Koło Młodego Odkrywcy


Koło Młodego Odkrywcy działające w naszej szkole zorganizowało zbiórkę surowców wtórnych. Opracowany został regulamin zbiórki z którym zostali zapoznani uczniowie i wychowawcy.

Zbiórki odbyły się 2 razy i wszystkie klasy brały udział w konkursie gromadząc różnorodne surowce.
Na wysokości zadania stanęły klasy Szkoły Podstawowej. Gimnazjum zgromadziło nieco mniej odpadów. Mamy nadzieję, że poprawią swój wynik w następnym etapie zbiórki, który odbędzie się w przyszłym roku.
W nagrodę uczniowie którzy zgromadzili najwięcej surowców pojechało na wycieczkę do Krempnej gdzie znajduje się siedziba Magurskiego Parku Narodowego, Odrzykonia i rezerwatu przyrody Prządki.

Oto wypowiedź jednego z uczestników:

"Dnia 28 maja.2013r razem z uczniami, którzy brali udział w zbiórce surowców wtórnych pod opieką p. A. Kędzior i p. T. Szarowicz pojechaliśmy do siedziby Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Na wycieczkę wybraliśmy się autokarem. Po drodze podziwialiśmy wspaniałe krajobrazy. Po niewielkim czasie dotarliśmy na miejsce.

Magurski Park Narodowy został stworzony 1995r i jest jednym z najpiękniejszych Parków Narodowych w Polsce. Pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy okazał się Ośrodek Edukacji wraz z Muzeum MPN i przepiękną multimedialną ekspozycją. Pierwszym widokiem był niedźwiedź brunatny. Wszyscy go oglądali z zaciekawieniem ponieważ był to olbrzymi okaz.
Zaczęliśmy spektaklem przyrodniczym obrazującym historię kształtowania się obecnego stanu przyrody tego terenu. Po oglądnięciu dwóch interesujących filmów o parku, jego florze faunie, rozpoczęliśmy oglądanie eksponatów. Pani, która nas oprowadzała pokazała nam mnóstwo zwierząt oraz przepiękne kwiaty. W mojej pamięci najbardziej utkwiły zwierzęta takie jak borsuki, rysie sarny, wilki, dziki, traszki, salamandry i żmije zygzakowate. Po wyjściu z sali pani pokazała nam wszystkie drzewa rosnące w parku. Zapamiętałem, że najczęściej spotykanym drzewem w tym parku jest buk. Weszliśmy na kolejne piętro budynku, a tam naszym oczom ukazały się czaszki, rogi i poroża zwierząt Było to dla nas ogromnym zaskoczeniem. Po wyjściu z budynku pojechaliśmy dalej do miejscowości Odrzykoń, aby zwiedzić ruiny zamku Kamieniec. Znajduje się tu też niewielkie piętrowe muzeum z militariami i eksponatami związanymi z historią warowni. Kto chce dowiedzieć się więcej, przeczytać ciekawostki może zajrzeć na stronę internetową:
http://zamki.res.pl/odrzykon.htm
Po zwiedzaniu wyruszyliśmy ścieżką przyrodniczą przez las w kierunku rezerwatu Prządki. Idąc przez las prawie zgubiliśmy się, ale wkrótce znaleźliśmy szlak turystyczny.
Rezerwat to grupa skało wysokości do ponad 20 m, zbudowanych z gruboziarnistego piaskowca, który przybrał oryginalne kształty. Poszczególne skały posiadają własne nazwy, m.in.: Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy głoszącej, że skały są dziewczętami zamienionymi w kamień, ukaranymi za przędzenie lnu w święto.

Był to juz niestety koniec wycieczki. Podsumowując uważam iż nasza wycieczka do MPN była naprawdę udana. i ta wyprawa na długo zapadnie mi w pamięci. Myślę, że na wakacjach ponownie odwiedzę to miejsce ze względu na jego urok."
Jakub Padoł

opracowanie : Alina Kędzior, Teresa Szarowicz.



 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”


 



Kontakt
an image
Zespół Szkół
w Ropicy Polskiej

38-300 Gorlice
Ropica Polska 70
Email: zes11@op.pl

Telefon: (0-18) 352 67 03
Fax: (0-18) 352 67 03