątkowe
zdjęcie ze świętym Mikołajem i Jego fantastyczną świtą. Za zorganizowanie szkolnych
mikołajek odpowiedzialny był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.
Galeria fotograficzna
Dawno nie byliśmy tacy szczęśliwi. 29 listopada w Stróżówce odbyły się gminne
zawody w koszykówkę dla dziewcząt. Nasza drużyna w składzie:
Patrycja Szczepanik
Zuzanna Poznańska
Julita Filuś
Joanna Czochór
Martyna Ziaja
Mirabella Haliżak
Klaudia Wiśniowska
Łucja Prorok,
zajęła pierwsze miejsce. W rozgrywce finałowej dziewczyny pokonały drużynę z
Szymbarku. Opiekunką zespołu była pani Edyta Ziółkowska.
Galeria fotograficzna
„Cały świat jest w naszych rękach (…)
Możesz dbać o cały świat, chociaż masz niewiele lat…”
Dnia 27 listopada w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej miało miejsce
podsumowanie projektu ekologicznego „Planeta Ziemia woła o pomoc.” Uroczystość
rozpoczęła się od omówienia działań ekologicznych, prozdrowotnych oraz profilaktycznych,
jakie odbywały się i cyklicznie odbywają na terenie szkoły. Celem projektu było wzbudzanie u
dzieci i młodzieży postawy proekologicznej, budowanie szacunku do przyrody, zaznajomienie
się z potrzebą segregowania i dobrego gospodarowania odpadami. Po omówieniu
przygotowanej prezentacji młodzież z klas V a, V b oraz VII zaprezentowała widowisko
artystyczne o tematyce proekologicznej pt. „Eko Dziady.” Następnie na scenie pojawiły się
modelki w specjalnie przygotowanych na tę okazję strojach wykonanych z materiałów
recyklingowych oraz surowców wtórnych. Po pokazie dyrektor szkoły Beata Kraus wręczyła
nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach realizowanych w ramach projektu
ekologicznego.
tamtym wydarzeniom.
czytaj więcej...
1. Sebastian Karp kl. II b
2. Szymon Orzechowski kl. II b
3. Wiktoria Masztafiak kl. III a
Zwycięzcami w konkursie drużynowy na temat Magurskiego Parku Narodowego okazali się
być: na miejscu pierwszym Szymon Jerzak i Sebastian Piątkowski z kl. V b, drugie miejsce
przypadło Filipowi Ludwinowi i Miłoszowi Krupie z kl. VII, a na trzecim miejscu uplasowały się
dziewczyny z klasy VI b Joanna Czochór oraz Mirabell Haliżak. Rozstrzygnięty został również
klasowy konkurs na zbiórkę nakrętek, w którym to pierwsze miejsce przypadło klasie VII,
drugie klasie V b, a na trzecim znalazła się klas VIII. Na zakończenie młodzież obejrzała film
pt. „ Łukasiewicz, nafciarz romantyk”, którego producentem był obecny na podsumowaniu
projektu Bogdan Miszczak właściciel telewizji Obiektyw. Podczas gali obecni byli również
zaproszeni goście Jadwiga Wójtowicz - radna sejmiku wojewódzkiego, Agata Cup – dyrektor
OZEA, Wacław Gubała – sołtys wsi Ropica Polska, Jolanta Ziaja - przewodnicząca Rady
Rodziców, Stanisław Makowiecki – proboszcz parafii Ropica Polska oraz Marcin Machowski
przedstawiciel Konsorcjum Olejów Przepracowanych – Organizacja Odzysku Opakowań i
Olejów S.A w Jedliczu. Oprócz konkursów tematycznych młodzież w ramach projektu wzięła
udział w licznych działaniach promujących zdrowy styl życia i postawę przyjazną środowisku.
W czasie lekcji wychowawcy oraz nauczyciele realizowali tematy zapisane we wniosku
projektowym. Uczniowie klas I- III SP wzięli udział w Dniu Głośnego Czytania, który przebiegał
pod hasłem „Ziemia naszym królestwem”, dzieci uczestniczyły również w warsztatach
poświęconych segregacji śmieci, a na koniec posadziły przed szkołą Magiczny Dąb. Młodzież
szkolna zaangażowana była w coroczną akcję Sprzątania świata, odwiedziła Politechnikę
Krakowską, przygotowała Dzień Profilaktyki i Zdrowego Stylu Życia, gdzie miały miejsce
przedstawienia, prelekcje poświęcone szkodliwości korzystania z narkotyków i dopalaczy.
Dodatkową atrakcją była Ciuchcia Zdrowia, gdzie dzieci przechodziły kolejne stacje,
zdobywając wiedzę ekologiczną i zdrowotną. Dodatkowo dzieci i młodzież uczestniczyła w
rajdzie szkolnym, przygotowywała plakaty i dekoracje, zorganizowała zbiórkę makulatury
oraz nakrętek. Po raz pierwszy w tym roku przygotowano również międzyklasowy konkurs z
okazji Dnia Drzewa. W nagrodę za realizację projektu ekologicznego szkoła otrzymała
nowoczesny ekran interaktywny. Projekt realizowany był od 20 września do 28 listopada, a
za jego realizację odpowiedzialni byli nauczyciele Teresa Starowicz, Alina Kędzior, Agnieszka
Skowronek oraz Arkadiusz Kapłon.
Galeria fotograficzna
14 listopada w Bieczu odbyły się powiatowe zawody drużynowe chłopców i dziewcząt
w badmintona. Uczniowie z naszej szkoły wzięli w nich udział i osiągnęli wysokie wyniki.
Chłopcy młodsi – Miłosz Krupa i Szymon Kuszyński - I miejsce.
Dziewczyny młodsze – Mirabella Haliżak, Joanna Czochór, Julita Filuś – I miejsce.
Grupa starszych również uplasowała się na podium:
Dziewczyny starsze – Patrycja Deda, Gabriela Filuś, Justyna Dudek – II miejsce.
Starsi chłopcy – Bartosz Śliwa, Dawid Marondel oraz Kacper Padoł – III miejsce.
Opiekunem i trenerem zawodników jest pan Dariusz Piekarz.
Galeria fotograficzna
„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości,
nie zasługuje
na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”
Dnia Dzień 11 listopada to jeden z najważniejszych dla Polaków dni, bowiem świętujemy
wtedy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasz kraj po 123 latach niewoli
wraca na mapy Europy i staje się samodzielnym państwem. Wszyscy Polacy z dumą
wywieszają flagi, śpiewają Mazurka Dąbrowskiego i szczycą się swoją niesamowitą i jakże
bogatą historią. W naszej szkole również upamiętniliśmy kolejną, już 101. rocznicę
odzyskania przez Polskę suwerenności. Na początku wybrzmiał dostojny Mazurek
Dąbrowskiego, a tuz po nim w apelu wspomnieliśmy tych wszystkich, którzy dla ojczyzny żyli
i dla ojczyzny umierali. Po zakończeniu uroczystego apelu poległych każda klas otrzymała
zestaw białych i czerwonych kartek, na których uczniowie mieli „narysować” odpowiedzi na
pytanie „ czym dla Ciebie jest Polska?”Po zakończeniu rysowania uczniowie poszczególnych
klas po kolei podchodzili do drabinek, gdzie przylepiali swoje prace, tworząc spektakularną
biało – czerwoną flagę naszego kraju. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialna była
klasa VIII wraz z wychowawcą panem Arkadiuszem Kapłonem.
Galeria fotograficzna
Dnia 8 listopada 2019 roku odbył się w naszej szkole "Dzień Zdrowia i Profilaktyki".
Uczniowie uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych na terenie placówki:
- warsztaty z zakresu śmieciowego jedzenia,
- skutki szkodliwość palenia papierosów; emisja filmu "NIKOTYNA LEGALNY NARKOTYK", prezentacja pt. "PAPIEROSY POWAŻNY PRZECIWNIK",
- budowa i analiza czystości wody,
- spotkanie z policjantem i pracownikiem sądu.
Uczniowie klasy VII jako podsumowanie dnia zaprezentowali przedstawienie "STRAGAN ZDROWIA" - promocja zdrowych artykułów żywnościowych, degustacja potraw.
Galeria fotograficzna
Zdrowym być
W miesiącach od września do listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zdrowym być”. Miała ona na celu szerzenie idei zdrowego trybu życia jako źródła zdrowia i dobrego samopoczucia. Zachęcała i motywowała uczniów do aktywnego spędzania czasu, podejmowania działań kulinarnych, dokonywanie obserwacji.
Uczniowie dowiedzieli się jak zachowywać się przy stole i spożywać posiłki. Założyli ziołowy ogródek. Zasiali zioła, obserwowali ich wzrost, tworzyli karty obserwacji. Na zajęciach była poruszana tematyka związana ze zdrowym odżywianiem. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania, dlaczego ważne jest jedzenie owoców i warzyw, jak często należy je spożywać, jakich witamin dostarczają nam owoce i warzywa? Uczniowie stworzyli owocowo – warzywną książkę kucharską. Pisali opowiadania twórcze na temat: „Co by było, gdyby na drzewach zamiast owoców rosły balony?” Wykonali techniką kolażu Piramidę Zdrowego Żywienia.
Śniadanie daje moc
8 listopada 2019 roku odbyło się podsumowanie innowacji pod hasłem „Śniadanie daje moc”. Uczniowie samodzielnie wykonali kanapki i sałatkę owocową.
Galeria fotograficzna
W czasie wakacji dzieci i młodzież z Ropicy Polskiej uczestniczyła w warsztatach
foluszowania, które odbywały się w Ośrodku Kultury w Ropicy Polskiej.
Podczas warsztatów uczestnicy poznali ginącą technikę folowania w połączeniu
ze współczesnym wzornictwem. Warsztaty składały się z części teoretycznej
i praktycznej. Część teoretyczna dotyczyła wiedzy na temat tradycyjnej
technologii foluszowania i jej zastosowania, oraz współczesnej dziedziny sztuki:
wzornictwa i narzędzi w niej wykorzystywanych tj. barwa, kompozycja, projekt.
Część praktyczna zawierała tworzenie projektów dla własnych par obuwia. Uczestnicy warsztatów pod okiem specjalisty filcowali pantofle na mokro i sucho wg. własnego pomysłu.
Zajęcia prowadziła Marta Kowalik-artystka, absolwentka Akademii Sztuk
Pięknych w Łodzi, projektant ubioru, tkaniny drukowanej, grafiki komputerowej, tworząca pod własną marką oraz Marzena Podobińska –instruktor OKGG. Czwartego listopada w Ośrodku Kultury zorganizowane zostało spotkanie podsumowujące warsztaty, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody:
I miejsce- Karolina Janik
II miejsce- Julia Piątkowska
III miejsce- Martyna Ziaja
Wyróżnienie- Zuzanna Poznańska
Warsztaty zorganizowano w ramach projektu „Foluszowanie
we współczesnym projektowaniu-II edycja”, realizowanego przez Fundację
Między Sztuką a Terapią, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska2019”, przy współpracy z Ośrodkiem Kultury Gminy Gorlice.
Galeria fotograficzna
Dnia 25.10.2019r. w Goethe-Institut w Warszawie odbyło się spotkanie Klubu Absolwenta PASCH. W spotkaniu wzięli udział absolwenci naszej szkoły: Wiktoria Bugno, Sylwia Śliwa, Paulina Wal, Adrian Totoś, Dagmara Chudek, Zuzanna Krok, Jessica Chudek oraz Jakub Padoł. Uczniowie mieli okazję wymiany doświadczeń, rozmowy o dalszych planach związanych z językiem niemieckim, dowiedzieli się o możliwości studiowania w Niemczech. Podczas warsztatów stworzyli projekty, którymi chcieliby się zająć w przyszłości promując inicjatywę PASCH. Uczestnicy spotkania mogli również doświadczyć „VRtualnej przemiany” i przekonać się, jak to jest obudzić się jako insekt. Dzięki okularom VR zagłębili się w najsłynniejsze opowiadanie Franza Kafki, którego można uznać za wynalazcę wirtualnej rzeczywistości.
Galeria fotograficzna
17 października 2019 r. w Zagórzanach odbył się turniej piłki nożnej chłopców w ramach XXV Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gminy Gorlice. Zespół naszej szkoły po rozegranych meczach eliminacyjnych ostatecznie zajął 1. miejsce.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie:
1. Wojciech Wiencko
2. Jakub Nigborowicz
3. Kacper Obszarski
4. Norbert Cetnarowski
5. Bartosz Śliwa
6. Dawid Marondel
7. Kacper Padoł
8. Szymon Linard – król strzelców tego turnieju;-)
Opiekunem zespołu był pan Dariusz Piekarz.
Galeria fotograficzna
W dniu 16 października 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej
wzięli udział w próbie pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo
- oddechowej. Około godziny 11:45 wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie
oczekiwać na startowy gwizdek. Punktualnie o godzinie 12:00 wybrzmiał gwizdek
rozpoczynający zawody. Wszyscy przykładali się do swoich zadań i przez pół godziny uciskali
klatkę piersiową fantomów. Wszystko pod okiem wykwalifikowanych pracowników szpitala
oraz straży pożarnej. W naszej szkole gościli strażacy oraz ratownicy i pielęgniarki z Gminy
Gorlice. Nad całością czuwała pani Edyta Ziółkowska, która była główną inicjatorką
zorganizowania tej akcji w naszej szkole. W przygotowanie eventu zaangażowali się
nauczyciele, wolontariusze oraz rodzice.
Galeria fotograficzna
„Nauczyciel to jedna z najbardziej wyjątkowych postaci
na całym świecie,
bo
któż inny mógłby każdego dnia ofiarowywać to,
co w nim najlepszego,
cudzym dzieciom?”
Dnia 14 października społeczność uczniowska, nauczyciele oraz
pracownicy obsługi i administracji świętowali wspólnie Dzień Edukacji
Narodowej. Cała uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu. Następnie
przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego powitali wszystkich gości i zaprosili
na część artystyczną, którą w tym roku przygotowała klasa VI a wraz z
wychowawczynią panią Bożeną Tumidajewicz. Tuz po programie artystycznym
uczniowie złożyli życzenia i przekazali na ręce pracowników oświaty drobne
upominki. Następnie głos zabrała pani dyrektor Beata Kraus, która również
podziękowała nauczycielom i pracownikom oświaty za pracę na rzecz szkoły. Po
wystąpieniu okolicznościowym przyszedł czas na pasowanie na
pierwszoklasistę. Najmłodsi uczniowie przedstawili zabawny program
artystyczny, a następnie złożyli ślubowanie i zostali włączeni do grona
społeczności uczniowskiej SP w Ropicy Polskiej. Za przygotowanie Dnia Edukacji
Narodowej odpowiedzialni byli pani Bożena Tumidajewicz, Bożena Karp, Dorota
Stawiarz, Agnieszka Skowronek, Bogumił Łasak oraz Arkadiusz Kapłon.
Galeria fotograficzna
4 października obchodziliśmy po raz pierwszy w naszej szkole dzień tabliczki mnożenia. Tydzień przed WMTDay uczniowie przypominali i utrwalali tabliczkę mnożenia.
W piątek zostały przeprowadzone przez Komisje Egzaminacyjne egzaminy z tabliczki mnożenia dla
chętnych. Uczniowie, którzy bezbłędnie udzielili odpowiedzi na 5 przykładów zadań otrzymywali
certyfikat „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Egzaminatorzy sprawdzali „tabliczkową wiedzę” także
wśród nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz gości, którzy tego dnia odwiedzili naszą szkołę.
Wszyscy, którzy wykazali się dobrą znajomością tabliczki mnożenia otrzymali słodki upominek.
Idea sprawdzania „tabliczkowej wiedzy” podczas krótkich egzaminów zyskuje coraz większe grono
zwolenników. Warto podkreślić, że do akcji w tym roku włączyło się 5 862 szkół z różnych krajów
świata. Mamy nadzieję, że uzyskany certyfikat będzie motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy
matematycznej i osiągania lepszych wyników w nauce. Wszystkim uczniom i dorosłym, którzy włączyli
się do akcji dziękujemy i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku. Tym, którym się nie udało
zdobyć certyfikatu MT EKSPERT zachęcamy do dalszego do ćwiczenia tabliczki i sprawdzania
tabliczkowej wiedzy na lekcjach matematyki i w życiu codziennym.
Galeria fotograficzna
Dnia 2 października 2019 r. uczniowie klas I-III wybrali się na rajd do Łosia. Po przyjeździe na miejsce jedna grupa wraz z przewodnikiem wyruszyła do lasu. Dzieci mogły oglądać rozmieszczone na trasie tablice z ilustracjami roślin i zwierząt, dowiedziały się wielu ciekawostek na ich temat, poznawały poszczególne warstwy lasu i uczyły się orientacji w terenie. W tym samym czasie pozostali uczniowie wzięli udział w warsztatach kulinarnych, podczas których piekli proziaki i amoniaczki. Po wspólnej degustacji wypieków oraz smacznym obiedzie dzieci mogły pobawić się na placu zabaw. Największą atrakcją były zjazdy na tyrolce. Ten dzień był udany i pełen radości. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do szkoły.
Galeria fotograficzna
Dnia 2.10.2019r. uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami uczestniczyli w ogólnoszkolnym
rajdzie na trasie Ropica Polska – Łosie. Celem wyprawy było dotarcie do gospodarstwa
agroturystycznego „Skrawek Nieba”. Wszyscy zebraliśmy się pod szkołą o godzinie 8.00 .
Młodsze dzieci zostały przewiezione autokarem do Łosia, gdzie czekał na nich przewodnik,
który zabrał uczniów klas 1-4 SP na spacer ścieżką przyrodniczą. Finałem ich wędrówki były
warsztaty kulinarne, połączone z pieczeniem kiełbaski przy wspólnym ognisku. Grupa starsza
wyruszyła spod szkoły pieszo i po czterech godzinach marszu dotarła do celu. Po krótkim
odpoczynku i zjedzeniu pysznych kiełbasek wszyscy wróciliśmy do szkoły.
Opracowała: Monika Smoła
Galeria fotograficzna
Dnia 30.09.19 r. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. W tym roku miał
on formę międzyklasowego konkursu lingwistycznego. W rywalizacji wzięły udział
dwuosobowe reprezentacje klas od IV-VIII SP. Zadaniem każdej z drużyn było prawidłowe
udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących języków obcych przy użyciu telefonu
komórkowego, tablicy multimedialnej i czytnika QR. Najlepszymi poliglotami okazali się
reprezentanci kl. VIII SP, którzy uplasowali się na I miejscu. Zaraz po nich znaleźli się
uczniowie z kl. VI b oraz kl. VII SP. Zwycięzcy, oprócz dyplomu zdobyli dla swojej klasy słodki
upominek. Za prawidłowy przebieg konkursu odpowiedzialni byli nauczyciele języków
obcych.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za wspólną zabawę z językiem obcym!
Galeria fotograficzna
27 września 2019 r. w Zagórzanach odbył się turniej mini piłki nożnej chłopców w ramach XXV Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej Gminy Gorlice. Zespół naszej szkoły po rozegranych meczach eliminacyjnych ze Stróżówką (2:1) i Bystrą (3:2) i przegranym finale z Kobylanką(1:2) ostatecznie zajął 2. miejsce.
Nasza drużyna wystąpiła w składzie:
1. Szymon Jerzak
2. Tomasz Tomasik
3. Olaf Miszczak
4. Jakub Kapustka
5. Oskar Labut
6. Jakub Szurek
7. Miłosz Krupa
8. Sergiusz Bugno
Opiekunem zespołu był pan Dariusz Piekarz.
25.09.2019 r. Adrian Laskoś i Jakub Nigborowicz mieli możliwość uczestniczyć w wyjątkowym
wydarzeniu. W Szkole Podstawowej w Zagórzanach miało miejsce spotkanie z była więźniarką obozu
Auschwitz panią Aliną Dąbrowską ( numer obozowy 44165 ), która odpowiedziała na zaproszenie i
przyjechała, aż z Warszawy. Moderatorem i głównym prowadzącym spotkanie był pan Mateusz
Jamro. Pani Alina zachwyciła licznie zebranych gości niebywałą kondycja fizyczną, wspaniałym
poczuciem humoru oraz niebywałym dystansem do przeżyć z lat młodości. Więźniarka jest
współautorką książki „Wiem jak wygląda piekło”, opowiadającą o losach nastoletniej dziewczyny,
która w czasie wojny czynnie działała w tajnych organizacjach, ponad rok spędziła w więzieniu,
przeszła kilka obozów koncentracyjnych i dwa marsze śmierci. Przeżyła i do dziś dnia daje świadectwo
tamtym wydarzeniom.
czytaj więcej...
Pięknym akcentem spotkania były utwory muzyczne o tematyce niepodległościowej w
wykonaniu młodzieży ze szkoły w Zagórzanach. Dopełnieniem uroczystości były przemówienia
dyrektor szkoły w Zagórzanach Iwony Jamro, starosty gorlickiego Marii Gubały i wójta gminy Golice
Jana Przybylskiego.
„ …czuję się zaszczycony spotkaniem z panią Aliną (…) zaskoczyła mnie swoja sprawnością fizyczną,
pamięcią, otwartym sposobem rozmowy pomimo wieku. Jestem niezmiernie zadowolony ze
spotkania(…)” -Jakub
„ … historia opowiadana przez panią Alinę wzbudziła we mnie zdumienie, strach i niedowierzanie (…),
losy takich bohaterów jak nasz gość powinny być przestrogą dla współczesnych…”- Artur
Galeria fotograficzna
W poniedziałek 23 września, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji
„Sprzątanie świata”. Tematem tegorocznej edycji było hasło: „Nie śmiecimy-sprzątamy-zmieniamy”.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów wszystkich klas nazbieraliśmy wiele worków pełnych
odpadów. Podjęte działania uświadomiły nam wszystkim, że porzucone w lesie czy też przy drodze
plastikowe i szklane butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają
bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tę akcję!
Opracowała: Monika Smoła
Do Frankfurtu nad Menem poleciałam razem z Anią Korbicz. Nasza przygoda rozpoczęła się 7 lipca.
Był to czas pełen radości i rozmaitych aktywności. Pokoje były tak rozdzielone, żeby mieszkały razem
osoby różnych narodowości. Ja dzieliłam pokój z dziewczynami z Kazachstanu, Mongolii i Iraku.
Bardzo się polubiłyśmy. W kursie brała udział młodzież z całego świata: między innymi z Chin ,USA,
Meksyku, Urugwaju, Hondurasu i Argentyny.Mogłam poznać miłe osoby i spędzić z nimi cudowny
czas. Nie było możliwości, aby się nudzić. W soboty jeździliśmy na wycieczki, a w niedzielę mieliśmy
czas wolny. W tygodniu nasi opiekunowie przygotowywali dla nas różnorodne atrakcje. Robiliśmy
koszulki, pływaliśmy na deskach po Menie, chodziliśmy do kina, na lody, na kręgle, na minigolfa.
Czasami mieliśmy dyskoteki o różnej tematyce, na przykład kto ubierze się najdziwniej. Nagrywaliśmy
też teledyski do niemieckich piosenek. Oczywiście uczyliśmy się języka niemieckiego. Na koniec
mogliśmy zdawać egzaminy i uzyskać certyfikaty językowe. Bardzo się cieszę, że mi się udało.
Ostatnia noc była najsmutniejsza, musieliśmy się pożegnać. Nasza przygoda zakończyła się 27 lipca.
Bardzo miło wspominam spotkanych ludzi i spędzony we Frankfurcie czas. Do teraz mamy ze sobą
kontakt i ufam, że jeszcze się kiedyś spotkamy. Przeżyłam niesamowitą przygodę, o której nigdy nie
zapomnę.
Opracowała: Wiktoria Bugno
Galeria fotograficzna
Dnia 2 września 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej uroczyście
przywitali nowy rok szkolny. Pierwszy dzień w szkole rozpoczął się później niż zwykle.
O godzinie 10:00 spotkaliśmy się w kościele na rozpoczynającej rok szkolny mszy świętej,
której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Makowiecki. Następnie cała społeczność
uczniowska zgromadziła się w sali gimnastycznej, gdzie przywitała wszystkich pani dyrektor
Beata Kraus. Inauguracja roku szkolnego połączona została z otwarciem nowego segmentu
dydaktycznego dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
czytaj więcej...
Wójt Gminy Gorlice – Jan Przybylski życzył wszystkim uczniom radości, nauczycielom
satysfakcji z pracy, a rodzicom zadowolenia z sukcesów dzieci.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości wszyscy udaliśmy się do klas, gdzie spotkaliśmy
się z naszymi wychowawcami.
Galeria fotograficzna
“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia,
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”
“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia,
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”