Strona naszej szkoły używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia
dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację
tego stanu rzeczy.


Jak wyłączyć cookies?
Cyberbezpieczeństwo
AKCEPTUJĘ
  • image one
  • image three
AKTUALNOŚCI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W ROPICY POLSKIEJ

PRZEDŚWIĄTECZNA PODRÓŻ DO WARSZAWY

Pod opieką p. Kariny Szury, p. Teresy Szarowicz, p. Doroty Stwaiarz oraz p. Arkadiusza Kapłona klasy: VIIa, VIIb oraz klasa VIII udały się w klimatyczną "zimową podróż". Nasza grudniowa wyprawa rozpoczęła się od zwiedzania pałacu w Wilanowie. Następnie odwiedziliśmy Królewskie Łazienki oraz Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Spacerowaliśmy komnatami Zamku Królewskiego i wjechaliśmy windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki skąd podziwialiśmy wieczorną panoramę Warszawy. Zwiedziliśmy również Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, stadion Narodowy, a także uczestniczyliśmy w Jarmarku Bożonarodzeniowym,. Wycieczka wszystkim BAAAARDZO się podobała, ale najlepsza atmosfera panowała jak zwykle w hotelu;-) W stolicy naszego kraju czuliśmy się światowi.🌍
Zuzanna Miarecka, kl. VII a

GALERIA FOTOGRAFICZNA



AKTYWNY DO KWADRATU

W naszej szkole w miesiącach wrzesień/październik/listopad br. odbywały się zajęcia sportowe w ramach projektu Aktywna Szkoła- zadanie "Aktywny do kwadratu". Grupa 20 chłopców z klas VI-VIII pod opieką p. Dariusza Piekarza brała czynny udział w zajęciach ruchowych. Podczas przepracowanych 21 godzin uczniowie poznawali i doskonalili elementy techniczno- taktyczne z gier zespołowych oraz uczestniczyli w grach i zabawach ruchowych.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NOC W BIBLIOTECE

W piątek 22 listopada w naszej szkole odbyły się całonocne warsztaty dla dzieci, które aktywnie włączają się w prace w świetlicy szkolnej oraz angażują się w różnego rodzaju akcje i przedsięwzięcia realizowane w bibliotece. Wszyscy zwarci i gotowi ze śpiworami w rękach zjawili się w szkole o godzinie 18. Warsztaty rozpoczęły się od wykonania lampionów pachnących pomarańczą przy użyciu słoików, mąki połączonej ze skórka pomarańczy oraz liści. Następnie dzieciaki przypomniały sobie legendę o bazyliszku i w ramach projektu Świetliczaki na tropie bajek, baśni i legend przygotowały recyklingowe postaci bazyliszka i rozwiązały krzyżówkę dotyczącą Warszawy. Tuż po zakończeniu warsztatów plastyczno – literacki wszyscy przenieśliśmy się do sali numer 14, która na czas „nocowanki” przekształciła się w salę kinową. Po rozłożeniu materacy i śpiworów dzieci zjadły pizzę i obejrzały film familijny pt. „ Mikołaj w każdym z nas.” Po zakończeniu seansu przenieśliśmy się do sali gimnastycznej, gdzie odbyły się rozgrywki sportowe zakończone wielką bitwą na poduchy. Około godziny 23 rozpoczął się kolejny seans. Tym razem na ekranie pojawiły się dwa filmy: „Mikołaj w każdym z nas 2” oraz „Śnieżka i fantastyczna siódemka.” Całość zajęć zakończyła się o godzinie 7 rano. Za zorganizowanie Nocy w bibliotece odpowiedzialne były panie Agnieszka Skowronek oraz Anna Krok.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DYKTANDO NEPODLEGŁOSCIOWE 2024

20 listopada w Szkole Podstawowej w Zagórzanach odbyło się III Gminne Dyktando Niepodległościowe. Naszą szkołę reprezentowali Alicja Stabach z klasy V oraz Tymoteusz Lisowicz z klasy VI. Miło nam poinformować, iż Tymoteusz zajął w konkursie zaszczytne III miejsce. Serdecznie gratulujemy. Koordynatorem konkursu była Pani Małgorzata Stępień

GALERIA FOTOGRAFICZNA



KOLACJA Z ŁUKASIEWICZEM

W piątkowe popołudnie 15 listopada w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się Andrzejki z Łukasiewiczem, wydarzenie, które w sposób artystyczny przypomniało postać wybitną i jej wynalazki.
Wydarzenie rozpoczęło się od bardzo rozbudowanego spektaklu. Pomiędzy występami teatralnymi odgrywającymi scenki z życia Ignacego Łukasiewicza grupa poetycka poprzez odczytywane autorskie wiersze opowiadała historię wynalazcy. 
W inscenizacji teatralnej udział wzięła również młodzież szkolna, która historię związaną z naftą między innymi wyśpiewała. Na finał widowiska nie zabrakło tańców z pochodniami, a także specjalnego mappingu, który przedstawił prace plastycznie uczniów biorących udział w konkursie.
Całe przedstawienie "Od Prometeusza i lampy naftowej do lasera" przedstawiło w artystyczny sposób historię nieodłącznie związaną z naszym miastem i regionem. Uzupełnieniem wydarzenia była wystawa lamp naftowych i fotografii, a także warsztaty dla najmłodszych. Jak na Andrzejki przystało nie obyło się również wróżb przy lampie naftowej.
O smakowitą kolację z Łukasiewiczem zadbały z kolei gospodynie z KGW. Wydarzenie zorganizowała Gmina Gorlice wraz ze Szkołą Podstawową w Ropicy Polskiej.

Czytaj więcej:

Gorlice24.pl
halogorlice

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Dzień Tabliczki Mnożenia to wyjątkowe wydarzenie, które organizowane jest co roku w listopadzie, aby promować naukę matematyki w zabawny i atrakcyjny sposób. W tym dniu uczniowie brali udział w różnych grach, konkursach i quizach, sprawdzając swoją znajomość tabliczki mnożenia. Celem akcji jest zachęcenie dzieci i dorosłych do doskonalenia umiejętności liczenia, rozwijania logicznego myślenia oraz pokazywania, że matematyka może być przyjemna i satysfakcjonująca. Dzień ten sprzyja integracji społeczności szkolnej oraz budowaniu pozytywnych skojarzeń z nauką.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODSUMOWANIE PROJEKTU ERASMUS „EUROPEJSKA MŁODZIEŻ W GORLICACH”

W dniu 14 listopada 2024 r. w budynku Hotelu Lord w Gorlicach odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Europejska Młodzież w Gorlicach”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 uczniów, w większości absolwentów Szkół Podstawowych w Dominikowicach, Ropicy Polskiej, Sękowej i Miejskiego Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach oraz przedstawicieli organizacji pozarządowej, oświaty i samorządu lokalnego.
Podczas konferencji, koordynator projektu pani Renata Dulęba przedstawiła zgromadzonym prezentację multimedialną, w której podsumowała kilkumiesięczne działania, w tym wizyty studyjne w Brukseli i Strasburgu oraz efekty warsztatów projektowych. Głos zabrali również przedstawiciele władz lokalnych.
Po części oficjalnej nadszedł czas na integrację uczestników i pracę w grupach. Zadaniem młodzieży było ukazanie metodą warsztatową wizji Europy, której obywatelami chcieliby być. Każda z grup kolejno przedstawiła na forum wyniki swej pracy. Zaangażowanie i kreatywność uczniów została nagrodzona. Młodzież otrzymała bon na grupowe wyjście do Kina Kolory.
Konferencję zakończył wspólny posiłek i wymiana wrażeń po spotkaniu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólny czas i zaangażowanie w działania programu Erasmus Plus.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



POCIĄG DO WOLNOŚCI

W historii Polski, tak się składa, był kiedyś ponad wiek niewoli Jedenastego listopada Nasz kraj z niewoli się wyzwolił. I wtedy myśl powstała taka, by przez szacunek dla przeszłości, Ten dzień na zawsze dla Polaka, pozostał Dniem Niepodległości. 12 listopada społeczność naszej szkoły  uczestniczyła w uroczystej  akademii  poświęconej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy 7 b zaprezentowali montaż słowno–muzyczny zatytułowany „Pociąg do wolności”, zapraszając wszystkich do krótkiej podróży do przeszłości naszej Ojczyzny. Kolejne stacje odsłaniały karty naszej historii czasami smutnej, czasami bolesnej i walecznej, ale zawsze podniosłej i dumnej. Pociąg zatrzymywał się na stacjach Niewola, Powstania: kościuszkowskie, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa, by dotrzeć do stacji docelowej Wolność – 11 listopada 1918 roku. W trakcie apelu wzięliśmy również udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu. Występom towarzyszyła dekoracja przygotowana pod kierunkiem pana A. Kapłona, przedstawiająca pociąg pędzący w kierunku stacji Wolność.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Tydzień Profilaktyki w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej

W poniedziałek 8 listopada 2024 r. rozpoczął się Szkolny Tydzień Profilaktyki. Każdy dzień został poświęcony innemu zagadnieniu związanemu ze zdrowiem i profilaktyką.
Dzień pierwszy rozpoczął się spotkaniem z mistrzem - Krzysztofem Szadkowskim, gorliczaninem, zawodnikiem uprawiającym triathlon. Wspólna aktywność fizyczna z uczniami klas 1-3, przybliżenie dyscypliny triathlon oraz przedstawienie dotychczasowych osiągnięć było głównym celem spotkania. Następnie odbyło się spotkanie z przedstawicielami policji: sierż. Pauliną Michalec, asp. Grzegorzem Szymańskim, podkom. Gustawem Janasem, którzy przybliżyli, m.in. zasady bezpieczeństwa na drodze oraz w sieci. To spotkanie pomogło uczniom zrozumieć jakie zachowania i nawyki mogą pomóc uniknąć im potencjalnych niebezpieczeństw oraz jak reagować w sytuacji kryzysowej. Drugiego dnia uczniowie naszej szkoły brali udział w warsztatach i prelekcji przygotowanej przez panią Agnieszkę Grzesiak - Tomasik na temat zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Informacje o bezpieczeństwie w sieci są niezwykle istotne, zwłaszcza w erze cyfrowej, w której dzieci i młodzież w dużej mierze poświęca swój czas na korzystanie z Internetu.
czytaj więcej

Trzeciego dnie odbyły się warsztat pierwszej pomocy przedmedycznej i spotkanie z przedstawicielami PSP. Prelekcję wygłosiła pani Anna Jędrusiak, natomiast podstawy pierwszej pomocy zademonstrowali pan Dominik Orzechowski, pani Alicja Czochór, pan Dariusz Piekarz oraz strażacy PSP. Dzięki obecności straży pożarnej, dzieci i młodzież zapoznała się z wyposażeniem wozu strażackiego, który często bierze udział w różnych akcjach gaśniczych i ratowniczych.
W czwartym dniu uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez psychologa szkolnego na temat zjawiska depresji, złości, agresji i przemocy rówieśniczej, co jest ważnym elementem w zakresie zdrowia psychicznego i społecznego. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne, a edukacja na ten temat może pomóc w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie z wyzwaniami emocjonalnymi.
Uczniowie brali również udział w prelekcji na temat znaczenia wody w życiu człowieka. Dzieci z klas młodszych miały możliwość obejrzeć przedstawienie pt. „Diabeł tkwi w komputerze”, które przygotowali członkowie Klubu Młodego Czytelnika pod patronatem pani Agnieszki Skowronek. Ponadto rozstrzygnięte zostały konkursy: plastyczny „Żyję zdrowo! Stop nałogom!” oraz fotograficzny „Sport w fotografii.” Prace przygotowane przez dzieci i młodzież pod opieką pana Arkadiusza Kapłona, promowały zdrowy styl życia. Podczas rozdania nagród można było obejrzeć filmik dotyczący profilaktyki uzależnień i zdrowego tryby życia, przygotowany w całości przez uczniów klasy 7a.
W ostatnim dniu odbyło się spotkanie z panią dietetyk Justyną Dybaś, która opowiedziała o 10 zasadach zdrowego stylu życia. Uczniowie byli informowani o zdrowych nawykach żywieniowych, a także na temat różnych aspektów zdrowia. Podsumowaniem tego dnia było przygotowanie przez uczniów poszczególnych klas zdrowego śniadania, które „daje moc”. Każdego dnia towarzyszyły nam przerwy bez hałasu.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli sięaktywnie w przygotowanie i przeprowadzenie tygodnia profilaktyki w naszej szkole. Taka inicjatywa jest ważna dla edukacji z zakresu zdrowia w tym zdrowia psychicznego oraz pomaga uczniom zrozumieć znaczenie opieki nad swoim ciałem i umysłem, ucząc ich jak dbać o swoje zdrowie.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WARSZTATY EKOLOGICZNE

W ramach projektu „Jestem eco-dbam o swoja planetę Ziemię"… klasa VI Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięła udział w warsztatach ekologicznych pt: "Chronimy naturalne zasoby Ziemi - wodę". Podczas warsztatów kulinarnych dzieci poznały rolę wody w życiu i kuchni. Ugotowały zupę pomidorową oraz przygotowały koktajl ze szpinaku, bananów i avocado. Następnie z Barbarą Domagałą i Joanną Kostrzewą Gil z Wydziału Biotechnologii i Ogrodnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wybrali się na spacer do lasu, gdzie dowiedzieli się czym jest cykl hydrologiczny, gdzie i w jaki sposób gromadzi się woda w przyrodzie, czym jest retencja, deszczówka, jak ważna jest woda dla naszego organizmu i jak można ją oszczędzać w gospodarstwie domowym. Po krótkiej grze terenowej na własne oczy przekonali się, że rośliny oddychają, pobrali próbki wody z leśnego strumienia i oczka wodnego oraz próbki gleby. Pod mikroskopem zaobserwowali bioróżnorodność w wodzie płynącej i stojącej, a za pomocą pehametru zmierzyli odczyn swoich próbek wody oraz gleby przyniesionej z lasu. Na podsumowanie zajęć otrzymali karty pracy, które mają na celu utrwalenie zdobytej wiedzy w formie graficznych łamigłówek.
Dziękujemy za bardzo aktywny, pełen atrakcji dzien spedzony na swiezym powietrzu.
Szczególne podziękowania dla pani Barbary i Joanny z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie za duza dawke wiedzy merytorycznej i przeprowadzone doświadczenia i badania.
Projekt realizowany w ramach Europejski Korpus Solidarnosci

GALERIA FOTOGRAFICZNA



TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Życzliwość jest bardzo ważną wartością w życiu każdego człowieka. Badanie przeprowadzone w 2016 roku w Oksfordzie wykazało, że bycie dobrym dla innych powoduje poprawę samopoczucia. Miłe gesty skierowane do drugiego człowieka wzbudzają w nas przyjemne emocje. Zwiększają naszą pewność siebie, podnoszą samoocenę, pobudzają poczucie bezpieczeństwa i kontroli. Życzliwość to chęć niesienia pomocy innym, bycia dla nich wsparciem, wzorem do naśladowania. Życzliwi powinniśmy być też w stosunku do samych siebie. Spełniając własne marzenia, dbając o równowagę fizyczną i psychiczną naszego organizmu, organizując sobie relaks i odpoczynek – w ten sposób dbamy o siebie i podnosimy jakość swojego życia.
Od 3 do 10 października 2024 roku realizowaliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ pod hasłem: „ŻYCZLIWOŚĆ JEST DOBRA NA WSZYSTKO”. Za przygotowanie tygodnia tematycznego odpowiedzialne były panie: Dominika Foryś, Bożena Karp, Monika Labut, Dorota Stawiarz, Bożena Tumidajewicz, wspierane przez wychowawców klas, panią Agnieszkę Mazur i pana Arka Kapłona oraz wolontariuszy.

czytaj więcej

Podjęliśmy różnorodne działania oraz wyzwania, przypomnijmy je sobie: W pierwszym dniu, uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły mogli napisać lub narysować coś na dobry początek miłego dnia na tablicach, które znajdowały się przy wejściach do szkoły. Wzięli też udział w zabawie w wyzwanie - ZERWIJ, WYKONAJ I PODAJ DALEJ. W różnych miejscach na terenie szkoły zostały umieszczone ogłoszenia z tzw. zrywkami napisanymi w językach polskim i ukraińskim. Każdy mógł zerwać karteczkę z wyzwaniem, wykonać je i przekazać karteczkę kolejnej osobie. W ten sposób akcja nabrała szerszego zasięgu, a życzliwe gesty i zachowania zintegrowały społeczność szkolną oraz lokalną. Rada Samorządu Szkolnego postanowiła zadbać w tym dniu o dobre samopoczucie i zdrowie innych za pomocą skrzynki dobrych myśli i kosza owoców, w ramach profilaktyki zdrowego odżywiania. Chętne osoby losowały karteczki, na których zapisano myśli, które często wywoływały uśmiech na twarzach czytających. Ponadto obdarowane zostały pysznymi czerwonymi jabłkami, gruszkami. W drugim dniu uczniowie podczas lekcji z wychowawcami, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej, historii, zajęć świetlicowych dowiadywali się, co to jest: życzliwość, koleżeństwo, przyjaźń, empatia, bezinteresowność, wdzięczność, jak wyrażać szacunek i życzliwość do innych osób, brali udział w tematycznych grach i zabawach. Wykonali śliczne: Drzewa Życzliwości, plakaty, gazetki ścienne i dekoracje, które zawieszono na korytarzach i w salach szkolnych. Dodatkowo uczniowie klas 7-8 wyszukiwali informacje na temat Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu. Ważnym punktem tego dnia była akcja CICHY ŻYCZLIWY PRZYJACIEL, która przebiegała pod opieką wychowawców klas. Uczniowie losowali karteczkę z imieniem i nazwiskiem osoby, której przez cały tydzień mieli dyskretnie umilać czas poprzez wspólną rozmowę, spędzanie czasu, zabawę, pomoc, drobny podarunek. W trzecim dniu uczniowie pisali listy do swoich przyjaciół, koleżanek, kolegów, kogoś z rodziny, a uczniowie z klas 7-8 do wybranych przez siebie Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu, którzy są dla nich autorytetem pod opieką wychowawców klas i pań polonistek. Powstała wspaniała wystawa dotycząca Orderu Uśmiechu, na której zostały zaprezentowane wybrane prace uczniów. W tym dniu Samorząd Uczniowski przeprowadził wśród uczniów plebiscyt na najżyczliwszego nauczyciela naszej szkoły. W Dniu Edukacji Narodowej Ropickim Orderem Uśmiechu zostało odznaczonych trzech nauczycieli. Największe uznanie wśród dzieci i młodzieży zdobyli: Pani Teresa Szarowicz, Pani Renata Kudławiec, Ksiądz Tomasz Mężyk. W czwartym dniu odwiedziła nas z prelekcją pt. „Łączy nas Order Uśmiechu” Pani Ula Lizak, która będąc sama chodzącą życzliwością, skutecznie zaraża nią innych. W fantastyczny sposób przekazała nam wiele ciekawych informacji na temat Orderu Uśmiechu. Opowiedziała, o tym w jaki sposób dzieci z całego świata decydują o tym, kto zasługuje na to, aby być odznaczony takim Orderem oraz o tym jak przebiega uroczystość odznaczenia. Przybliżyła również postacie, które znalazły się w gronie Dam i Kawalerów Orderu Uśmiechu. Wśród nich była Martyna Wojciechowska, światowej sławy podróżniczka oraz sławni piłkarze, jak Jakub Błaszczykowski oraz Robert Lewandowski. Ze spotkania z Panią Ulą – członkinią Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w naszej pamięci pozostanie ważna rada: „Kiedy ktoś chce ze mną porozmawiać, odłożę telefon, poświęcę mu uwagę i czas, wysłucham go, w ten sposób okażę mu należyty szacunek.” W piątym dniu uczniowie z klas 1-8 pod opieką wychowawców, nauczycieli przygotowali przepiękne i jakże życzliwe KARTKI ŻYCZLIWOŚCI, tworząc laurki, pisząc małe liściki, zawierające życzliwe pozdrowienia, podziękowania oraz komplementy dla wybranych przez siebie osób - koleżanek, kolegów ze swojej klasy lub szkoły, nauczycieli oraz pracowników szkoły. Dzieci, młodzież pod opieką wychowawców i nauczycieli mieli zadbać o to, by każda osoba z naszej małej społeczności otrzymała kartkę życzliwości. W klasach uczniowie wykonywali również przepiękne gazetki związane z tematyką życzliwości. Ostatni, szósty dzień w ramach Tygodnia Życzliwości i Pozdrowień był dniem pełnym wrażeń w kolorze żółtym… ponad 350 kartek życzliwości trafiło do adresatów, uczniowie i nauczyciele odgadywali, kto był ich CICHYM ŻYCZLIWYM PRZYJACIELEM. Zakończenie tygodnia społeczność szkolna uczciła przyjściem do szkoły w żółtym ubraniu lub z żółtym akcentem, elementem w postaci uśmiechniętej buźki. Pomysłowości i kreatywności nie było końca. W ramach podsumowania tematyki spontanicznie spotkaliśmy się na sali gimnastycznej i odbył się happening. Uczniowie i pracownicy szkoły stali się elementami słońca i wybrzmiało nasze hasło: Życzliwość jest dobra na wszystko. Po wspaniałym TYGODNIU ŻYCZLIWOŚCI wiemy na pewno, że nasze motto przewodnie sprawdza się w 100 %. Życzliwość jest dobra na wszystko, a dzień bez życzliwości jest dniem straconym! Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w zadaniach i wyzwaniach, a szczególnie wolontariuszom za aktywny udział w przygotowaniach zadań i zabaw.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Z OSTATNIEGO KORYTARZA,
CZYLI O SZKOLE Z PRZYMRUŻENIEM OKA – DEN 2024

14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły, nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. Uczniowie klasy VI a oraz Samorząd Uczniowski przygotowali krótki program artystyczny oraz filmik pt. Z ostatniego korytarza, czyli o szkole z przymrużeniem oka. Za przygotowanie całości odpowiedzialne były panie Agnieszka Skowronek, Monika Przepióra oraz pan Arkadiusz Kapłon. Tuż po obejrzeniu filmiku na scenę wkroczyła niemal 40- osobowa grupa uczniów z naszej szkoły, którzy pod okiem pana Mirosława Witkowskiego – laureata Szansy na sukces, X- Factora oraz The Voice of Poland przygotowała koncert galowy. Mirosław Witkowski wraz ze Stowarzyszeniem Muzyka Świata Akord oprócz nauki śpiewu opowiadał o tym, jak ważne jest dbanie o nasze środowisko oraz o roli sztucznej inteligencji w branży muzycznej. Tuż po koncercie uczniowie klasy pierwszej stali się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej, gdyż zostali pasowani na uczniów szkoły przez panią dyrektor. Po krótkiej części artystycznej i uroczystym ślubowaniu „pierwszaki” otrzymały dokument potwierdzający przynależność do danej placówki oświatowej, czyli legitymację oraz kuferek pełne upominków na nową drogę edukacji. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialne były panie Renata Belczyk oraz Beata Karpińska - Baran.
Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia i z całego serca dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki którym nasze umysły stają się otwarte na świat.

GALERIA FOTOGRAFICZNA
OSTATNI DZWONEK



Z WIZYTĄ W TARNOWSKIM TEATRZE

W środę 9 października 2024r. uczniowie klasy 7a i 7b udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, aby obejrzeć spektakl „Ania z Zielonego Wzgórza” w reżyserii Matyldy Baczyńskiej. Była to wzruszająca opowieść o potrzebie miłości i akceptacji i o tym o ile więcej niż nam się wydaje możemy osiągnąć. Spektakl otrzymał Nagrodę Główną XIV Festiwalu Mała Talia dla dzieci przyznaną przez dziecięce jury. Dodatkowo Anna Zachciał, odtwórczyni roli Ani Shirley, otrzymała wyróżnienie specjalne za wybitną grę aktorską. Olbrzymim atutem przedstawienia była także wspaniała muzyka Zbigniewa Korneckiego. Uczniowie od początku z dużym zainteresowaniem obserwowali grę aktorską, doceniając bezpośredni kontakt artystów z widzem. Gromkie brawa, wieńczące musical, były wyrazem uznania dla aktorów za niezapomniane wrażenia.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WYCIECZKA DO CIĘŻKOWIC

7 października 2024 r. klasy drugie były na wycieczce w Małopolskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Ciężkowicach. Uczniowie zobaczyli wystawę „ZIEMIA – WODA – POWIETRZE”. Zdobyli wiedzę na temat intrygującego świata pogórzańskiej przyrody. Zajrzeli w głąb Ziemi, by odkryć budowę piaskowca ciężkowickiego. Uczniowie poznali ciekawostki z życia nietoperzy, ich zwyczajach, inteligencji i sprycie. Dowiedzieli się, co nietoperze lubią jeść, gdzie śpią i czym się zajmują w różnych porach roku. Poznali sposoby komunikacji, lotu oraz biologii nietoperzy. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawy interaktywne w na wystawie. Malowali motyle, odkrywali głosy i zapachy lasu. Po zwiedzeniu Centrum Edukacji Ekologicznej wspólnie z przewodnikiem uczniowie odwiedzili rezerwat przyrody „Skamieniałe Miasto”. Zobaczyli wychodnie skalne, zbudowane z piaskowca o fantazyjnych i niezwykle zróżnicowanych kształtach przypominających zwierzęta czy ludzkie postaci. Pani przewodnik opowiedziała legendy związane z tym miejscem.
Wyjazd zrealizowano w ramach programu profilaktycznego "Apteczka Pierwszej Pomocy Emocjonalnej"

GALERIA FOTOGRAFICZNA



I MIEJSCE I WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

6. października 2024 r. podczas corocznego Święta Rydza w Wysowej, zostały wręczone nagrody w Konkursie Fotograficznym "PTAKI BESKIDU NISKIEGO". Organizatorem akcji były Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Łosie. Podczas imprezy naszą szkołę reprezentowali: Szymon Orzechowski z klasy VII b, zdobywca I miejsce oraz Aleksandra Halczuk z klasy V b, która została wyróżniona w konkursie.
Zwycięzcom, wyróżnionym i uczestnikom zmagań fotograficznych SERDECZNIE GRATULUJEMY!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



XII OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE

27 września 2024 r. nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do wielkiej wspólnoty osób piszących „Po polsku o historii” w tym samym czasie. W XII edycji szkolnego etapu Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego  wzięło udział 36 uczniów. Uczestnicy konkursu mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, rozwinąć zainteresowania humanistyczne oraz pogłębić wiedzę historyczną. Tegoroczny tekst dyktanda przybliżył postać Melchiora Wańkowicza – dziennikarza, reportażysty, a także korespondenta wojennego podczas II wojny światowej. Zmagania z ortografią przebiegały w dwóch kategoriach: klasy V-VI oraz VII-VIII. Najwyższe wyniki w szkolnych eliminacjach osiągnęli: Tymoteusz Lisowicz kl. VI, Alicja Stabach kl. V a , Maja Czapka kl. V b , Zuzanna Miarecka kl. VII a, Zuzanna Świerz kl. VII b, Michalina Smołkowicz kl. VII b, Zofia Brenneisen kl. VIII. Dziękujemy wszystkim uczestnikom dyktanda.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WYCIECZKA - KRASIEJÓW, OPOLE, MOSZNA

W ramach projektu edukacyjnego Ministerstwa Edukacji Narodowej Podróże z klasą, uczniowie klas 4, 5 i 6 mieli okazję uczestniczyć w dwudniowej wycieczce do Krasiejowa, Opola i Moszny.
W Krasiejowie uczniowie stanęli oko w oko z dinozaurami – prawdziwymi władcami ery mezozoicznej. Największy tego typu Park Jurajski w Polsce, a nawet w Europie to świetna rozrywka i niezapomniana przygoda. Prawie 70 gatunków, około 200 realistycznie wykonanych modeli, autentyczne wykopaliska, nowoczesne technologie i mnóstwo atrakcji mieści się w Jurajskim Parku Dinozaurów. Podróż w czasie, w sam środek prehistorii to niezapomniane przeżycie, które dostarczyło dzieciom wielu wrażeń.
W Opolu uczniowie zwiedzali Muzeum Polskiej Piosenki, w którym poznali historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tam dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. W Muzeum mieszczą się budki do nagrywania piosenek, w których każdy zwiedzający może zarejestrować swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę.
Drugiego dnia wycieczki dzieci odwiedziły ZOO, które powstało w latach 30-tych na wyspie Bolko. Uczniowie zobaczyli wiele rzadkich okazów zwierząt, często zagrożonych wyginięciem.
Następnym punktem wycieczki było Muzeum Wsi Opolskiej. Muzeum jest udostępnione od 1970 roku, a na jego terenie mieszczą się zagrody z wyposażeniem oraz inne budynki użyteczności publicznej z dawnych lat.
W drodze powrotnej uczniowie udali się do bajkowego Zamku w Mosznej słynącego z 99 wież i 365 pomieszczeń. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami oczarowuje przybywających turystów z kraju i zza granicy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH 2024

W 2001 roku Rada Europy ustanowiła 26 września Europejskim Dniem Języków. Z tej okazji w naszej szkole każdego roku organizowane są różnorodne wydarzenia, mające na celu z jednej strony podkreślenie kluczowej roli języków w pielęgnowaniu naszego dziedzictwa kulturowego, a z drugiej – zaakcentowanie konieczności uczenia się języków obcych i płynących z tego korzyści. Również w bieżącym roku szkolnym uczniowie wzięli udział w kilku aktywnościach.
Reprezentanci klas 4-8 SP wzięli udział w konkursie z wykorzystaniem aplikacji Kahoot. Quiz sprawdzał wiedzę o językach, ale wymagał również wiedzy geograficznej.
•1 miejsce zajęła uczennica klasy 8 - Zofia Brenneisen,
•2 miejsce – uczeń klasy 6 - Nils Averesch,
•3 miejsce – uczennica klasy 5 a - Alicja Stabach.
Ponadto uczniowie klas 1-8 SP zaprezentowali w formie plastycznej symbole 7 krajów europejskich. Niektórzy z nich opisali ciekawostki o wybranym państwie, jego kulturę i tradycje. Na koniec uczniowie wykonali pamiątkowe zdjęcie w fotobudce nawiązującej do symboli Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Serdecznie gratulujemy autorom prac plastycznych oraz uczestnikom konkursu językowego. Wszystkim uczestnikom naszych akcji dziękujemy za wspólną zabawę z językami obcymi!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Z WIZYTĄ U BOZNAŃSKIEJ I NOWOSIELSKIEGO...

We wtorek, 24. września młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej podczas wizyty w Galerii Sztuki Dwór Karwacjanów w Gorlicach, miała okazje podziwiać malarstwo Olgi Boznańskiej i Jerzego Nowosielskiego. Już w szkole, podczas lekcji plastyki uczniowie poznali twórczość wspomnianych artystów. Możliwość fizycznego obcowania z owym malarstwem pozwoliła zgłębić tę wiedzę w sposób empiryczny. Zarówno ekspresyjna sztuka Boznańskiej jak i abstrakcje Nowosielskiego znalazły wśród młodych ludzi swoich zwolenników. Za sprawą tak wielkich postaci wizyta w gorlickiej galerii na długo pozostanie w pamięci zwiedzających.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



SPRZĄTANIE ŚWIATA 2024

"Na straży czystej Ziemi" to hasło 31. finału ogólnopolskiej akcji "Sprzątania Świata - Polska 2024". Oczywiście uczniowie naszej szkoły - jak co roku - zaangażowali się w porządkowanie planety. Każda klasa miała wyznaczony swój rejon, na który udała się wraz z opiekunem, żeby go uporządkować. Celem akcji jest budowanie wśród społeczeństwa świadomości ekologicznej, inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się negatywny wpływ człowieka na środowisko. Ukazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmiecania nie jest tylko zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



RAJD SZKOLNY

12 września odbył się tradycyjny rajd rozpoczynający nowy rok szkolny. Kierunkiem wędrówki był szczyt Łysuli. Uczniowie byli podzieleni na grupy. Klasy pierwsze powędrowały od strony Dominikowic poprzez polankę aż do wieży widokowej, klasy 2-4 wyruszyły zielonym szlakiem z Męciny Wielkiej, natomiast klasy 5-8 wędrowały z Wapiennego do Łysuli. Na miejscu uczniowie podziwiali piękno Beskidu Niskiego z wieży widokowej. Dodatkową atrakcją była 54-metrowa zjeżdżalnia. Rajd zakończony został ciepłym posiłkiem oraz odpoczynkiem na łonie natury. Rajd odbył się w ramach działań Szkolnego Koła Turystycznego Traperzy, a za jego zorganizowanie odpowiedzialni byli panowie Dariusz Piekarz oraz Arkadiusz Kapłon.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NARODOWE CZYTANIE 2024

„Polska Winkerliedem narodów”

J. Słowacki „Kordian”

„Kordian” Juliusza Słowackiego byłw tym roku lekturą 13. odsłony Narodowego Czytania. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł pisarza, który tworzył w okresie romantyzmu i nazywany jest jednym z czterech wieszczy narodowych. Dramat miał za zadanie zachęcić ówczesnych Polaków do podjęcia działań powstańczych przeciwko carowi, a Polska miała być aktywnym narodem, który bez zastanowienia chwyta za broń i walczy w obronie swojej państwowości. W tym roku do akcji Narodowego Czytania w naszej szkole włączyli się samorządowcy oraz sympatycy gminy Gorlice. Lektorami byli:
Mieczysław Skowron – przewodniczący rady gminy Gorlice
Leokadia Bambrowicz – radna gminy Gorlice
Agata Cup – dyrektor OZEA gminy Gorlice
Franciszek Rzeszutek – emerytowany dyrektor OKGG
Beata Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej
Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/ 2024

W piątek 22 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Jako pierwsi odebrali swoje świadectwa uczniowie klas I – III, którzy zgromadzili się w sali gimnastycznej już o godzinie 8.00. Następnie cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej w kościele parafialnym w Ropicy Polskiej. O godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczysta akademia oraz pożegnanie uczniów klas ósmych. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, grono pedagogiczne oraz zaproszeni rodzice. Absolwenci klas ósmych w krótkiej części artystycznej wspominali lata spędzone w murach szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Uczniowie klas siódmych przygotowali dla ósmoklasistów drobne upominki wraz z życzeniami wielu wspaniałych sukcesów oraz spełnienia marzeń. W drugiej części akademii pani dyrektor Beata Kraus wręczyła dyplomy oraz świadectwa z wyróżnieniem absolwentom szkoły podstawowej oraz uczniom klas młodszych. Szczególnym momentem uroczystości były słowa podziękowania skierowane przez panią dyrektor Beatę Kraus do odchodzącego na zasłużoną emeryturę ks. Stanisława Makowieckiego – proboszcza oraz nauczyciela religii w naszej szkole.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NASI UCZNIOWIE PODCZAS IX GALI EDUKACYJNO-PROFILAKTYCZNEJ

W dniu 13 czerwca 2024 r. odbyła się IX Gala Edukacyjno-Profilaktyczna Szkół Gminy Gorlice, która tym razem miała miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kwiatonowicach.
W uroczystości udział wzięli najzdolniejsi uczniowie ze szkół Gminy Gorlice, ich rodzice i nauczyciele oraz zaproszeni goście. Montaż słowno- muzyczny doskonale współgrał z tematyką spotkania stanowiąc tło do prezentacji talentów i osiągnięć uczniów. Podczas gali nagrody wręczali: p. Jan Przybylski, wójt Gminy Gorlice, p. Mieczysław Skowron, przewodniczący Rady Gminy Gorlice i p. Agata Cup, dyrektor Oświatowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Gminy Gorlice.
Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:
- Róża Zając – finalistka konkursu z języka angielskiego,
- Dawid Augustyn – finalista konkursu biblijnego,
- Zuzanna Miarecka, Julia Ziaja i Alan Warcholik – uczniowie nagrodzeni za wysokie wyniki w nauce, reprezentowanie szkoły w konkursach pozaszkolnych oraz zaangażowanie w pracę na rzecz klasy i szkoły.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA


fot. Gmina Gorlice

POWIATOWY KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO
"TIERISCHE SPRICHWÖRTER"

W dniu 11.06.2024 r. odbyło sięw naszej szkole uroczyste wręczenie dyplomów i nagród uczestnikom Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Tierische Sprichwörter”. Konkurs został przeprowadzony pod patronatem Instytutu Goethego w Warszawie, który ufundował nagrody dla uczniów. Celem konkursu było promowanie nauki języka niemieckiego, a w szczególności poznanie niemieckich przysłów.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce: Wojciech Krajewski, Szkoła Podstawowa im. J. Słowackiego w Bystrej,
II miejsce: Klaudia Przysławska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Łużańskiej,
III miejsce: Izabela Wojciechowska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce.
Laureatom serdecznie gratulujemy. Brawa i gratulacje należą się wszystkim uczestnikom za piękne i kreatywne prace. Każdy otrzymał podziękowanie w formie dyplomu oraz zestawu gadżetów. W konkursie wzięły udział następujące szkoły: SP w Banicy, Zespół Szkół w Brunarach, SP im. J. Słowackiego w Bystrej, SP im. A. Mickiewicza w Dominikowicach, SP nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Gorlicach,SP w Hańczowej, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Klęczanach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kwiatonowicach, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Łużnej, SP im. S. Czarnieckiego w Racławicach, SP nr 2 im. M. Konopnickiej w Ropie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Stróżówce, SP w Szymbarku, SP im. św. A. Boboli w Śnietnicy, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Łużańskiej, SP w Ropicy Polskiej, SP im. KEN w Zagórzanach.
Uroczyste rozdanie nagród poprzedził występ uczniów klasy szóstej, którzy pokazali swoje aktorskie umiejętności w humorystycznej wersji Kopciuszka.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ PATRONA

Dnia 7 czerwca 2024 roku w naszej szkole obchodzono Dzień Patrona Szkoły, generała Władysława Sikorskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnym odśpiewaniem hymnu. Uczniowie klasy 4b, w prezentacji multimedialnej, przybliżyli uczniom losy generała Sikorskiego, jego działalność wojskową i polityczną. Następnie został rozstrzygnięty konkurs na portret generała, w którym wzięli udział uczniowie klas 1-3. Jury wybrało trzy najlepsze prace, które zostały nagrodzone drobnymi upominkami i dyplomami:
I miejsce: Magdalena Matuszyk,
II miejsce: Wiktoria Bajorek,
III miejsce: Dawid Migacz.
Kolejnym punktem programu był quiz wiedzy o patronie, w którym rywalizowali uczniowie reprezentujący klasy 4-8. Pytania dotyczyły życia i działalności generała Sikorskiego oraz jego wkładu w historię Polski. Najlepszą wiedzą wykazali się:
I miejsce: Bartosz Nigborowicz,
II miejsce: Alicja Stabach,
III miejsce: Szymon Orzechowski.
Dzień Patrona był dla uczniów nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy historycznej, ale również do integracji i wspólnego świętowania.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



EUROPEJSKI PIKNIK RODZINNY

W Szkle Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które licznie zgromadziło mieszkańców, by wspólnie świętować rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Piknik Rodzinny, zorganizowany w duchu integracji i przyjaźni, stał się okazją do zaprezentowania bogactwa tradycji naszego kontynentu. W przededniu Dnia Matki uczniowie klas 1-3 przygotowali również krótki program artystyczny poświęcony rodzinie. W czasie trwania pikniku można było skosztować pysznych potraw z różnych zakątków Europy, zagrać w grę o Paszport Młodego Europejczyka, wysłuchać prezentacji na temat krajów europejskich, pobawić się na dmuchańcach oraz wziąć udział w zajęciach sportowych i animacjach przygotowanych przez grupę Zwariowani. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie naszej imprezy🙂

❤️NASZE DZIAŁANIA PODCZAS EUROPEJSKIEGO PIKNIKU RODZINNEGO WSPARLI I UŚWIETNILI❤️
GALERIA FOTOGRAFICZNA



MEINE GEGEND – DEUTSCHE SPURENSUCHE

Uczennice naszej szkoły - Róża Zając, Wiktoria Masztafiak oraz Paulina Kudławiec – zajęły pierwsze miejsce ex aequo w konkursie PASCH Polska „Meine Gegend - deutsche Spurensuche”. Nagrodą jest obóz językowy w Poddębicach w terminie 20.07-26.07.2024r. W programie m.in.: codzienne zajęcia z jęz. niemieckiego prowadzone przez lektorów z Goethe Institut. Bogaty program rekreacyjny (Termy Poddębice, ZOO SAFARI Borysew, Łódź- Manufaktura, gry i zabawy sportowe, ognisko, karaoke, dyskoteka, park sensoryczny etc.).
Gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ZIELONA SZKOŁA - TATRY 2024

Zielona Szkoła - TATRY 2024 odbyła się w dniach: 20.-24. maja 2024 r. Celem zielonej szkoły były piesze wędrówki w niesamowitej scenerii polskiech i słowackich Tatr i Pienin. Ponadto doświadczenie unikalnej kultury i tradycji Podhala, wsparcie dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej. Integracja przedmiotów: geografia, sztuka i wychowanie fizyczne, a także historia.
Głównym organizatorem i kierownikiem Zielonej Szkoły był pan Dariusz Piekarz, opiekę nad uczestnikami sprawowali: pani Beata Steć i pan Arkadiusz Kapłon.
Uczestnikami zielonej szkoły byli uczniowie klas: VIa, VIb, VIII oraz Ia.
Nocleg w pensjonacie "Jolka" w Bukowinie Tatrzańskiej, korzystając z gościnności pani Małgorzaty Podolskiej. Naszym przewodnikiem był pan Marcin Kowalczyk.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WYCIECZKA DO JASIONKI I ŁAŃCUTA

23 maja uczniowie klas 4a, 4b i 5 odwiedzili Podkarpackie Centrum Nauki w Jasionce oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie. W centrum nauki uczniowie mieli okazję uczestniczyć w interaktywnych wystawach, gdzie mogli samodzielnie przeprowadzać eksperymenty z zakresu fizyki, robotyki i ekologii. Po pełnej wrażeń wizycie w Jasionce, uczniowie udali się do Łańcuta, gdzie zwiedzali piękne wnętrza zamku, w tym salę balową, bibliotekę i galerie obrazów. Przewodnicy opowiadali ciekawe historie o rodzinach Lubomirskich i Potockich, które zamieszkiwały zamek. Uczniowie byli zachwyceni również oranżerią oraz ogrodami zamkowymi. Szczególne zainteresowanie wzbudziła kolekcja powozów oraz zbroi rycerskich.
Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń, chwaląc zarówno edukacyjną, jak i rozrywkową wartość wyjazdu.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



SUKCES NASZYCH UCZNIÓW
W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

Celem tegorocznej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO konkursu „W ułamku sekundy – Pałace i zamki Europy” zorganizowanym przez MDK DOM HARCERZA W KRAKOWIE było ukazanie piękna architektury i wystroju wnętrz, dawnych rezydencji rycerskich, książęcych, magnackich czy królewskich. Ukazanie historii naszego kontynentu poprzez zmieniające się style architektoniczne i wspaniałe wnętrza.
I w tych zmaganiach nasi uczniowie nie zawiedli - Zuzanna Szczerba z klasy V
oraz Dawid Masztafiak z klasy VII zdobyli WYRÓŻNIENIA.

Wszystkim uczestnikom konkursu SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!




XVIII BIESIADA POETYCKA

Konkursy są w szkole prawdziwym świętem artystycznym. Recytacja jest bowiem wartością samą w sobie, kształtuje pozytywne uczucia do języka i rozbudza zainteresowanie kulturą. Zapewne wiedzą o tym wszyscy ci, którzy wzięli udział w XVIII Biesiadzie Poetyckiej pod hasłem „Świat przyrody wierszem malowany” organizowanej przez Szkołę Podstawową w Ropicy Polskiej.
We wtorek 21 maja na scenie Domu Kultury w Ropicy Polskiej wystąpiło 42 recytatorów ze wszystkich gminnych szkół, którzy słowami poetów prezentowali piękno przyrody i wszystko to, co się z nią wiąże. Teksty poetyckie wygłoszone przez młodych artystów zachwyciły publiczność. Jury, w składzie: pani Dorota Zagórska - polonistka, pani Izabela Zubko - poetka, pani Beata Krok - bibliotekarz, musiało wybrać najlepszych, co oczywiście nie było łatwe, ponieważ poziom recytacji był wysoki i wyrównany. Laureaci konkursu recytatorskiego:

czytaj więcej

I kategoria wiekowa (klasy I – III)
I miejsce – Jan Żegleń (Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej)
II miejsce – Maria Niziołek (Szkoła Podstawowa w Kwiatonowicach)
III miejsce – Julia Kudłaty (Szkoła Podstawowa w Klęczanach )
Wyróżnienie: Małgorzata Karp (Szkoła Podstawowa w Dominikowicach)
II kategoria wiekowa (klasy IV – VII)
I miejsce – Zofia Żurowska (Szkoła Podstawowa w Bystrej)
II miejsce – Zuzanna Miarecka (Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej)
III miejsce – Maja Bukowska (Szkoła Podstawowa w Zagórzanach)
Wyróżnienie: Marcel Niziołek (Szkoła Podstawowa w Zagórzanach)
Uczestnicy konkursu przyznali również w tym roku Nagrodę Publiczności. Otrzymała ją Gabriela Duda ze Szkoły Podstawowej w Dominikowicach.
Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez panią Beatę Kraus – dyrektora Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej oraz panią Beatę Krok – kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Konkurs koordynowały panie: D. Stawiarz i B. Tumidajewicz.
Organizatorzy biesiady serdecznie dziękują uczestnikom, opiekunom naukowym dzieci i młodzieży, komisji oceniającej oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu tegorocznego konkursu. Zapraszamy za rok!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



UCZNIOWIE Z ROPICY POLSKIEJ ZNÓW ZAISTNIELI W POWIATOWYM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM „OSOBLIWOŚCI ZIEMI GORLICKIEJ”

14. maja odbyło się podsumowanie XIV edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego „OSOBLIWOSCI ZIEMI GORLICKIEJ”. "Dyrektor Tomasz Kubala przybliżył formułę wydarzenia, która bezpośrednio nawiązuje do wyjątkowych walorów naszej małej ojczyzny i adresowana jest do uczniów wszystkich typów szkół. Znaczenie jakie ma konkurs dla edukacji i wychowania młodych adeptów fotografii podkreślił w swym wystąpieniu Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Marcin Krzemiński. Z kolei przewodniczący Jury Wacław Bugno zwrócił uwagę na wartość uważnej obserwacji i postawy otwartości na piękno, które nas otacza." - źródło facebook Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach .
Młodzi fotograficy ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej znaleźli się na najwyższym podium.

Nagrody otrzymali:
- Patrycja Masztafiak, kl. VII,
- Nikola Migacz, kl. VII,
- Gabriela Grybel, kl. VII,
- Bartosz Trybus, kl. VI a,
- Alan Warcholik, kl. VI b,
- Lena Cetnarowska, kl. VI a,

Wyróżnienia otrzymali:
- Zuzanna Szczerba, kl. V,
- Szymon Orzechowski, kl. kl. VI b,
- Franciszek Mazur, kl. VI a,
- Gabriela Smoła, kl. VI b,
- Nils Averesch, kl. V,
- Dawid Augustyn, kl. VII.

Wszystkim uczestnikom konkursu SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

GALERIA FOTOGRAFICZNA
FOTOGRAFIE KONKURSOWE



WIZYTA W GMINNYM OŚRODKU KULTURY ORAZ WYSOWEJ

14 maja 2024 roku dzieci klas 1-3 były w Gminnym Ośrodku Kultury. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach muzycznych. Szlifowali swoje umiejętności wokalne. Następnie wzięli udział w grach i zabawach. Wykonywali prace plastyczne, odgadywali kalambury. Wesoło bawili się podczas gier ruchowych na świeżym powietrzu i gier stolikowych. Dzień spędzony w Ośrodku Kultury był bardzo wesoły i zostawi niezapomniane wrażenie.
W dniu 15 maja dzieci klas I a, I b, II, III i IV b z okazji Dnia Ziemi były w Wysowej. Spotkały się tam z leśnikiem, który przybliżył im tajniki swojej pracy oraz opowiedział o florze i faunie Beskidu Niskiego. Po spotkaniu z przedstawicielami Nadleśnictwa, dzieci wzięły udział w dwukilometrowym rajdzie wysowskimi szlakami.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ZAGADKA ZAGINIĘCIA KRÓLEWSKIEJ NAGRODY

3 maja to szczególna data w polskiej historii. To właśnie tego dnia w 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Dlatego też każdego roku w szkołach podstawowych organizowane są uroczystości związane z obchodami rocznicy tego ważnego wydarzenia. W bieżącym roku szkolnym przygotowaniem obchodów zajęła klasa 6 b wraz z wychowawczynią p.Kariną Szurą. Dzięki pomysłowości pani Agnieszki Mazur powstała wspaniała gra terenowa pod hasłem „Zagadka zaginięcia królewskiej nagrody”. Pan Arkadiusz Kapłon zajął się stroną graficzną drukowanych materiałów. Uczniowie zgromadzili potrzebne materiały, przygotowali stanowiska i klasy 4-8 mogły spróbować swoich sił w rozwiązywaniu kreatywnych zadań, a tym samym odkrywali kulisy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja.
„W kwietniu roku Pańskiego 1791 król Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Stanisław August z rodu Poniatowskich, wracał z uroczystości lwowskich do stolicy. Drogę miał długą i niezwykle męczącą, zima już ustąpiła pierwszym promykom wiosennego słońca. Trawy lekko zazielenione zwiastowały ciepły maj. Król urzeczony otaczającym go krajobrazem zarządził postój w pierwszej wiosce mogącej pomieścić jego dworską świtę. Okazało się, że noc spędzą w Ropicy, która swą nazwę od czarnej mazi wypływającej z ziemi zawdzięcza.” – oto fragment tekstu wprowadzającego do gry.

czytaj więcej

Rozwiązując kolejne etapy zagadki uczniowie zdobywali wskazówki, które przybliżały ich do odkrycia miejsca ukrycia sakwy ze skarbem. Na dołączonych zdjęciach można zobaczyć, że poszczególne zadania wymagały wielu rekwizytów: opony, worki z piaskiem, waga i wiele innych.
Uczniowie klas 1-3 równie aktywnie obchodzili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozwiązywali quizy i zadania związane tematycznie z naszą Ojczyzną, przygotowali piękne biało-czerwone serce złożone z samodzielnie wykonanych kwiatów, zrobili pamiątkowe zdjęcia w fotobudce.
Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania. Tegoroczne obchody zorganizowane w niekonwencjonalny sposób były super zabawą, przy okazji której uczestnicy przybliżyli sobie ważne dla naszego kraju wydarzenia historyczne.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



STRASBURG - TU BIJE SERCE EUROPY

W dniach 21 - 25 kwietnia 2024 roku grupa 11 uczniów ze szkół powiatu gorlickiego wzięła udział w wizycie studyjnej w Strasburgu realizowanej w ramach programu Erasmus. Wśród nich było 3 uczniów z naszej szkoły: Zosia, Oliwia oraz Mikołaj. Głównym punktem programu było zwiedzanie Europarlamentu. Uczestniczyliśmy w sesji PE. W Parlamentarium obejrzeliśmy bardzo interesujący film dotyczący powstania i rozwoju Unii Europejskiej. Ponadto spotkaliśmy się z panem Piotrem Wolskim, który omówił zadania eurodeputowanych oraz specyfikę pracy Europarlamentu. Tuż po rozmowie wstępnej dołączył do nas eurodeputowany - Patryk Jaki, który odpowiadał na intersujące nas pytania związane z pracą europosła. Był też czas na zwiedzanie miasta. Odwiedziliśmy katedrę Notre Dam w Strasburgu oraz Muzeum Średniowiecza, a także wspólnie z panią przewodnik przemierzyliśmy miasteczko, poznając jego niezwykle zawiłą i jednocześnie interesującą historię. Dziękujemy Stowarzyszeniu Kulturalno – Oświatowemu Wsi Dominikowice za możliwość wspólnej pracy w projekcie Erasmus.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



MISTRZOSTWA SUDOKU 2024

We wtorek 16 kwietnia br 30 uczniów naszej szkoły zmierzyło się w XI Mistrzostwach Dolnego Śląska SUDOKU. Uczestnicy w czasie 45 minut mieli do uzupełnienia kilka diagramów SUDOKU, a wśród nich 4x4, 6x6, SUDOKU nieregularne i klasyczne 9x9. 22 kwietnia zostały ogłoszone wyniki szkolnych eliminacji i wręczone nagrody. W kategorii klas 1-3 najlepsi okazali się:
1. Kamila Pawłowska-Fröhlich
2. Antoni Kwaśnik
3. Ludwik Steć
4. Matylda Łabno, Katarzyna Stabach, Julia Orzechowska, Jakub Prokop.
Wśród starszych uczniów, z klas 4-6, najwięcej punktów zdobyli:
1. Nils Averesch
2. Alicja Stabach
3. Damian Masztafiak
4. Ewa Wojcieszak, Hanna Łabno, Eliza Piecuch
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



REWIA NA LODZIE

Dnia 17 kwietnia 2024 r. uczniowie kl.3, 4a i 4b wraz z opiekunami wybrali się do hali widowiskowo – sportowej w Krynicy-Zdrój na spektakl teatralny pt.„Niezwykłe przygody Sindbada żeglarza”. Wszyscy z zachwytem oglądaliśmy lodową opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu ponad 40 zawodowych łyżwiarzy z całej Polski.
Podczas swojej podróży Sindbad przemierzył drogą morską prawie cały świat. Wielokrotnie znalazł się za burtą, jako rozbitek zatrzymywał się na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotkał ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, królewnę Sermirę, dotarł także do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy… Z każdej wyprawy powracał jednak do ukochanego wuja Tarabuka, niepoprawnego poety-wierszoklety. Chińczyk, dziewczyny, piraci, rude wojowniczki, konik morski, ryby piły… to również barwni bohaterowie niezwykłego przedstawienia.
Dzieci były pod ogromnym wrażeniem pięknej ruchomej scenografii i rozbudowanej dekoracji. Łyżwiarze mieli wspaniałe bajkowe kostiumy, a dodatkowym atutem przedstawienia były efekty pirotechniczne. Występom towarzyszyła piękna oprawa muzyczna. Wydarzenie to z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



7. MISTRZOSTWA MAŁEGO MISZTRZA GMINY GORLICE

W poniedziałek 15 kwietnia w naszej szkole zorganizowano VII Mistrzostwa Małego Mistrza Gminy Gorlice. Tradycją mistrzostw jest zaproszenie do jury znanych postaci ze świata sportu. W tym roku gościli u nas mistrzowie: Agnieszka Barszcz - Bylica, Sebastian Chłanda oraz Wiesława Kotowicz. Mali mistrzowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:
- BIEGACZE – bieg z piłką slalomem (na czas),
- STONOGA – bieg ze sportowym makaronem (na czas),
- SIŁACZE – przenoszenie piłki lekarskiej na ringo (na czas),
- LODZIARZ– bieg z piłką na pachołku (na czas),
- TRAFIONY – rzut piłką do celu (każdy z drużyny miał jeden rzut).
Podczas zmagań sportowych stanowiska sędziowskie zajmowali: pani Beata Steć – nauczycielka geografii, pan Dariusz Piekarz - nauczyciel wychowania fizycznego z Ropicy Polskiej oraz pan Jarosław Chwałyk - wuefista. W zmaganiach wzięło udział 8 grup ze szkół z terenu Gminy Gorlice. Wszyscy świetnie się bawili i zdrowo ze sobą rywalizowali. Po podliczeniu wszystkich punktów na podium znaleźli się reprezentanci następujących szkół:
I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stróżówce
II miejsce – Szkoła Podstawowa z Ropicy Polskiej
III miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny z Kobylanki

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki oraz dyplomy, a dla zwycięzców Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski ufundował piękny puchar. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: pani Magdalena Kuśnierz, pani Agnieszka Skowronek, pani Beata Steć, pan Dariusz Piekarz, pan Jarosław Chwałyk oraz uczniowie: Julia Augustyn, Milena Wojna, Patrycja Masztafiak, Alicja Piecuch oraz Gabrysia Grybel.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WIZYTA STUDYJNA W BRUKSELI

W dniach 8 - 12 kwiecień 2024 roku grupa 19 uczniów ze szkół powiatu gorlickiego wzięło udział w wizycie studyjnej w Brukseli realizowanej w ramach programu Erasmus realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Wsi Dominikowice. Wśród nich było 5 uczniów z naszej szkoły: Julia, Róża , Nikola, Milena oraz Dawid. Głównym punktem programu była wizyta w Europarlamencie. Mieliśmy szczęście, że udało się nam uczestniczyć w sesji parlamentarnej, co było dla nas ogromnym wydarzeniem. Ponadto spotkaliśmy się z eurodeputowanym Patrykiem Jakim od którego dowiedzieliśmy się o pracy i zasadach funkcjonowania Europarlamentu. Był też czas na zwiedzanie miasta, Muzeum Historii Unii, Parlamentarium , Autoword oraz Atomium które jest ikona Brukseli. Skosztowaliśmy też belgijskich frytek oraz gofrów. Wróciliśmy pełni wrażeń i nowych doświadczeń. Być może kiedyś ktoś z uczestników będzie miał możliwość pracy w Parlamencie Europejskim. Dziękujemy Zarządowi Stowarzyszenia za możliwość wzięcia udziału w projekcie. Przed nami jeszcze jedna wizyta tym razem w Strasburgu.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



I POWIATOWY KONKURS RECYTATORSKI POEZJI ANGLOJĘZYCZNEJ

W dniu 05.04.2024 r. w budynku kina Farys w Bieczu odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Anglojęzycznej. Jego organizatorem był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Strzeszynie. W konkursie recytatorskim wzięło udział 36 uczestników z klas 4-7 SP z 18 szkół powiatu gorlickiego. Jury oceniało m.in. interpretację utworu, walory artystyczne, poprawność wymowy oraz stopień opanowania tekstu. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom recytacji i umiejętności językowych.
Z wielką radością informujemy, że nasze uczennice MAJA CZAPKA oraz ZUZANNA MIARECKA zajęły kolejno II miejsce w swoich kategoriach wiekowych, czyli uczniów klas 4-5 oraz 6-7 SP. Serdecznie gratulujemy!
Opiekunem dziewcząt była p. Renata Kudławiec.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Z WIZYTĄ W TEATRZE

4 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tam mieli okazję obejrzeć sceniczną adaptację klasyki literatury dziecięcej , czyli  spektakl pt. "Tajemniczy ogród". 
Uczniowie już na samym początku byli zafascynowani miejscem, w którym się znaleźli. Od pojawienia się na scenie pierwszego aktora, do wypowiedzenia ostatniej kwestii, dzieci śledziły losy bohaterów i kibicowały im w odkrywaniu niesamowitej tajemnicy. W rolach głównych w przedstawieniu wystąpili doświadczeni artyści tarnowskiej sceny: Monika Wenta-Chudziak jako Mary, Piotr Chudziak w roli Colina, Kamil Urban jako Dick. Wiele emocji wzbudziła w młodych widzach bajeczna sceneria, barwne kostiumy, nastrojowa muzyka i zmienne oświetlenie.
Uczniowie spędzili w teatrze wyjątkowe chwile, które pozostaną na długo w ich pamięci. Brawa na zakończenie spektaklu były wyrazem uznania za niezapomniane  wrażenia.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



FOTOGRAFICZNE IMPRESJE

Środa, 27. marca była idealnym dniem na fotograficzną lekcję o zabytkach Ziemi Gorlickiej, dlatego fotograficy ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w wiosennym plenerze fotograficzny. Celem były zamki i pałace znajdujące się w najbliższej okolicy: neogotycki Pałac Skrzyńskich w Zagórzanach, neobarkowy Pałac Długoszów w Siarach oraz renesansowy kasztel w Szymbarku. Za udostępnienie obiektów na czas warsztatów fotograficznych dziękujemy pani Katarzynie Franczak, panu Grzegorzowi Schabińskiemu U SCHABIŃSKIEJ i panu Maciejowi Lewkowi.
Już niedługo podzielimy się efektami pleneru;-)

GALERIA FOTOGRAFICZNA



MIĘDZYNARODOWY SUKCES GRUPY UCZNIÓW Z KLASY 6A

Grupa kreatywnych uczniów klasy 6a (Julia Ziaja, Maja Zastępa, Blanka Krupa, Lena Cetnarowska, Aleksandra Pabis, Wojciech Mosoń) wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Federalną Agencję Edukacji Obywatelskiej (Bundesszentrale für politische Bildung). Już po raz 53. szkoły z całego świata miały możliwość zgłoszenia projektu mającego na celu zachęcenie młodych ludzi do zajmowania się kwestiami o znaczeniu politycznym.
Uczniowie z Ropicy Polskiej zdecydowali się na temat "Erst top – dann ausgesetzt", stworzyli grę
"W schronisku". Projekt otrzymał nagrodę w wysokości 250 euro. To wielkie wyróżnienie, ponieważ zgłoszonych prac było ponad 1900. Niemieckie Muzeum Gier w Chemnitz było tak entuzjastycznie nastawione do kreatywności uczniów, że zorganizowana zostanie specjalna wystawa na temat -
"Erst top – dann ausgesetzt”. Wystawa zostanie otwarta 12.04.2024 o godz. 13:00, będzie można poznać zgłoszone na konkurs gry.
Link do artykułu na stronie Goethe-Institut w Warszawie: Sukces uczennic i uczniów z Ropicy Polskiej
Lista nagrodzonych na stronie Bundeszentrale für politische Bildung: Lista nagrodzonych
Informacje o wystawie na stronie Deutsches Spielemuseum Chemnitz: Informacje

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WIELKI SUKCES W MAŁOPOLSKIM KONKURSIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO

Nasza szkoła, po raz kolejny, wzięła udział w Małopolskim Konkursie Kuratoryjnym z Języka Angielskiego. Tym razem przystąpiło do niego 4 uczniów z klasy 7 i 8. Zmagania konkursowe zapoczątkował etap szkolny, który odbył się w październiku 2023 roku. Swoim zakresem obejmował wyszukane struktury gramatyczno - leksykalne, umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz znajomość funkcji językowych.
Etap rejonowy, do którego zakwalifikowała się w styczniu 2024 r. ósmoklasistka – Róża Zając, wzbogacony był dodatkowo o znajomość kulturoznawczą Stanów Zjednoczonych. I ten etap udało się naszej uczennicy przejść z powodzeniem.
W marcu Róża zmierzyła się z najtrudniejszym etapem - etapem wojewódzkim, który miał swój finał w Nowym Sączu. Jak się okazało w minionym tygodniu, Róża odniosła wielki sukces. Została finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego! Dzięki temu zyska dodatkowe punkty na świadectwie, tak cenne przy rekrutacji do szkoły średniej.
Serdecznie gratulujemy wygranej! Mamy nadzieję, że ten sukces zapoczątkuje kolejne.




DZIEŃ LICZBY π

14 marca to dla matematyków szczególna data, jest to dzień liczby π i kolejna rocznica urodzin Alberta Einsteina. Z tej okazji uczniowie klasy 6a udekorowali upieczone przez siebie babeczki i jeden tort, a czwartoklasiści odwzorowali kształt π na okrągłych πerniczkach. Ósmoklasiści doświadczalnie wyznaczali stosunek obwodu koła do jego średnicy otrzymując przybliżone wartości liczby π.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ KOBIET W NASZEJ SZKOLE – babeczka dla Babeczek

8 marca Święto Kobiet
więc życzenia składam tobie.
Dużo szczęścia i radości,
a w nauce pomyślności.
Miej na ustach uśmiech słodki,
w życiu zaś nie doznaj troski.

8 marca przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował życzenia i słodki upominek dla wszystkich Pań oraz Koleżanek. Odświętnie ubrani chłopcy zaprosili wszystkie dziewczyny na korytarz, gdzie uroczyście złożyli im życzenia i poczęstowali pysznymi babeczkami, które na prośbę SU przygotowały panie kucharki..

GALERIA FOTOGRAFICZNA



MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2024

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

J. Iwaszkiewicz

W Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada na dzień 21 lutego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. I tak dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych konkursach. Biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z poezją Danuty Wawiłow - o Puchar Kałużysty”. Do konkursowej rywalizacji przystąpili uczniowie klas 1 - 4. Występom dzieci przyglądało się jury w składzie: pani Beat Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej, pani Małgorzata Nowicka - bibliotekarz, pani Monika Hudzik - bibliotekarz.
Wyniki prezentują się następująco:

czytaj więcej

1.Jan Żegleń
2. Lilianna Batory
3 Elena Halczuk

Wyróżnienia: Emilia Tomasik, Maja Czapka oraz Marcin Starczyński. W ramach Dnia Języka Ojczystego odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły” dla uczniów klas IV – VI i VII - VIII.
Laureaci konkursu ortograficznego:
Zdobywczynią Pióra Dyrektora Szkoły i tytułu Mistrza Ortografii w młodszej grupie wiekowej została uczennica klasy 6a:
ZUZANNA MIARECKA – kl. 6a
II miejsce – Michalina Smołkowicz – kl. 6a
III miejsce – Julia Piątkowska – kl.6a

W starszej grupie wiekowej Pióro Dyrektora Szkoły i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała uczennica klasy 7a:
ZOFIA BREENNEISEN
2.Mikołaj Rzepiela - kl.7a
3.Paulina Kudławiec – kl.8a oraz Nikola Wierzchanowska – kl. 7a.

Laureaci konkursu hasło lub tekst reklamujący język polski:
1.Alan Warcholik – kl. 6b 2. Kacper Bugno – kl. 4a 3.Paulina Kudławiec – kl.8a Wyróżnienie: Oliwier Polak – kl. 6a oraz Zuzanna Szczerba – kl. 5a
Laureaci konkursu Polszczyzny jest piękna:
1.Paulina Kudławiec – kl. 8a
2.Anna Pasternak- kl.5a
3.Zuzanna Miarecka – kl.6a, Nikola Wierzchanowska – kl.7a

Wyróżnienie: Miłosz Dudek – kl.4a
W środę 6 marca odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Dnia Języka Ojczystego. Pani dyrektor Beata Kraus wręczyła laureatom konkursów nagrody oraz dyplomy. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialne były panie: Agnieszka Skowronek, Dorota Stawiarz oraz Bożena Tumidajewicz. Swoją pomocą służyli również pan Arkadiusz Kapłon oraz pan Maciej Tumidajski.
Szczególnie dziękujemy paniom Małgorzacie Nowickiej oraz Monice Hudzik z Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Gorlicach za pracę w jury konkursu recytatorskiego.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2024

Jak co roku, na początku lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku wypadł on 6 lutego, a w naszej szkole był obchodzony przez cały tydzień. W ramach obchodów uczniowie zostali zapoznani z netykietą oraz zagrożeniami czyhającymi w wirtualnym świecie. Ważnym elementem było wyjaśnienie pojęć oraz sposobów radzenia sobie w sytuacji, kiedy sami staniemy się ofiarą internetowych przestępców. W celu przybliżenia prawidłowych postaw wobec cyfrowych przestępstw skorzystaliśmy z materiałów OSE it-szkoła.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PROFILAKTYKA UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH

Wtorek 31 stycznia upłynął w naszej szkole pod znakiem warsztatów dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli Profilaktyka uzależnień behawioralnych. Uczestnicy spotkania, które poprowadziła pani psycholog Katarzyna Kudyba zostali zapoznani z ukrytymi opcjami i możliwościami jakie oferują użytkownikom popularne aplikacje. Zostały również przedstawione zagrożnia czyhające na młodych w wirtualnym świecie.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



VII FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W ROPICY POLSKIEJ

32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W tym roku SP w Ropicy Polskiej po raz siódmy włączyła się w działania na rzecz WOŚP. Granie rozpoczęło się już w piątek 26 stycznia, i tak jak w ubiegłym roku wolontariusze udali się do Urzędu Gminy Gorlice, w celu otwarcia zbiórki. Wieczorem o godzinie 18:00 niemal sześćdziesięcioro dzieci wzięło udział w Piżama Party. Podczas wieczornego spotkania dzieciaki uczestniczył w warsztatach tworzenia ekologicznych kosmetyków, przygotowywał zimowe herbatki, maseczki na twarz oraz brały udział w karaoke. Dzieci rozwiązywały również kalambury oraz uczestniczyły w dyskotece. Dodatkową atrakcja był dmuchaniec, który przygotował Paweł Mróz – Myszkoland oraz konkurs na najlepszą piżamę. W sobotę 27 stycznia rozpoczęliśmy finałowy koncert świąteczno -noworoczny, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły. W programie znalazły się kolędy i pastorałki oraz piosenki świąteczne w języku angielskim. Ponadto uczniowie klasy pierwszej i drugiej zaprezentowali przedstawienie o zwierzętach również po angielsku. Gwiazdą wieczoru był chór CantoresCarvatiani, pod batutą pani Edyty Sulimskiej oraz Grupa Kolędnicza pod kierunkiem pani Marzeny Podobińskiej z OKGG. Dodatkowo w naszą akcje włączył się również pan Artur Rosół – masażysta, który oferował swoje usługi w zamian za datki do puszek WOŚP.

czytaj więcej

W sali gimnastycznej pojawiła się kawiarenka pełna przepysznych ciast i napojów, która funkcjonował przez cały czas trwania finału, czyli do godziny prawie 18. W trakcie trwania imprezy tworzyliśmy również drzewka pełne gorących serc, które z minuty na minutę stawały się coraz czerwieńsze. Podstawą szkolnego finału, tak jak w minionym roku były licytacje. Cieszył się onedużym zainteresowaniem. Dzięki sponsorom udało się pozyskać wiele fantastycznych gadżetów. Wylicytowano 3 zestawy herbat Basilur, jednodniową wycieczkę w dowolne miejsce ufundowaną przez Studio Activ Gorlice, dwa komplety biżuterii. Siódmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się 28 stycznia. Dzięki hojności nie tylko mieszkańców Ropicy Polskiej, ale także mieszkańców Gminy Gorlice udało się zebrać 16195,04 złotych,co stanowi 6359,56 zł więcej niż rok temu. Przygotowanie finału WOŚP to nie lada wyzwanie, ale szczytny cel pomaga się zmobilizować, bo POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE. Organizatorami VII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ropicy Polskiej byli Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej oraz Grupa Aktywni Górą. Partnerami wydarzenia była również Gmina Gorlice oraz Ośrodek Kultury Gminy Gorlice. Finał tradycyjnie już poprowadzili Agnieszka Skowronek oraz Arkadiusz Kapłon.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ROPICA POLSKA! TU WSZYTSKO GRA! OK!





DROGA BABCIU, DROGI DZIADKU,

Chcielibyśmy Wam wręczyć bukiet kwiatków.
Lecz jest styczeń, kwiatków nie ma,
więc Wam składamy te życzenia:
zdrowia, szczęścia, pomyślności,
grzecznych wnuków i radości.

Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego dzieci z naszej szkoły 19 stycznia 2024 r. gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z tej okazji. Uczniowie recytowali wiersze przeplatane wzruszającym śpiewem. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Goście wysłuchali również koncertu kolęd. Oczywiście nie zabrakło też własnoręcznie zrobionych upominków, które dzieci wręczyły swoim ukochanym Babciom i Dziadkom. To była naprawdę wyjątkowa uroczystość, pełna uśmiechu i radości. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



JEST TAKI DZIEŃ…

„Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”

W piątek 22 grudnia uczniowie klasy V pod kierunkiem pani Moniki Przepióry zaprezentowali całej społeczności szkolnej oraz przybyłym gościom program słowno – muzyczny pt. Jest taki dzień… Publiczność podziwiała występy indywidualne oraz grupowe, wysłuchała radosnych kolęd i pastorałek w języku polskim oraz angielskim. W programie artystycznym nie zabrakło słów na temat tradycji i zwyczajów obchodzonych przez Polaków w czasie świąt Bożego Narodzenia. Całość uroczystości dopełnił taniec z lampionami w wykonaniu uczennic z klasy VI b oraz VII przygotowany pod kierunkiem pani Marzeny Podobińskiej. Nie mogło zabraknąć również kolędników z gwiazdą, którzy odśpiewali tradycyjne polskie kolędy, zaprezentowali inscenizację z kobyłką i Żydem oraz złożyli życzenia. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego również włączyli się w przygotowanie uroczystości, przygotowali życzenia oraz słodkie upominki dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników oświaty. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie Monika Przepióra, Natalia Miżygórska, Renata Biernacka oraz pan Arkadiusz Kapłon.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODSUMOWANIE PROJEKTU GRANTOWEGO

Koniec roku to czas, kiedy kończymy realizowane projekty i podsumowujemy nasze działania. W czwartek 21 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie projektu grantowego mPotęga pt. Matematyka i robotyka to razem styka, który realizowały klasy 7-8 pod okiem p. Agnieszki Grzesiak-Tomasik. Krótka prezentacja o poszczególnych etapach pracy oraz podziękowania dla najbardziej zaangażowanych to zwieńczenie kilkumiesięcznych działań. Projekt finansowany był przez mFundację.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Deutschkenner*Innen

Spora grupa uczniów naszej szkoły brała udział w konkursie Deutschkenner*Innen. Organizatorem konkursu jest Goethe-Institut w Warszawie.
Uczestnicy przygotowali łącznie po 5 prac:
1. Jakie jest Twoje ulubione niemieckie słowo?
2. Dokąd w Niemczech chciałbyś / chciałabyś pojechać?
3. Co jest inne / dziwne w Niemczech?
4. Którą osobę z Niemiec chciałbyś poznać?
5. Piosenka ludowa w języku niemieckim
Bardzo jest nam miło poinformować, że uczennica klasy ósmej RÓŻA ZAJĄC zajęła PIERWSZE MIEJSCE w zakresie klas 7-8. Nagroda to zestaw ubrań sportowych o wartości ok. 250 zł.
W kategorii klas 4-6 DRUGIE MIEJSCE zajęła MAJA CZAPKA - uczennica klasy czwartej. Nagroda to torba sportowa o wartości ok. 100 zł.
Natomiast w kategorii klas 1-3 TRZECIE MIEJSCE zajęła KATARZYNA STABACH, uczennica klasy pierwszej. Nagroda to zestaw gadżetów do 50 zł.
Każdy uczestnik konkursu musiał włożyć dużo pracy, co dwa tygodnie było publikowane kolejne zadanie, na którego wykonanie pozostawał tylko tydzień. Uczniowie naszej szkoły przygotowali wiele prac plastycznych płaskich i przestrzennych, były również filmiki, taniec i śpiew!!! Aż 41 uczniom udało się wykonać wszystkie 5 zadań.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WEEKEND CUDÓW, CZYLI FINAŁ AKCJI SZLACHETNA PACZKA

Z radością i dumą informujemy, że za nami Weekend Cudów, czyli finał akcji Szlachetna Paczka. Wszystkie paczki (było ich aż 29!) przygotowane dla wybranej rodziny, zostały dostarczone do magazynu Szlachetnej Paczki, Po raz kolejny mieliśmy okazję przekonać się, że wśród naszej szkolnej społeczności jest naprawdę dużo ludzi o wielkim sercu, którzy potrafią pomóc innym bezinteresownie.
Nasza szkoła objęła pomocą Rodzinę Pani Anny. Zebraliśmy wszystkie produkty , które znalazły się na liście potrzeb, czyli: żelazko, buty specjalistyczne, środki czystości, pościel, ręczniki, żywność i artykuły higieniczno–sanitarne, artykuły szkolne, plecak, książki, suszarkę oraz krzesło do biurka, a także dużą ilość ubrań nowych oraz w bardzo dobrym stanie. wiosenne, Składamy serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom: rodzicom, uczniom, pracownikom szkoły oraz wszystkim zaangażowanym w jakikolwiek sposób w tegoroczną akcję Szlachetna Paczka! Wsparcie materialne, ale również nadzieja i wiara w ludzką dobroć trafiły do potrzebującej rodziny. Mamy nadzieję, że dla obdarowanej przez nas rodziny nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą radosne. Nam pozostaje radość z tego, że mogliśmy uczestniczyć w tej szlachetnej akcji. Cieszymy się, że razem z nami zmieniacie świat na lepszy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



KONKURS KOLĘD I PIOSENEK OBCOJĘZYCZNYCH

Dnia 14 grudnia 2023 r. odbył się w naszej szkole konkurs kolęd i piosenek obcojęzycznych. Adresowany był on do uczniów klas 4-8 SP. Ponad 20 uczestników zaprezentowało swoje umiejętności wokalne i językowe. Młodzież występowała indywidualnie jak i grupowo, przy akompaniamencie własnym i z podkładem muzycznym. Uczniowie zaprezentowali m. in. znaną kolędę Cicha Noc w języku angielskim i języku niemieckim, jak również znane przeboje np. Snow is falling, All I want for Christmas, Snowman.

Zwycięzcami konkursu zostali:

1 miejsce - Elena Halczuk
2 miejsce - Wiktoria Dusza
3 miejsca - Zuzanna Miarecka oraz Maja Zastępa
Wyróżnienie otrzymał duet- Aleksandra Halczuk i Milena Myśliwy


Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zaangażowanie, a zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



A ŚWIĘTA TUŻ ,TUŻ…

Kochany Panie Mikołaju,
my tak czekamy każdej zimy.
Dla czego zawsze Pan przychodzi
do nas gdy śpimy? Czy to już musi
tak pozostać, czy to jest w księgach
zapisane? Ja od prezentu bym wolała
spotkanie z Panem…

Grudzień to szczególny miesiąc, kończy się kolejny rok, zbliżają się jedne z najpiękniejszych świąt, a po drodze jest oczywiście 6 grudnia, czyli mikołajki. Z tej okazji Samorząd Uczniowski po raz kolejny przygotował słodką niespodziankę – Mikołaj wraz z aniołkiem i diabełkiem rozdawali wszystkim cukierki i życzyli wspaniałych świat oraz niesamowitych prezentów.
Kolejną mikołajkową atrakcją był wyjazd uczniów z klas I – III oraz VI - VIII do kina. Najmłodsi uczestniczyli również w mikołajkowych zawodach zorganizowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ZDROWO ŻYJ Z CAŁYCH SIŁ

W sobotę, 02.12.2023 roku odbył się Szkolny Dzień Profilaktyki pod hasłem ZDROWO ŻYJ Z CAŁYCH SIŁ. Celem całego przedsięwzięcia było: zapobieganie rozwojowi nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży, propagowanie aktywności fizycznej wśród uczniów i rodziców, promowanie zasad prawidłowego żywienia, wspieranie rodziców w kształtowaniu postaw prozdrowotnych u swoich dzieci. Impreza była również podsumowaniem projektu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie” realizowanego oraz współfinansowanego przez Dziecięcy Szpital św. Ludwika w Krakowie.
Na Sali gimnastycznej zgromadziło się wielu mieszkańców Ropicy, bo i dużo się tam działo tego dnia. W ramach promocji zdrowego odżywianiakażdy miał możliwość spożycia zdrowych przekąsek: sałatek owocowych, kolorowych kanapek, deserów, soków, które zostały przygotowane przez rodziców, uczniów oraz wychowawców.
Na scenie królowały dzieci, które zaprezentowały się w piosenkach, wierszykach oraz przedstawieniach. Wszystko oczywiście związane było z celem naszego przedsięwzięcia. Kolorowe przebrania oraz radość i zaangażowanie małych artystów przyciągało widzów.
czytaj więcej

Można było również wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz sportowych, dużym zainteresowaniem, zwłaszcza tych najmłodszych, cieszyło się stoisko przy którym można było rozwiązywać krzyżówki, zagadki rebusy – oczywiście związane ze zdrowiem. W przedsięwzięcie włączyła się również Pani Ula Lizak z prelekcja dla rodziców na temat : Rozmawiam, doceniam. Jak wspierać rozwój swojego dziecka.
Zainteresowani mogli zmierzyć sobie ciśnienie, skorzystać z porad dietetyka, dowiedzieć się co zrobić, aby pić zdrową wodę. Na stoiskach z ekologiczną żywnością można było skosztować serów, jogurtów, dżemów, sosów słodko – kwaśnych, ostrych itp. Była to propozycja naszych lokalnych przedsiębiorców : p. Ryszarda Barszcza z Ropicy Polskiej oraz p. Waszczyszak ze Smerekowca. Natomiast p. Anna Czuchta, która o ziołach wie wszystko, przygotowywała smakowite , a przede wszystkim zdrowe herbatki oraz mówiła o praktycznym wykorzystaniu ziół.
Rozstrzygnięty został również konkurs na pracę plastyczną oraz rymowankę dotyczącą zdrowego odżywiania.
Laureatami konkursu na pracę plastyczną zostali:
I miejsce : Natalia Świerz z kl. II
II miejsce : Estera Łęcka z kl. II
III miejsce : Jakub Prokop z kl. III i Dawid Migacz z kl. I
Natomiast najlepsza rymowankę napisali Zuzanna Szczerba i NilschAveresch z kl. V oraz Zuzanna Zagórska z kl. 4 a.
Całość wydarzenia poprowadziła p. Agnieszka Skowronek.
Dzień Profilaktyki wypadł znakomicie i wszystkie postanowione cele zostały zrealizowane. Każdy bawił się doskonale i wrócił do domu z uśmiechem na twarzy.



GALERIA FOTOGRAFICZNA



TY TEŻ MOŻESZ URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE

W dniu 29 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Pomocy Przedmedycznej. Uczniowie wszystkich klas wzięli udział w prelekcji na temat pierwszej pomocy, którą wygłosiła pani Patrycja Motyka – pielęgniarka pracująca w Ośrodku Zdrowia w Szymbarku. Następnie ratownik medyczny - pan Dominik Orzechowski wspólnie z panią Alicją Czochór oraz panem Dariuszem Piekarzem prowadzili zajęcia praktyczne – uczyli jak wygląda pozycja boczna ustalona oraz jak prawidłowo przeprowadzić reanimację. Uczniowie klas I- III mogli również zwiedzić karetkę pogotowia. Pomysłodawcą i organizatorem akcji był pan Dariusz Piekarz.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WIZYTA W URZĘDZIE MIEJSKIM

W dniu 29.11.2023 r. reprezentacja ósmoklasistów z naszej szkoły odwiedziła Urząd Miejski w Gorlicach, gdzie spotkała się z p. Danielem Janeczkiem- Sekretarzem Miasta Gorlice. W trakcie wizyty uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. „Planowanie inteligentnych rozwiązań”. Podczas spotkania młodzież rozmawiała na temat jednostek samorządu terytorialnego, kompetencji i zadań organów stanowiących w gminie, powiecie i województwie. Uczestnicy dowiedzieli się na czym polega planowanie przestrzenne i efektywne zagospodarowanie terenu. Na koniec wizyty uczniowie zwiedzili budynek Urzędu Miasta oraz wykonali pamiątkowe zdjęcie na sali obrad Rady Miasta.
Wizyta w Urzędzie Miejskim i warsztaty edukacji obywatelskiej były kolejnym przedsięwzięciem w ramach programu Erasmus Plus.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NA ŚWIĘTEGO ANDRZEJA PANNOM Z WRÓŻBY NADZIEJA

Na koniec listopada w tradycji polskiej obchodzimy andrzejki. Są one specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, a dziś przybrały formę niezobowiązującej zabawy dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole również wspólnie świętowaliśmy andrzejki, które odbyły się 28 listopada. W pierwszej turze bawili się najmłodsi uczniowie z klas I – III. Dodatkową atrakcją dla nich była sala wróżb, w której uczennice klasy VI a przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość, świetnie się przy tym bawiąc. W godzinach popołudniowych sala zabaw należała do uczniów starszych, którzy przejęli parkiet na kilka godzin.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka…”
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość.
Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. W tym roku Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu przygotowali słodki upominek w postaci cukierków i miłego słowa dla każdego ucznia oraz pracownika szkoły. Dodatkowo na korytarzy szkolnym pojawiła się skrzynka pod hasłem Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej, do której można było wrzucić miłe życzenia lub pozdrowienia albo wylosować coś na poprawę humoru. W ramach Dnia Życzliwości zorganizowany został również konkurs fotograficzny pt. „Życzliwość ujęta w kadrze.” Jury wyróżniło 3 najbardziej interesujące zdjęcia, a w gronie zwycięzców znaleźli się: Lena Cetnarowska, Maja Zastępa, Zuzanna Miarecka, Julia Cetnarowska, Paulina Kudławiec oraz Alan Warcholik. Dla nagrodzonych SU oraz sklepik szkolny ufundowali słodkie nagrody. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dużo życzliwości od ludzi i dla ludzi.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

17 listopada przypada XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Z tej okazji w naszej szkole została zorganizowana akcja powtarzenia sobie tej jakże ważnej matematycznej umiejętności.
Zapowiedzią tego dnia było pojawienia się wcześniej gazetki promującej to wydarzenie.
Podczas świętowania uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością tabliczki mnożenia. Uczniowie klas 3-8 w ciągu paru minut zmagali się z działaniami sprawdzającymi umiejętność mnożenia. Najlepsi otrzymali legitymacje eksperta tabliczki mnożenia i słodkie małe "co nieco". Dla wszystkich biorących udział w testach Rada Rodziców ufundowała kolorowe ołówki z małą "ściągą".
Głównym koordynatorem wydarzenia była p. Marta Kiełbasa, a koordynatorami lokalnymi p. Monika Przepióra i p. Agnieszka Grzesiak-Tomasik

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Cukier? Nie! Wybieram zdrowie!

Wszystkie dzieci lubią słodkie produkty. Sprawiają im one wiele przyjemności. Ale nie zdają sobie sprawy z tego, że słodycze to nic innego, jak niskoodżywcze kalorie, które w swoim składzie zawierają znikomą ilość witamin i minerałów oraz, że zawarty w nich cukier, głównie jego nadmiar może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
W czwartek 16 listopada w klasie I i II zostały przeprowadzone zajęcia w ramach projektu pn. „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”. Głównym celem zajęć było przekazanie wiedzy na temat produktów służących zdrowiu i produktów dla zdrowia szkodliwych. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się z podziałem węglowodanów oraz ich rolą w zdrowym odżywianiu. Dowiedzieli się, które produkty są źródłem cukrów prostych, a które złożonych. Prowadząca przedstawiła uczniom skutki zdrowotne spożywania nadmiernych ilości cukru. Zapoznała ich ze zdrowszymi zamiennikami cukru, a niektórych produktów uczniowie mogli popróbować /stewii i erytrytolu/. W trakcie zajęć dowiedzieli się również, że cukier jest dodawany do bardzo wielu produktów spożywczych, nawet tych, które nie powinny go zawierać oraz, że informacje zawarte na etykiecie produktów są bardzo ważne i pomagają wybrać lepsze jakościowo produkty. Największym wyzwaniem było odczytywanie i przeliczanie zawartości cukru. Jednak wspólnymi siłami i z pomocą nauczyciela udało się przygotować plakat, na którym zobrazowano za pomocą kostek cukru jego zawartość w lubianych słodyczach. Niektóre dzieci, były zdziwione ilością spożywanego codziennie cukru.
Dołączcie do wyzwania: Cukier? Nie! Wybieram zdrowie! Zrezygnowanie z nadmiaru cukru w codziennej diecie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Nauka nowego nawyku, jakim jest ograniczenie spożycia słodyczy, to proces, w którym można pozwolić sobie na wzloty i upadki, bo to dzięki nim później sukces tak dobrze smakuje.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



FESTIWAL NAUKI I ROBOTYKI

14 listopada odbył się w naszej szkole Festiwal Nauki i Robotyki. Był on podsumowaniem projektu „Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne na terenie gmin ziemi gorlickiej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014 – 2020.
Zarówno dzieci jak i młodzież miała możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach . Można było zbudować układ słoneczny, odkryć zagadki Mikołaja Kopernika, stworzyć smakowite, szkieletowe konstrukcje ze słodkich pianek. Niektórzy odkrywali tajniki programowania oraz inżynierii budując własne roboty z klocków Lego SpikePrime, czy programując micro:bity. Byli też zwolennicy ciekawostek chemicznych.
Największą radość mieli najmłodsi, którzy rozlokowali się na Sali gimnastycznej tworząc własne roboty z pudeł, pudełek, pudełeczek. Powstało królestwo robotów, które były gigantycznych rozmiarów. Pomysłowość dzieli była imponująca.
Dwie godziny minęły bardzo szybko, mamy nadzieję, że wszyscy byli zadowoleni i oprócz dobrej zabawy zdobyli nowe umiejętności i rozwinęli swoje zainteresowania.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



11 LISTOPADA

„Rada Regencyjna przekazała dziś władzę nad wojskiem jej podległym. Otrzymał ją brygadier- Józef Piłsudzki!”

Warszawska Gazeta Codzienna, 11 listopada 1918 r., s.1

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Przygotowania do tego dnia rozpoczęły się wiele dni wcześniej. Na świetlicy pod czujnym okiem pań opiekunek, chętne dzieciaki przygotowywały płatki biało- czerwonych kwiatów, następnie formowali z nich kwiaty, które ozdobiły korytarze szkoły. Inna grupa wycinała okolicznościowe naklejki, które 10 listopada otrzymali wszyscy uczniowie. Klasa IV a od kilu tygodni ćwiczyła, krótkie wystąpienie historyczne dedykowane najmłodszym uczniom naszej szkoły. Samorząd Uczniowski przygotował klasę historyczną na niecodzienną lekcję historii. W sali pojawiły się stacje zadaniowe, dzięki którym przez zabawę, pracę w grupach dzieci i młodzież poznała ciekawe szczegóły wydarzeń jakie miały miejsce w Warszawie 11 listopada 1918 roku. Aby rozwiązać przygotowane zagadki i zadania, uczestnicy musieli pracować na przedruku „ Warszawskiej Gazety Codziennej ” wydanej 11 listopada 1918 r. Wszyscy świetnie poradzili sobie z zadaniami.
Zwieńczeniem obchodów Dnia Niepodległości było uroczyste odśpiewanie przez społeczność szkolną na sali gimnastycznej „Mazurka Dąbrowskiego”, w ramach akcji „ Szkoła do Hymnu”. Pomysłodawczynią i głównym reżyserem obchodów święta Niepodległości w naszej szkole była pani Marta Kiełbasa wraz z klasą IV a.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



SUKCESY W XI OGÓLNOPOLSKIM DYKTANDZIE NIEPODLEGŁOŚCIOWYM

„Po polsku o historii”
27 września 2023 roku odbył się szkolny etap XI Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego Po polsku o historii. Wzięło w nim udział 30 uczniów naszej szkoły. Uczestnicy dyktanda mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne, rozwinąć zainteresowania humanistyczne oraz pogłębić wiedzę historyczną. Najwyższe wynikiosiągnęły: Michalina Smołkowicz(6a) oraz Zuzanna Świerz(6b). 26 października 2023 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie miał miejsce etap wojewódzki, do którego zakwalifikowało się 68 najlepszych osób z całej Małopolski. Z radością informujemy, iż w tym gronie znalazły się nasze uczennice -Zuzanna Świerz i Michalina Smołkowicz, które w finałowym dyktandzie otrzymały wysoką ilość punktów. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów polonistycznych.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WARSZTATY MEDIALNE

W dniu 27 października 2023 r. w budynku Ośrodka Kultury w Ropicy Polskiej odbyły się 3 godzinne warsztaty medialne, w których uczestniczyła 12 osobowa grupa uczniów naszej szkoły. W trakcie szkolenia poruszane były tematy związane z głównymi kanałami przepływu informacji, rodzajami mediów, a także sztuką formułowania przekazu publicznego. Podczas spotkania młodzież dowiedziała się, czym jest jak „netykieta” w wirtualnym świecie. Tę wiedzę uczniowie wykorzystali przy redagowaniu notatki prasowej, a także opracowaniu bloga szkolnego. Warsztaty medialne były kolejnym punktem działań w ramach programu Erasmus plus. Przyczyniły się one do poszerzenia wiedzy i umiejętności uczniów z zakresu tematyki medialnej.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PASOWANIE NA CZYTELNIKA

„Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni"
chińskie przysłowie

W środę 25 października uczniowie klas pierwszych udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylance. Tam przywitała ich pani bibliotekarka Lidia Foryś, która w skrócie opowiedziała im o pracy bibliotekarza, pokazała księgozbiór oraz program do obsługi kont czytelniczych. Następnie każdy uczeń przygotował sowie piórko, które umieściła na wcześniej przygotowanej sylwecie sowy. Po zakończonych zajęciach pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników i otrzymali pamiątkowe książki w ramach akcji „Mała książka wielki człowiek.” Dodatkową atrakcją przygotowaną dla najmłodszych było spotkanie z dogoterapeutą ks. Janem Gierlakiem MS i jego niesamowitym psem Turbim. Dzieci z przyjemnością wysłuchały krótkiej prelekcji na temat psów, a następnie obejrzały pokaz sztuczek w wykonaniu Turbiego. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była pani Agnieszka Skowronek oraz panie Magdalena Kuśnierz i Monika Labut.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WIELICZKA I BALICE

24 października uczniowie klas 4 i 5 wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Piątoklasiści mieli okazję poczuć się jak prawdziwi górnicy. Zostali wyposażeni w odpowiedni strój, kask i ekwipunek, po czym wyruszyli na podziemną trasę górniczą. Młodsi uczniowie udali się na trasę turystyczną, gdzie podziwiali zbytkowe konstrukcje. Wielką atrakcją okazała się największa podziemna kaplica św. Kingi - patronki tutejszych górników. Następnym punktem programu były podkrakowskie Balice, gdzie uczniowie wzięli udział w warsztatach "Lotnisko live" w Centrum Edukacji Lotniczej. Zostali zapoznani z budową i zasadami funkcjonowania lotniska oraz sprawdzili swoją znajość języka angielskiego, która jest niezbędna podczas podróży.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



INTEGRACJA PIERWSZAKÓW

W dniu 24.10 uczniowie klas pierwszych wraz wychowawczyniami uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w Łosiu. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym robieniem pizzy, która wspaniale smakowała na świeżym powietrzu. Dzieci uczestniczyły również w warszatach plastycznych, podczas których wykonali przepiękne zakładki wykorzystując do ich ozdobienia naturalne materiały. Na koniec wszyscy wyruszyli na wycieczkę przyrodniczą do lasu.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



ŚLĄSKIE ATRAKCJE

Pod koniec października uczniowie klasy 6 a, 6 b oraz 7 wzięli udział w dwudniowej wycieczce „Śląskie Atrakcje”. Wycieczka odbyła się w ramach projektu „Edukacja w szkołach prowadzących kształcenie ogólne na terenie Gmin Ziemi Gorlickiej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020.
Jednym z punktów programu było zwiedzanie Zoo w Chorzowie. Uczniowie obejrzeli seans „Kometa nad Szwajcarską Doliną” w Planetarium Śląskim, podczas którego z okien statku kosmicznego mogli oglądać między innymi Księżyc, Marsa oraz Jowisza. Odwiedzili również FUNZEUM w Gliwicach. To niezwykłe i wyjątkowe miejsce, prawdziwe królestwo światła i koloru - gdzie sztuka i nauka spotykają się z dobrą zabawą. Uczniowie odbyli niezwykłą podróż przez poszczególne kolory, przeprowadzali doświadczenia ze światłem i kolorami.

czytaj więcej

Niezwykłym przeżyciem było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Węgla Guido w Zabrzu. W tym obiekcie można zwiedzić dwa świetnie zachowane poziomy wydobywcze: 170 m i 320 m. Pod ziemią turyści znajdują się dzięki autentycznej szoli, takiej samej, jakiej używają górnicy na czynnych kopalniach. Ekspresowy zjazd w ciemnościach zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund! Uczniowie poznali zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią, a dzięki multimedialnym efektom niemal „poczuli” je na własnej skórze. Poznali rozwój techniki górniczej, z bliska zobaczyli, jak pracują potężne maszyny do urabiania skał i węgla. Część trasy na poziomie 320 m pokonali elektryczną kolejką podwieszaną.
Ostatnim punktem programu było studio filmowe Alvernia Planet. Jest to wyjątkowe miejsce, którego architektura tworzy realistyczny klimat filmów science fiction. Podczas zwiedzania studia uczniowie przechodzili przeszklonymi łącznikami i tajemniczymi korytarzami. Na własne oczy zobaczyli hale zdjęciowe, gdzie powstało wiele produkcji filmowych oraz reklamowych. Udali się również do pomieszczenia z certyfikatem Dolby Premier, w którym odbywa się postprodukcja dźwięku w filmach. Program wycieczki był bardzo ciekawy, a miłe wspomnienia pozostaną na długo.


GALERIA FOTOGRAFICZNA



#DEUTSCHBEWEGT W GOETHE-INSTITUT KRAKAU

Grupa uczniów naszej szkoływzięła udział w spotkaniu #deutschbewegt live. Wydarzenie miało miejsce w Krakowie w dniu 19 października. Goethe-Instytut otworzył swoje drzwi dla uczniów, którzy mogli w zabawny sposób wykorzystać swoje umiejętności z lekcji języka niemieckiego w praktyce. Uczniowie odpowiadali na pytania z koła fortuny, podróżowali do Niemiec za pomocą okularów VR, ćwiczyli rodzajniki niemieckich rzeczowników za pomocą sekwencji ruchowych. Zdobyli informacje o egzaminach oraz mogli skorzystać z fotobudki.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PRZERWA NA CZYTANIE W NASZEJ SZKOLE

18 października Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej wzięła udział w „PRZERWIE NA CZYTANIE - IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA” . Przygotowanych zostało dziesięć stref czytelniczych: strefa religijna, historyczna, geograficzna, przedszkolaka, strefa bajek i baśni, strefa powieściowa, komiksowa, zwierzaka, znanych osobowości oraz strefa mitologiczno – fantastyczna. W przygotowanych strefach czytania czekały na uczniów i nauczycieli książki ze szkolnej biblioteki oraz wygodne siedziska, a nawet wybrane postaci z bajek, legend, mitów oraz powieści. Każdy znalazł coś dla siebie, niektórzy przynieśli ze sobą swoje ulubione książki do czytania i zarekomendowania innym czytelnikom. Do akcji włączyły się również przedszkolaki, które w swojej strefie mogły wysłuchać baśni oraz pooglądać ciekawe propozycje książkowe właśnie dla nich. W tegoroczną edycję włączył się również dzielnicowy – pan Grzegorz Szymański, który czytał wiersze Juliana Tuwima. Książki czytane były na stojąco, na siedząco, na leżąco, a nawet na chodząco. W naszej szkole akcja przebiegała pod hasłem Czytanie jest super. Cała impreza zorganizowana była w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Za przygotowanie przedsięwzięcia odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek wraz z Klubem Młodego Czytelnika.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ NAUCZYCIELA W ROPICY POLSKIEJ

Nauka, to podróż, która trwa przez całe życie…

14 października to szczególna data w kalendarzu, bowiem to wielkie święto szkoły, nauczycieli, pracowników oświaty oraz uczniów. Wszyscy wspólnie świętują Dzień Edukacji Narodowej. Upamiętnia ono rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. W tym roku więc obchodziliśmy 250. urodziny tej właśnie instytucji. Potocznie dzień ten zwany jest Dniem Nauczyciela. Uczniowie klasy VIa przygotowali uroczysty program artystyczny upamiętniający rocznicę powstania KEN – u. Za przygotowanie całości odpowiedzialne były panie Dorota Stawiarz oraz Agnieszka Skowronek wraz z Samorządem Uczniowskim. W naszej szkole tradycyjnie już uczniowie klasy pierwszej stają się pełnoprawnymi członkami braci uczniowskiej, gdyż są pasowani na uczniów szkoły przez panią dyrektor. Po krótkiej części artystycznej i uroczystym ślubowaniu „pierwszaki” otrzymały dokument potwierdzający przynależność do danej placówki oświatowej, czyli legitymację oraz kuferek pełne upominków na nową drogę edukacji. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialne były panie Magdalena Kuśnierz oraz Monika Labut. Wszystkim nauczycielom oraz pracownikom oświaty składamy serdeczne życzenia i z całego serca dziękujemy za Wasze wielkie serca, dzięki którym nasze umysły stają się otwarte na świat.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WARSZTATY "NA TROPIE UŁAMKÓW"

W środę 11 października uczniowie klas V-VI wzięli udział w wyjeździe do Gospodarstwa Agroturystycznego Skrawek Nieba w Łosiu w ramach projektu mPotęga pt. Na tropie ulamkow. Poprzez dzielenie na części pizzy i tabliczek czekolady uczestnicy nabierali sprawności rachunkowej w przeliczaniu ułamków oraz uczyli się posługiwania matematyką w życiu codziennym. Natomiast gra terenowa wymagała rozwiązywania zadań matematycznych z ulamkami. Rodzice uczniów także aktywnie uczestniczyli w warsztatach, a wszystkie dzieci otrzymały nagrody za uczciwe współzawodnictwo

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WARSZTATY W PCN ŁUKASIEWICZ W JASIONCE

10 października uczniowie starszych klas w ramach projektu grantowego mFundacji "Matematyka i robotyka to razem styka" wybrali się do Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicza w Jasionce, gdzie wzięli udział w warsztatach z robotyki, fizyki i druku laserowego. Po zajęciach praktycznych zwiedzili ogromną wystawę naukowo-przyrodniczą, na którą składało się wiele interaktywnych atrakcji. Pobyt zakończyliśmy krótką projekcją ciekawostek o kosmosie i sesją zdjęciową.
Wcześniej wizytę skrupulatnie zaplanowali i zorganizowali sami uczniowie. Wnikliwie przeanalizowali szeroką gamę oferowanych warsztatów i wybrali te, które dostarczyły im fachowej wiedzy niezbędnej do dalszej realizacji projektu. Również sprawdzili trasę i oszacowali koszty przejazdu do PCN Łukasiewicz.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



OBÓZ JĘZYKOWY W NIEMCZECH

„Wyjazd do Niemiec był bardzo ciekawy, nie było czasu na nudę. W ciągu dnia mieliśmy do wyboru wiele aktywności, więc zawsze znalazło się coś ciekawego. Atmosfera była bardzo fajna, wszyscy nawzajem się wspieraliśmy. W tygodniu mieliśmy również lekcje niemieckiego, na których uczyliśmy się poprzez zabawę. W czasie wolnym wychodziliśmy na miasto, graliśmy w uno, siatkówkę i badmintona. Miałam pokój z dziewczyną z Francji o imieniu Maïa, która była bardzo miła. Wszyscy miło spędzaliśmy czas, który bardzo szybko minął.” – Łucja Prorok
"Kurs języka niemieckiego w Goethe-Institut był jednym z najlepszych wyjazdów w moim życiu. Mam wspaniałe wspomnienia z moich wakacji. Poznałem wielu wspaniałych ludzi i kultury z całego świata. Odwiedziłem Drezno, bardzo piękne miasto oraz miałem okazję uczyć się języka niemieckiego od najlepszych nauczycieli i zdać certyfikat niemieckiego na poziomie A2. Do końca życia nie zapomnę tego kursu."" - Ksawery Sarnecki
W wakacyjnych kursach młodzieżowych 2023 wzięło udział około 950 uczniów PASCH z całego świata. Razem ćwiczyli język niemiecki przez trzy tygodnie w 12 lokalizacjach, pracowali nad projektami, poznawali kraj i jego mieszkańców. Nasi absolwenci Łucja Prorok oraz Ksawery Sarnecki wzięli udział w kursie językowym w Dreźnie. W podobnych wyjazdach biorą udział uczniowie szkół PASCH wyróżniający się w swoich szkołach bardzo dobrymi wynikami i wysoką motywacją, a koszty pokrywa Goethe-Institut w Warszawie. Zapraszamy do zapoznania się z artykułami w j. niemieckim.
Pasch 2023
PASCH

GALERIA FOTOGRAFICZNA



EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

26 września obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Jest on świetną okazją do popularyzowania wiedzy na temat różnych języków używanych w Europie oraz promowania różnorodności językowej i kulturowej.
W tym roku w naszej szkole przeprowadziliśmy kilka akcji związanych z Dniem Języków Obcych. W działania te zostali włączeni uczniowie wszystkich klas. Zabrali nas oni w „Kulinarną podróż po Europie”, prezentując w formie plastycznej typowe danie wylosowanej kuchni europejskiej. Wśród prac znalazły się przepisy i prezentacje dań włoskich, hiszpańskich, greckich, chorwackich, angielskich, norweskich, węgierskich, austriackich i niemieckich. Przygotowane przez uczniów plakaty zostały wykorzystane do dekoracji szkolnych korytarzy.
Niewątpliwą niespodzianką było pojawienie się w klasie 7a rodowitego Brytyjczyka - pana Rogera Smitha, a w klasie 6b rodowitej Francuzki - pani Marie Edith Barreau, którzy to goście poprowadzili lekcje języka angielskiego i francuskiego. Uczniowie mieli okazję podszlifować swoje umiejętności językowe z native speakerami. Ponadto uczniowie klas 6-8 wzięli udział w quizie wiedzy dotyczącym języków obcych. Najwięcej punktów zdobyli uczniowie klasy 7a i tym samym zajęli miejsca na podium:
I miejsce- Mikołaj Rzepiela
II miejsce- Dawid Augustyn
III miejsce- Zofia Brenneisen
Wszystkim uczestnikom naszych akcji dziękujemy i życzymy pasji w rozwijaniu swoich umiejętności językowych, a zwycięzcom konkursu serdecznie gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODRÓŻ Z DEUTSCHSPACEDIGITAL

Na stronie Goethe-Institut w Warszawie napotkamy nowy projekt w ramach kampanii wizerunkowej "#deutschbewegt. Język nowych możliwości".
Jego nazwa to „Deutschspacedigital”. Uczniowie klasy siódmej oraz ósmej mieli okazję się z nim zapoznać. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych mieli okazję wsiąść na pokład cyfrowego DEUTSCHSPACE i wyruszyć w podróż pełną realio- i kulturoznawczych ciekawostek o Niemczech. Dowiedzieli się kim był Goethe, poznali ciekawostki związane z bajkowym zamkiem Neuschwanstein, wzbogacili swoje słownictwo.
Wszystkim zainteresowanym polecamy link:
DEUTSCHSPACE

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WIZYTA STUDYJNA W BRUKSELI

W dniach 20-23.09.2023 roku ósmoklasiści z naszej szkoły uczestniczyli w wizycie studyjnej w Brukseli. Wyjazd ten odbył się w ramach działań programu Erasmus plus pt. „Europejska Młodzież w Gorlicach”, w który zaangażowana jest nasza placówka. Przypomnijmy, że celem projektu jest budowanie dialogu młodzieży z samorządem lokalnym oraz zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu społecznym i politycznym lokalnych samorządów. Koordynatorem projektu jest Stowarzyszenie Kulturalno Oświatowe Wsi Dominikowice.
W wyjeździe do Brukseli uczestniczyło w sumie dziesięciu uczniów ze szkół podstawowych w Dominikowicach, Sękowej, Ropicy Polskiej oraz Miejskiego ZS nr1 w Gorlicach, a także pięciu opiekunów – przedstawicieli organizacji pozarządowej, oświaty i samorządu lokalnego.
Podczas wizyty uczestnicy zwiedzili m.in. gmach Parlamentu Europejskiego, Muzeum Historii Europejskiej, Parlamentarium. Mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Posłem Parlamentu Europejskiego – panem Dominikiem Tarczyńskim oraz zobaczyć obrady Parlamentu. W wolnym czasie młodzież wraz z opiekunami zwiedziła miasto pod okiem przewodnika.
Wyjazd ten niewątpliwie posłuży jako motywacja do kolejnych działań projektowych na terenie środowiska lokalnego.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Program profilaktyczny dla dzieci
"Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie"

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie rozpoczął realizację programu polityki zdrowotnej pn. "Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie". Program kierowany jest do dzieci z klas I - VI szkół podstawowych oraz ich rodziców i opiekunów.
Głównym celem jest dążenie do zbudowania motywacji u dziecka, wykreowanie postaw prozdrowotnych, zachęcenie do aktywności fizycznej oraz wsparcie w leczeniu nadwagi i otyłości. Warto skorzystać z nadarzającej się okazji do kontaktu ze specjalistami (dietetyk, psycholog, fizjoterapeuta) oraz dodatkowych zajęć fizycznych prowadzonych na terenie szkoły, gdzie zaangażujemy dzieci do aktywności ruchowej (aktywność tlenowa o umiarkowanej i średniej intensywności, wywołujących zmiany termoregulacyjne, podnoszenie tętno, szybszy oddech i pocenie się). Program potrwa do 29 grudnia 2023r.
Dzięki dołączeniu do programu, uczniowie klas 1-6 małopolskich szkół podstawowych oraz ich rodzice zyskają:
• dodatkowe zajęcia aktywności fizycznej w klasach 1-6 objętych Programem
• warsztaty z zakresu aktywności fizycznej dla rodziców/ opiekunów,
• spotkania z zakresu edukacji żywieniowej dla dzieci,
• spotkania z zakresu edukacji żywieniowej dla rodziców/ opiekunów,
• wspólne spotkanie edukacyjne dla dzieci i rodziców

PLAKATY



NA TROPIE UŁAMKÓW - PROGRAM GRANTOWY mPotęga


Cele projektu
1. Rozwijanie sprawności rachunkowej, samodzielności i kreatywności.
2. Wykorzystywanie nowoczesnych metod technologicznych jako pomoc w nauce matematyki.
3. Podniesienie kompetencji matematycznych, głównie w zakresie stosowania wiedzy teoretycznej w praktyce
Opis projektu
W ramach projektu uczniowie pogłębią swą wiedzę o ułamkach. Metody oparte na praktycznym działaniu dzieci, na obserwacji i pomiarze oraz metody aktywizujące będą motywować uczniów do kreatywności, samodzielności, a także umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej. Uczniowie współpracując w grupach wezmą udział w 6 modułach:

czytaj więcej

1. Cykl pięciu zajęć matematycznych na których uczestnicy będą poszerzać swoją wiedzę.
2. Wizyty w sklepach -wycieczki do pobliskich sklepów, by odszukać różnego rodzaju ułamków, które ukryły się między innymi w cenach produktów, wadze opakowań)
3.Wyjazd na warsztaty robienia pizzy do Gospodarstwa Agroturystycznego. Poprzez przeliczanie jednostek wagi, podział na części pizzy czy czekolady, dodawanie i odejmowanie części jedzenia uczestnicy projektu nabiorą sprawności rachunkowej ,a także będą swobodnie posługiwać się matematyką w życiu codziennym.
4.Gra terenowa wymagająca rozwiązania zadań matematycznych. Gra będzie przeprowadzona z podziałem na grupy z zaangażowaniem rodziców.
5.Konkurs klasowy na najlepszą prezentację multimedialną o tematyce ułamków.
6.Wykonanie trimina matematycznego, które będzie wykorzystane w przyszłości przez innych uczniów do nauki rozszerzania, skracania, zamiany ułamków.
Odbiorcy projektu: Uczniowie klas IV i V
Koordynator projektu: mgr Monika Przepióra




MATEMATYKA I ROBOTYKA TO RAZEM STYKA - PROGRAM GRANTOWY mPotęga


Cele projektu
1. Nauka programowania robota, rozwijanie umiejętności korzystania z zasobów Internetu, wyszukiwania, selekcjonowania, porządkowania informacji i wykorzystywania w praktyce.
2. Pogłębienie wiedzy matematycznej z zakresu układania i rozwiązywania zadań tekstowych, równań oraz zagadek logicznych.
3. Popularyzowanie matematyki przez zabawę.
Opis projektu
Projekt polegał będzie polegał na wykorzystaniu zasobów matematycznych tworzenie i rozwiązywanie zadań tekstowych, równań i zagadek logicznych do zaprojektowania i zakodowania pracy robota oraz stworzenia aplikacji, która będzie odzwierciedleniem cyfrowym opracowanej gry.

czytaj więcej

1. Zapoznanie z robotem edukacyjnym - warsztaty z programowania w Podkarpackim Centrum Nauki w Jasionce. Wyposażenie uczniów w niezbędną wiedzę i umiejętności potrzebne do programowania robotów i innych urządzeń sterujących.
2. Programowanie własnych robotów w szkolnej pracowni komputerowej - ćwiczenia praktyczne.
3. Stworzenie wspólnej koncepcji gry i zaprogramowanie robota - burza mózgów, mapa myśli itp.
4. Opracowanie zadań – zagadek matematycznych w grupach. Tworzenie zadań i wzajemne rozwiązywanie, dyskusja i konstruktywna krytyka.
5. Weryfikacja jakości oraz poprawności przygotowanych zadań - holistyczna ocena wartości merytorycznej i matematycznej.
6. Testowanie poprawności i spójności opracowanych gier. Napisanie aplikacji, które będą cyfrową wersją opracowanych gier. Prezentacja uzyskanych efektów pracy na forum szkoły i w lokalnych mediach.
Odbiorcy projektu: Uczniowie klas VII i VIII
Koordynator projektu: mgr Agnieszka Grzesiak-Tomasik




#SUPERKODERZY - PROGRAM GRANTOWY Fundacji Orange


ORGANIZATOR
Program społeczny #SuperKoderzy (zwany dalej „Programem”) jest organizowany przez Fundację Orange z siedzibą w Warszawie (02-326), przy Al. Jerozolimskich 160.
BENEFICJENCI
Beneficjentami Programu są szkoły podstawowe prowadzące zajęcia dla dzieci w wieku 9-14 lat (klasy IV-VIII), które na realizację Programu otrzymały dotację od Fundacji Orange oraz nauczyciele i uczniowie z tych szkół.
CELE PROGRAMU

czytaj więcej

Celami programu jest:
1. budowanie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych i medialnych uczniów szkół podstawowych w wieku od 9 do 14 lat - poprzez wykonywanie zadań edukacyjnych opartych na elementach programowania i zgodnych z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych,
2. podnoszenie kompetencji cyfrowych, komunikacyjnych oraz medialnych nauczycieli biorących udział w Programie, w celu budowania ich wiedzy, niezbędnej do prowadzenia działań edukacyjno-wychowawczych związanych z nowymi technologiami - poprzez dostęp do szkoleń i materiałów dydaktycznych,
3. pogłębianie wiedzy przedmiotowej i interdyscyplinarnej oraz rozwijanie wśród uczniów umiejętności pracy zespołowej, poprzez wspólne wykonywanie zadań w ramach realizowanej ścieżki edukacyjnej wybranej przez szkołę z oferty przedstawionej przez Organizatora Programu.
W naszej szkole jest to ścieżka "MIKROBITOWCY"
Koordynator projektu: mgr Agnieszka Grzesiak-Tomasik




SZKOLNY RAJD

13 września odbył się tradycyjny rajd rozpoczynający rok szkolny, tym razem udaliśmy się do Kasztelu w Szymbarku. Uczniowie byli podzieleni na dwie grupy. Klasy 1- 4 doszły do celu, idąc ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Ropy, natomiast klasy 5-8 przebyły tę trasę urozmaiconą o odwiedzenie szymbarskich przysiółków: Nadjazie i Wiatrówki. Rajd zakończyliśmy na stadionie w Szymbarku, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach sportowych, które odbyły się w ramach projektu „Ruch i zdrowe odżywianie to moje wyzwanie”. Wszyscy w dobrych nastrojach, zmęczeni, ale szczęśliwi, wróciliśmy do szkoły.
Opracowała: Zofia Brenneisen, kl. VII

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NARODOWE CZYTANIE 2023

„ Zawsze jest pora i widzieć i mówić prawdę…”
E. Orzeszkowa Nad Niemnem

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej było w tym roku lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania. Jest to jedno z najwybitniejszych dzieł pisarki, o której potocznie mówi się „ Sienkiewicz w spódnicy”, ponieważ tak jak on pisała ku pokrzepieniu serc. Powieść przedstawia losy dwóch zwaśnionych rodów Korczyńskich i Bohatyrowiczów, których losy splatają się z historią powstania styczniowego. Sama Orzeszkowa mówiła, że powstanie styczniowe stało się dłutem, które uczyniło z niej prawdziwą pisarkę. Rzeka Niemen eksponowana w tytule monumentalnej powieści zajmuje w niej szczególne miejsce i pełni wiele funkcji. Jest symbolem przemijania, pamięci oraz życiodajnej odnowy.
W tym roku do akcji Narodowego Czytania w naszej szkole włączyli się samorządowcy powiatu i gminy Gorlice. Lektorami byli:
Maria Gubała – starosta powiatu gorlickiego
Iwona Załęska – sekretarz gminy Gorlice
Agata Cup – dyrektor OZEA gminy Gorlice
Beata Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej
Za zorganizowanie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

4 września 2023 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość inauguracji poprzedziła msza święta w kościele parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Makowiecki. Około godziny 9:00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Beata Kraus przywitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się do klas na pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

W piątek 23 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023 oraz pożegnanie uczniów klas ósmych. Najwcześniej, bo już o godzinie 8.00 rano odebrali swoje świadectwa uczniowie klas I – III. Następnie cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej w kościele parafialnym w Ropicy Polskiej.
Punktualnie o godzinie 10.30 rozpoczęła się uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klas ósmych pod kierunkiem wychowawców pani Renaty Kudławiec oraz pani Agnieszki Grzesiak – Tomasik, a także polonisty pani Bożeny Tumidajewicz. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas młodszych, Grono Pedagogiczne oraz zaproszeni rodzice. Najstarsi uczniowie rozpoczęli swój program pięknym polonezem oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. W krótkiej części artystycznej wspominali lata spędzone w murach szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Słowa podziękowania do dyrekcji i nauczycieli skierowali również rodzice ósmoklasistów. Miłą niespodziankę przygotowali uczniowie klasy siódmej, którzy dobrym słowem i drobnymi upominkami pożegnali starszych kolegów. Następnie absolwenci klas ósmych otrzymali z rąk pani dyrektor Beaty Kraus i wychowawców świadectwa ukończenia szkoły. Wszyscy uczniowie, którzy w tym roku szkolnym odnieśli największe sukcesy w nauce, przyjęli także gratulacje, nagrody książkowe oraz stypendia. Pani dyrektor zwróciła się również do rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły dziękując za rzetelną pracę.
Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy uczniowie udali się na spotkania ze swoimi wychowawcami, gdzie otrzymali upragnione świadectwa.
Opracowała: Liwia Pabis – uczennica klasy VIIIa

GALERIA FOTOGRAFICZNA



Z WIZYTĄ W WARSZAWIE

Warszawa dla najlepszych, czyli wycieczka - nagroda dla najbardziej zaangażowanych uczniów naszej szkoły w tym roku szkolnym. Spacer po Łazienkach i Krakowskim Przedmieściu, zwiedzanie sejmu, spotkanie z poseł na sejm RP Elżbietą Zielińską oraz prezesem Rządowego Centrum Legislacji - prof.Krzysztofem Szczuckim, zwiedzanie Narodowego Centrum Pieniądza. Dziękujemy pani poseł Elżbiecie Zielińskiej za zaproszenie i zorganizowanie wspaniałych atrakcji.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



NIEMIECKI Z EMILIE

Od marca gościliśmy w naszej szkole kolejną już wolontariuszkę programu Kulturweit. Emilie Eppelmann jest młodą Niemką, pochodzącą z Berlina. Emmy wspierała uczniów naszej szkoły w nauce języka niemieckiego, opowiadała o zwyczajach i tradycjach, o życiu w Niemczech, a równocześnie poznawała kulturę naszego kraju i uczyła się języka polskiego. Mogliśmy poznać jej talent plastyczny. Emilie pomagała w realizacji przedsięwzięć związanych z nauką j. niemieckiego, między innymi w ramach projektu „Verkehrsschilder der Gerechtigkeit“.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DROGOWE ZNAKI SPRAWIEDLIWOŚCI

W naszej szkole realizowany był projekt "Verkehrsschilder der Gerechtigkeit" (Drogowe Znaki Sprawiedliwości). O co w nim właściwie chodzi? W ramach „Czwartej Międzynarodowej Konferencji Szczytowej dla dzieci i młodzieży” młodzież z 8 krajów opracowała drogowskazy sprawiedliwości. Za kampanię artystyczną odpowiada artysta Johannes Volkmann (Papiertheater Nürnberg). Znaki zostały wyprodukowane jako prawdziwe, dostępne w handlu znaki drogowe. Następnie zaczęły działać w wielu częściach świata, w tym także w Ropicy Polskiej. W ruchu drogowym udało się stworzyć międzynarodowy obrazkowy język, który jest zrozumiały na całym świecie. W podobny sposób Drogowe Znaki Sprawiedliwości powinny stać się międzynarodowymi obrazkowymi symbolami, które będą promować bardziej sprawiedliwe współistnienie pomiędzy ludźmi. Jeśli przyjrzymy się dokładniej, dostrzeżemy, że znaki działają na rzecz aktów człowieczeństwa i równego traktowania. Te wezwania są przekazywane przy użyciu ogólnie obowiązujących symboli. To, co sprawdza się w ruchu drogowym na całym świecie, może również działać w relacjach międzyludzkich – taka jest wizja Volkmanna. Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej posiada znak przedstawiający uścisk ręki („Hände Schütteln”) i wszystkie aktywności uczniów były związane właśnie z tym znakiem.

czytaj więcej

Uczniowie brali udział w następujących aktywnościach:

• Rozmowy na temat znaczenia znaku, zadawanie pytań członkom rodziny.
• Puzzle oraz memory do tematu: wzajemna więź - szacunek - pokojowe współistnienie.
• Przygotowanie plakatów.
• Zebranie cytatów, przygotowywanie pocztówek z pozytywnymi przesłaniami.
• Zredagowanie karteczek życzliwości (Glücksbotschaften).
• Zaprojektowanie nowych znaków.
• Uzupełnienie otrzymanego z Papiertheater.
• Praca z szyldem „Hände schütteln“, proces ten był na bieżąco dokumentowany za pomocą zdjęć.

Końcowym produktem projektu będzie rzeczywiste dzieło sztuki - tekstylny kolaż składający się ze zdjęć wszystkich uczestniczących w akcji szkół. To dzieło sztuki zostanie zaprezentowane podczas wydarzenia online, a następnie wyruszy w trasę wystawową po Europie.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

VIII GALA EDUKACYJNA GMINY GORLICE

15 czerwca odbyła się VIII Gala Edukacyjna gminy Gorlice. W tym roku organizatorem był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Klęczanach. Podczas gali wręczono nagrody uczniom za wybitne osiągniecia edukacyjne i sportowe. Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:
Nikola Tomasik – uczennica klasy VIII, osiągająca wysokie wyniki w nauce, aktywna społecznie w życiu klasy i szkoły, zajęła V miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym, brała udział w Małopolskim Konkursie z J. Angielskiego na etapie rejonowym
Zofia Brenneisen – uczennica klasy VI, osiągająca wysokie wyniki w nauce, aktywna społecznie w życiu klasy i szkoły, zdobyła tytuł Ekouczeń 2022 w Małopolskim Projekcie Ekologicznym Ekoszkoła, finalistka Wojewódzkiego Konkurs Historycznego „Kazimierz Wielki i jego czasy”
Dawid Augustyn - uczeń klasy VI, osiągający wysokie wyniki w nauce, aktywny społecznie w życiu klasy i szkoły, finalista Konkursu Biblijnego pt. „Wierzę w Kościół Chrystusowy” Diecezji Rzeszowskiej, zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Wojewódzkiego Konkurs Historycznego „Kazimierz Wielki i jego czasy”.
Gratulujemy nagrodzonym uczniom, ich rodzicom. Słowa podziękowania należą się również nauczycielom , p. Agnieszce Mazur, Teresie Szarowicz oraz Renacie Biernackiej, którzy przygotowywali wyróżnionych uczniów do konkursów.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

Dnia 13 czerwca 2023 r. klasa IV uczestniczyła w wycieczce do Zakopanego. Pierwszą atrakcją było odwiedzenie największej w województwie papugarni. Dzieci zobaczyły liczne gatunki pięknych kolorowych papug , które mogły samodzielnie nakarmić. Jako jedyna papugarnia posiada Honorowy Patronat Burmstrza Miasta Zakopane. Następnym punktem wycieczki było największe w Polsce Muzeum figur woskowych. Znani politycy, duchowni, sportowcy, aktorzy, postaci fikcyjne. Wszystkie figury woskowe są starannie wykonane, tak aby oddać najmniejsze detale i tak, aby zwiedzający mogli poczuć, że stoją obok nich naprawdę. Po pysznym obiedzie naszą podróż kontynuowaliśmy koleją linowo – terenową PKL na jedną z głównych atrakcji Zakopanego – Gubałówkę. Z wysokości 1123 m n.p.m. zobaczyliśmy piękną panoramę na Tatry oraz okolice. Od przewodnika dowiedzieliśmy się, jakie szczyty poza Giewontem są widoczne z Gubałówki. Wieczorem wróciliśmy do Ropicy Polskiej zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z aktywnie spędzonego dnia przy pięknej pogodzie.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



GRANTOWY SUKCES NASZEJ SZKOŁY

Pełni optymizmu złożyliśmy dwa wnioski mPotęgi – dla klas 4-6 „Na tropie ułamków” p. Moniki Przepióry (o wartości 5.000zł) oraz dla klas 7-8 „Matematyka i robotyka to razem styka” p. Agnieszki Grzesiak-Tomasik (dofinansowanie 8.000zł). Z wielką radością przyjęliśmy fakt, że obydwa projekty znalazły uznanie kapituły konkursowej i otrzymamy środki finansowe na realizację zadań oraz wzbogacenie szkoły w pomoce dydaktyczne i sprzęt potrzebny do nowoczesnej nauki.
Spośród wielu kryteriów konkursu, najważniejsze to atrakcyjność i różnorodność podejmowanych działań edukacyjnych oraz aktywne włączanie rodziców w realizację niektórych przedsięwzięć.

WYNIKI



OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DACHL – MÄRCHEN

Uczennica klasy czwartej Anna Pasternak zakwalifikowała się do trzeciego etapu II Ogólnopolski Konkurs Dachl-Märchen. Tematyka prac dotyczyła baśni z krajów niemieckojęzycznych. Ania wybrała „Czerwonego Kapturka” („Rotkäppchen”). W dniu 21 kwietnia w Warszawie zostali wyłonieni zwycięscy etapu ogólnopolskiego.
Ania zajęła I miejsce.
Gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA



WYJAZD DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

Dnia 5 czerwca 2023 r. uczniowie klas ósmych i siódmej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic. Pierwszym punktem naszego wyjazdu był Oświęcim, gdzie zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau. Przewodnicy zapoznali nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się oznaczone numerami bloki. Każdy z nich przedstawiał kawałek tragicznej historii obozu, na ścianach widniały fotografie, w gablotach mieściły się dowody krzywd, jakie Niemcy wyrządzili niewinnym ludziom. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach osadzonych, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Pod Ścianą Śmierci minutą ciszy oddaliśmy cześć wymordowanym. Wizyta w tym muzeum wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki – oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie.
Następnie udaliśmy się do Wadowic, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca świętego Jana Pawła II. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, mogliśmy poznać Wadowice z początku XX wieku, zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży i podróżnika. Po zwiedzeniu muzeum mieliśmy czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej „papieskiej” kremówki.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODSUMOWANIE PROJEKTU "(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA"

W bieżącym roku szkolnym podczas lekcji matematyki i nie tylko realizowany był projkt pt. "(Nie)zwykła matematyka", który miał na celu pokazanie wszechobecności matematyki i różnych jej zastosowań w życiu codziennym. W ramach projektu zostało zrealizowanych blisko 30 modułów z 10 kategorii. Uczniowie chętnie brali udział w realizowanych zadaniach i poznawali "nowe" oblicza matematyki.
Działania w ramach projektu były realiowane przez p. Monikę Przepiórę i p. Agnieszkę Grzesiak-Tomasik, która była również szkolnym koordynatorem.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



VI MISTRZOSTWA MAŁEGO MISZTRZA GMINY GORLICE

W środę 7 czerwca w naszej szkole zorganizowano VI Mistrzostw Małego Mistrza Gminy Gorlice. Tradycją mistrzostw jest zaproszenie do jury znanych postaci ze świata sportu. W tym roku gościli u nas mistrzowie – Maciej Serafin, Adrian Wojtas oraz Wiesława Kotowicz. Mali mistrzowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:
- BIEGACZE – bieg z piłką slalomem (na czas),
- STONOGA – bieg ze sportowym makaronem (na czas),
- SIŁACZE – przenoszenie piłki lekarskiej na ringo (na czas),
- MISTRZ ORTOGRAFII – bieg do pachołka i przepisanie odpowiedniej literki na kartkę (na czas),
- TRAFIONY – rzut piłką do celu (każdy z drużyny miał jeden rzut).
Podczas zmagań sportowych stanowiska sędziowskie zajmowali: pani Małgorzata Hryc – nauczycielka wychowania fizycznego, pan Dariusz Piekarz - nauczyciel wychowania fizycznego z Ropicy Polskiej oraz pani Beata Steć. W zmaganiach wzięło udział 9 grup ze wszystkich szkół z terenu Gminy Gorlice. Wszyscy świetnie się bawili i zdrowo ze sobą rywalizowali. Po podliczeniu wszystkich punktów na podium znaleźli się reprezentanci następujących szkół:
I miejsce – Szkoła Podstawowa z Ropicy Polskiej
II miejsce – Szkoła Podstawowa z Dominikowic
III miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny ze Stróżówki

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki oraz dyplomy, a dla zwycięzców Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski ufundował piękny puchar. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: pani Małgorzata Hryc, pani Magdalena Kuśnierz, pani Agnieszka Skowronek, pani Beata Steć, pan Dariusz Piekarz oraz uczniowie: Liwia Pabis, Emilia Karp Amelia Kwaśniak, Weronika Górska.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODSUMOWANIE PROJEKTU MŁODZI, AKTYWNI W POWIECIE GORLICKIM

Tym razem gościliśmy w Ośrodku Kultury Gminy Gorlice. Spotkanie rozpoczęła Pani Renata Dulęba wiceprezes SKOWD. Wśród zaproszonych gości byli wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dominikowicach - Pani Małgorzata Krzemińska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Staszkówce - pani Halina Łaś - dyrektor Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej - pani Beata Kraus, Przewodniczący Rady Gminy Gorlice - Mieczysław Skowron oraz młodzież z opiekunami. Warsztaty Aktywny Uczeń = Aktywny Obywatel - Działalność i zaangażowanie samorządu uczniowskiego dla młodzieży poprowadziła pani Agnieszka Kaczmar. Ciekawym doświadczeniem było też spotkanie online. W drugiej części wydarzenia połączył się Partner Projektu czyli Stowarzyszenie Młodych w Płużnicy. Pani Justyna Jankowska przedstawiła wszystkim działania SU w województwie kujawsko-pomorskim. Był czas na wymianę doświadczeń. Na zakończenie wójt Gminy Gorlice wręczył wszystkim uczniom certyfikaty za udział w projekcie. Po intensywnej pracy wszyscy zostali zaproszeni na pizzę i ciastko. Poczęstunek przygotowała firma Podzamcze z Gorlic.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



BO W KAŻDYM Z NAS JEST DZIECKO…

Dzień pierwszy czerwca, to szczególna data, bowiem świętujemy wtedy Dzień Dziecka. To świetna okazja do tego, aby ten właśnie dzień spędzić nieco inaczej i tak właśnie było w naszej szkole. Na wniosek uczniów Rada Samorządu Szkolnego zorganizowała dzień bez plecaka. Każdy uczeń musiał przynieść podręczniki oraz przybory szkolne w dowolnym, ale kreatywnym nosidle. Nie zabrakło garnków, walizek, poszewek na poduszki, pojemników na koty i psy, a nawet pojawiły się opony, taczki czy suszarka na pranie. W ramach lekcji dzieciaki uczestniczyły w seansach filmowych, podczas których zajadali się popcornem. Nauczyciele, pracownicy obsługi oraz administracji przygotowali niespodziankę dla wszystkich dzieci. W kuchni gotowała małpka, zielony groszek, pani Wiosna, po korytarzach krążyły księżniczki, osiołki, czarownice, a nawet siostra zakonna. W sekretariacie z kolei królował przemiły tygrys. Uczniowie klas I -III w ramach Dnia Dziecka odwiedzili jednostkę Państwowej Straży Pożarnej, gdzie poznali pracę strażaków. W tym dniu wszyscy, bez względu na wiek, świetnie się bawili.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PIKNIK RODZINNY 2023

27 maja 2023 roku zorganizowany został piknik integracyjny, świętowaliśmy Dzień Rodziny, w którym wzięły udział polskie oraz ukraińskie rodziny. W programie znalazły się popisy taneczne, wokalne, recytatorskie oraz teatralne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej. Uczniowie z klas I – III przygotowali bloki tematyczne poświęcone właśnie rodzinie. Ponadto wszyscy uczestnicy spotkania mogli obejrzeć krótką inscenizację promującą ekologiczny tryb życia oraz podziwiać ósmoklasistów czytających wybrane fragmenty „Zemsty” Aleksandra hrabiego Fredry. Widzowie mogli również wysłuchać piosenek w wykonaniu Ukrainki Natalii Mizhygurskiej oraz podziwiać występy taneczne przygotowane pod kierunkiem pani Eweliny Zastępy. W czasie trwania pikniku można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, dmuchańców, escape roomu, rozgrywek sportowych. Zabawy dla dzieci prowadzili animatorzy z grupy Zwariowani. Zorganizowane zostały również warsztaty kulinarne Kuchnie Świata. Piknik został zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Ropicy Polskiej oraz Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Ropica Polska. Wybrane działania zostały zrealizowane w ramach projektu finansowanego przez IKEA i realizowanego we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja w ramach programu „Bezgraniczni Przyjaciele”
Podczas imprezy udało się zebrać kwotę w wysokości 11470 zł, która przeznaczona zostanie na zagospodarowanie terenu wokół szkoły i budowę wiaty rowerowej.

GALERIA FOTOGRAFICZNA



PODSUMOWANIE KONKURSU PĘDZLEM I PIÓREM…

26 maja 2023 r. w Gminie Gorlice uroczyście obchodzony był Dzień Dziecka. Obchody te odbyły się nieco wcześniej, gdyż Joanna Mikosz, uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej w Klęczanach, zwyciężczyni konkursu literackiego pt. „Pędzlem i piórem o tej, która sercu najbliższa” w Dniu Dziecka będzie przebywać na Zielonej Szkole. Joasia miała możliwość pełnienia przez kilka godzin funkcji Wójta Gminy Gorlice, a jej kolega Hubert Chochołek z klasy II Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej, jako zwycięzca konkursu plastycznego pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Gminy Gorlice. Uczniowie obserwowali pracę Urzędu, podejmowali decyzje dotyczące ważnych spraw społecznych i z pewnością poczuli odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobach sprawujących Urząd. Pan Wójt Jan Przybylski po kilku godzinach pracy zaprosił zwycięzców konkursu Joasię i Huberta, wraz z kolegami z ich klas oraz innymi uczestnikami konkursu na pizzę. Dzieci dobrze się bawiły i ciekawie spędziły czas.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WYCIECZKA W PIENINY

Dnia 26 maja 2023 roku uczniowie klasy 5a, 5b i 6 uczestniczyli w wycieczce w Pieniny. Naszą podróż rozpoczęliśmy od pieszej wędrówki Wąwozem Homole, który znajduje się na terenie Małych Pienin, w miejscowości Jaworki. Cała grupa prowadzona przez panią przewodnik przeszła szlakiem aż na Polanę pod Wysoką, skąd oglądaliśmy wspaniałą panoramę Pienin. Po przerwie obiadowej udaliśmy się do Czorsztyna, ruin czternastowiecznego kryjącego wiele tajemnic Zamku, położonego w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Z tarasu widokowego zabytkowej warowni podziwialiśmy malowniczo położone Jezioro Czorsztyńskie. Następnie odbyliśmy rejs statkiem wycieczkowym pomiędzy zamkami Czorsztyn i Niedzica. Ostatnim celem naszej wyprawy w Pieniny było zwiedzanie Zamku Dunajec, gdzie oglądaliśmy zgromadzone eksponaty związane z historią zamku i okolicy. Z dużą ciekawością słuchaliśmy historii o pięknej Brunhildzie i mężu Bogusławie. Z tarasów tej szlacheckiej budowli podziwialiśmy rozległość Zalewu Czorsztyńskiego, widoki były niezapomniane, pogoda dopisywała. Po tej atrakcji wyruszyliśmy w drogę powrotną. Wieczorem zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Ropicy Polskiej z nadzieją, na kolejną wyprawę.
Oliwia Zbylut, Zofia Brenneisen

GALERIA FOTOGRAFICZNA



DZIEŃ PATRONA

Pamięć, to nasz obowiązek...

W dniu 22 maja w naszej szkole wspólnie świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły ,którym jest gen. Władysław Sikorski. Z tej okazji wysłuchaliśmy montażu słowno - muzycznego w wykonaniu uczniów z klasy 4 i 8,a następnie uczestniczyliśmy w prelekcji poświęconej historii naszego patrona, którą wygłosiła pani Maria Szuta - emerytowana nauczycielka i wielka pasjonatka historii. Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałą lekcję historii.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

"ODKRYWCY" W TATRACH

Członkowie Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego "Odkrywcy" wraz z opiekunami udali się na dwudniowy (18-19.05.2023) wyjazd w Tary. Wyprawę rozpoczęliśmy od spotkania z Większymi niż góry, w które przyjechaliśmy, największymi Polakami związanymi z Podhalem - zwiedziliśmy słynny Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Kaplicę Gąsieniców oraz pierwszy kościół w Zakopanem. Następnie udaliśmy się do Doliny Strążyskiej pod wodospad Siklawica, a potem do Doliny Za Bramką. Noc spędziliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej w pensjonacie pani Małgosi. Drugiego dnia dotarliśmy z Kuźnic na Halę Gąsienicową przez Skupniowy Upłaz i Przełęcz Między Kopami. Byliśmy również w Dolinie Zielonej Gąsienicowej, gdzie na Litworowym Stawem Gąsienicowym zażywaliśmy kąpieli słonecznych 🙂. Zasłużona przerwa w Schronisku Murowaniec i powrót Doliną Suchej Wody do Brzezin. Poza doznaniami krajobrazowymi otrzymaliśmy potężną dawkę fachowej wiedzy dotyczącej historii i przyrody Tatr i Podhala od znakomitego Przewodnika Tatrzańskiego Marcina Kowalczyka - wielkie DZIĘKI. Do zrealizowania planu wycieczki przyczynił się również nasz kierowca pan Rafał - zawsze był w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. Mimo, że pierwszego dnia pogoda nas nie rozpieszczała plan DALIŚMY RADĘ.
Opiekę sprawowali: pan Dariusz Piekarz i pan Arkadiusz Kapłon.
Czas wracać, ale już planujemy kolejne wyprawy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WIOSENNE INSPIRACJE

17 maja odbyło się w szkole w Ropicy Polskiej spotkanie integracyjne pod hasłem „Wiosenne Inspiracje”. Spotkanie było dedykowane mamom oraz dzieciom, które wzięły udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez Pana Radosława Kłapacza. Można było przygotować przepyszne lizaki maczane w gorącej czekoladzie, mini naleśniczki z owocami i bitą śmietaną, domowe sezamki, łódeczki z melona oraz ciasteczka bananowo – marchewkowe. Wszystkie smakowitości przygotowane przez najmłodszych kucharzy i ich mamy znikały natychmiast po wykonaniu. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszyły się czekoladowe lizaki, które były przyozdabiane różnego rodzaju posypkami. Natomiast mamy mogły również skorzystać z porad kosmetycznych „Jak być piękną na wiosnę”. Pani Ewelina z Gabinetu Kosmetycznego ALIS poradziła jakich kosmetyków używać, aby zachować piękną cerę, pokazała jak należy wykonywać masaż twarzy. Ponadto Panie mogły skorzystać z henny, którą wykonała na miejscu kosmetyczka. Mamy nadzieję, iż wszyscy spędzili miło popołudnie. Był to również czas spędzony na wspólnych rozmowach. Spotkanie zintegrowało rodziny polsko – ukraińskie. Warsztaty zostały zorganizowane przez Szkołę Podstawową w Ropicy Polskiej oraz Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Ropica Polska w ramach realizowanego projektu „ Integracja bez granic” finansowanego przez IKEA i realizowanego we współpracy z Fundacją Świętego Mikołaja w ramach programu „Bezgraniczni Przyjaciele”

GALERIA FOTOGRAFICZNA

XVII BIESIADA POETYCKA

Dnia 17 marca br. w Domu Kultury w Ropicy Polskiej odbyła się XVII Biesiada Poetycka, której organizatorem była Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była twórczość Aleksandra Fredry.

W czerwcu 2023 roku przypada 230. rocznica urodzin Aleksandra Fredry — najwybitniejszego polskiego komediopisarza, bajkopisarza i poety. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2023 rokiem A. Fredry. Nasza szkoła postanowiła dołączyć do obchodów poprzez organizację Biesiady Poetyckiej pod hasłem „Spotkanie Fredrowskie”. W tym wydarzeniu udział wzięli uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych gminy. Do rywalizacji na najciekawszą interpretację wiersza stanęło 36 uczestników. Recytatorzy przedstawili jeden dowolnie wybrany utwór z twórczości Aleksandra Fredry. Eliminacje odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych.
Komisja konkursowa w składzie: pani Dorota Zagórska - polonistka, pani Izabela Zubko - poetka, pani Małgorzata Romańska- bibliotekarz, podjęła się nie lada wyzwania, ponieważ poziom recytacji był wysoki i wyrównany.
Laureaci konkursu recytatorskiego

czytaj więcej

I kategoria wiekowa (klasy I- III ):
• I miejsce: Antoni Pustułka - Szkoła Podstawowa w Dominikowicach
• II miejsce: Michał Łuczecki - Szkoła Podstawowa w Szymbarku
• III miejsce: Maja Czapka - Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej
Wyróżnienia:
• Milena Zych - Szkoła Podstawowa w Bystrej
• Milena Duda - Szkoła Podstawowa w Kobylance

II kategoria wiekowa (klasy IV- VII ):
• I miejsce – Zofia Żurowska - Szkoła Podstawowa w Bystrej
• II miejsce – Hubert Krzemiński - Szkoła Podstawowa w Dominikowicach
• III miejsce –Zuzanna Miarecka - Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej
Wyróżnienie:
• Blanka Krupa - Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej
• Jana Naif- Szkoła Podstawowa w Kobylance
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, które wręczyła dyrektor szkoły – Beata Kraus. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę książkową i dyplom.
Recytatorom gratulujemy wspaniałych prezentacji i zapraszamy na kolejne edycje biesiady. Konkurs koordynowały panie: Bożena Tumidajewicz i Dorota Stawiarz.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

KONKURS FOTOGRAFICZNY - OSOBLIWOŚCI ZIEMI GORLICKIEJ - ROZSTRZYGNIĘTY

W tegorocznej edycji POWIATOWEGO KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO - OSOBLIWOŚCI ZIEMI GORLICKIEJ zoorganizowanego przez MDK Gorlice, nasi uczniowie spisali się na medal. W głównej kategorii tematycznej konkursu nie mieli sobie równych. Jury w składzie: Wacław Bugno - artysta fotografik, Jacek Kosiba - artysta fotografik, Wojciech Haberek - nauczyciel MDK przyznało równorzędne nagrody główne, które otrzymali:
- Szymon Orzechowski kl. Vb,
- Nikola Wierzchanowska kl. VI,
- Dawid Bubniak kl. VI,
- Alicja Piecuch kl. VI
Natomiast wyróżnienia przypadły dla Wiktorii Masztafiak i Mateusza Burkota z kl. VI.
Wszystkim uczestnikom konkursu GRATULUJEMY!

Wręczenie nagród i wernisaż wystawy pokonkursowej odbędzie się 24. maja o godzinie 17:00 - ZAPRASZAMY!

GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ OTWARTY

W naszej szkole fajnie jest, dużo tutaj dzieje się, malujemy, rysujemy i uczymy się….

W dniu 9 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się dzień otwarty dla przyszłych pierwszoklasistów. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego wraz z uczniami klas pierwszych i drugich oprowadzili przyszłych pierwszaków po naszej szkole. Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach sportowych, tanecznych, plastycznych, językowych oraz muzycznych. Ponadto zwiedziły wszystkie klasy i zakamarki naszej szkoły.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WYCIECZKA DO BAŁTOWA

11 maja 2023 roku klasa III a, III b oraz grupa dzieci z Ukrainy wraz z wychowawcami była na wycieczce w Bałtowie w Parku Jurajskim, w ramach projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna . Fundusze Europejskie dla Ukrainy – integracja społeczna, rynek pracy, edukacja i zdrowie”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe w Dominikowicach. Wyjazd obfitował w wiele atrakcji. Zwiedzanie parku zaczęliśmy od Sabatówki – Wioski Czarownic. Uczestniczyliśmy w pokazie baniek. Odwiedziliśmy Prehistoryczne Oceanarium i przenieśliśmy się w świat podwodnego życia ogromnych gadów, które żyły na Ziemi miliony lat temu. Następnie bawiliśmy się w parku zabaw na dmuchańcach, trampolinach, kolejkach oraz basenie z kulkami. Wiele wrażeń dostarczył nam seans w Kinie Emocji 5D. Oglądając trójwymiarowy film doznawaliśmy także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych i dotykowych. Pyszny obiad zjedliśmy w restauracji „Bałtowski Zapiecek”. Kolejnym etapem naszej przygody był Dolny i Górny Zwierzyniec. Podziwialiśmy zwierzęta z autobusu, zupełnie jak na prawdziwym, afrykańskim Safari. W Parku Miniatur widzieliśmy miniatury najciekawszych zabytków architektury. Z dużym zainteresowaniem spacerowaliśmy po parku dinozaurów Jura Park. Oglądaliśmy modele dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Wycieczka była bardzo interesująca i dała wszystkim wiele radości.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

KONKURS SUDOKU

W dniu 26 kwietnia uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy przystąpili do rywalizacji w ramach X Mistrzostw Dolnego Śląska w SUDOKU, które są organizowane przez Politechnikę Wrocławską we współpracy z serwisem Mały Pitargoras. Z matematycznymi łamigłówkami zmierzyło się 44 ochotników. W kategorii klas 1-3 najlepsza okazała się Ewa Wojcieszak, w kategorii klas 4-6 najlepszy wynik uzyskała Gabriela Smoła, a w kategorii klas 7-8 najwięcej punktów uzyskała Natalia Kudławiec. 12 maja zostały ogłoszone wyniki i progi kwalifikacyjne na kolejny etap WYNIKI. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy za rok.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

GMINNE OBCHODY 232. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

„Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”
Seneka Młodszy


W dniu 28 kwietnia 2023 roku w naszej szkole odbyły się gminne obchody 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Ropicy Polskiej, której przewodniczył proboszcz parafii – ks. Stanisław Makowiecki. Następnie poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście, przy wtórze Orkiestry Dętej OSP z Dominikowic pod batutą pana Romana Korbicza, w uroczystym orszaku, przeszli do budynku szkoły, gdzie wszystkich powitała Dyrektor Szkoły – Beata Kraus. Uczniowie przygotowali montaż słowno – muzyczny, podczas którego przedstawili ważne wydarzenia historyczne z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Najmłodsi pięknie recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Zaprezentowano również portrety i sylwetki osób, które brały udział w pracach nad konstytucją i przyczyniły się do jej uchwalenia. Była to dla wszystkich okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed lat oraz do przeżycia dumy z tego, że jesteśmy Polakami. Wspaniałą oprawą muzyczną uroczystości były pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru oraz występ Orkiestry Dętej z Dominikowic. Akademię zaszczycili swą obecnością przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz instytucji gminnych
i powiatowych. W uroczystości udział wzięli: poseł na Sejm RP – pani Barbara Bartuś, Starosta Gorlicki – pani Maria Gubała, Wójt Gminy Gorlice – pan Jan Przybylski, Przewodniczący Rady Gminy – pan Mieczysław Skowron. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Agnieszka Mazur, Bożena Tumidajewicz, Renata Belczyk oraz pan Dariusz Piekarz. Scenografię i oprawę muzyczną przygotowali panowie Arkadiusz Kapłon i Bogumił Łasak.
Opracowała: Liwia Pabis, kl.8a

GALERIA FOTOGRAFICZNA

NASZE WYCIECZKI

W dniu 19 kwietnia uczniowie klas I-III SP odwiedzili Bartnik w Stróżach. Tam pod okiem instruktorów wzięli udział w warsztatach robienia świec, a także dowiedzieli się wiele interesujących informacji na temat pszczół i ich roli w przyrodzie. Dzieci wsłuchały prelekcji dotyczącej budowy pszczoły, zwiedziły bartnik, świetnie się przy tym bawiąc. Z kolei 21 kwietnia z okazji Światowego Dnia Ziemi, który przypada 22 kwietnia, uczniowie klasy III a wraz z rodzicami uczestniczyli w pieszym rajdzie na trasie Bystra - Szymbark. Przedstawiciele Nadleśnictwa Gorlice przeprowadzili pokaz sadzenia drzewek oraz opowiedzieli o pracy leśnika. Za co bardzo dziękujemy. Chętne dzieci miały także możliwość posadzenia drzewek. Rajd zakończył się wspólnym ogniskiem nad Beskidzkim Morskim Okiem.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ ZIEMI 2023

Dzień Ziemi jest największym ekologicznym międzynarodowym świętem, którego celem jest promowanie ochrony środowiska, poszerzanie świadomości ekologicznej i inspirowanie do życia z naturą. Obchodzimy je od ponad 50 lat. Dzień Ziemi wypada 22 kwietnia . Z tej okazji organizowane są w całej Polsce wydarzenia, które promują aktywne działania na rzecz środowiska. Każdego roku święto odbywa się pod określonym hasłem przewodnim. W 2023 roku brzmi ono Zainwestuj w naszą planetę. Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Ziemi. Uczniowie wszystkich klas przygotowali plakaty promujące ekologiczny styl życia, natomiast dzieci uczęszczające do szkolnej świetlicy przygotowały krótkie przedstawienie teatralne poświęcone recyklingowi oraz segregacji śmieci. Za przygotowanie Dnia Ziemi odpowiedzialne były panie Agnieszka Skowronek, Teresa Szarowicz oraz Beata Steć.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

MACIEJ SERAFIN – POLSKI KIEROWCA WYŚCIGOWY

W piątek 21 kwietnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził Maciej Serafin – polski kierowca wyścigowy. Mistrz Europy przygotował prelekcję dla uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zasadach startu w wyścigach górskich. Maciej Serafin to Wice Mistrz Polski GSMP 2019 w grupie A/PL samochodów zamkniętych Kategorii I oraz Mistrz Polski GSMP 2019 w klasie A/PL – 2000 samochodów zamkniętych Kategorii I, wraz z pilotem Oskarem Tichanowiczem na Renault Sport 2.0 zajęli II miejsce w prestiżowym 55. Rajdzie Żubrów w Zakopanem, Mistrz Europy wyścigów górskich EHC z 2022 r. Zaproszony gość opowiedział o swojej karierze za kółkiem, pokazał uczniom samochód rajdowy oraz puchary i medale, a także wspomniał o swoich zainteresowaniach związanych nie tylko ze sportem, ale także muzyką, nurkowaniem oraz podróżach. Organizatorem i inicjatorem spotkania z mistrzem był p. Dariusz Piekarz.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

TAM, GDZIE ŻYŁ I PRACOWAŁ MIKOŁAJ KOPERNIK – OGÓLNOPLSKI KONKURS PLASTYCZNY

Miło nam poinformować, że nasza uczennica Estera Łęcka zajęła I miejsce w X Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tam, gdzie żył i pracował Mikołaj Kopernik – miasta Mikołaja Kopernika.”Celem konkursu było przybliżenie sylwetkiwielkiego Polaka przez przygotowanie pracy plastycznej Jemu właśnie poświęconej. Dodatkowo organizatorom konkursu zależało także na tym, aby wśród uczniów rozbudzić zainteresowanie tematyką astronomiczną oraz kosmosem. Praca wykonana przez Estrerę prezentowała 5 miast, w których żył i pracował wielki astronom, a w tle podziwiać można było Układ Słoneczny. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu w szkole odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

OŻYWMY WIELKANOCNĄ TRADYCJĘ

W piątek, 31 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty wielkanocne.Uczniowie klas 1- 7 uczestniczyli w projekcie pod hasłem Ożywmy wielkanocne tradycje, w ramach którego przygotowali świąteczne kartki, malowali pisanki woskiem, uczyli się robić wydrapywanki, ozdabiali jajko cekinami oraz techniką decoupage, przygotowywali stroiki wielkanocne, wypiekali baby, dekorowali ciasteczka, opracowywali plakaty na temat tradycji w danym regionie Polski, a także wykonywali wielkanocne palmy. W ramach projektu zorganizowano również konkurs na Eko-ozdobę wielkanocną.
W kategorii klas 1 - 4:
1 miejsce Natalia Piecuch
2 miejsce Julia Cetnarowska
3 miejsce Madzia Murdzia
Wyróżnienie Emilia Tomasik
W kategorii klas 5-8:
1 miejsce Bartosz Nigborowicz
2 miejsce Alan Warcholik
3 miejsce Gabrysia Grybel
Wyróżnienie trafiło do Kacpra Wędrychowicza.

czytaj więcej

Nagrody w konkursie ufundowali p. Andrzej Wojnarski - Firma Ubezpieczeniowa Atut oraz Usługi Leśne Józef Korzec. Serdecznie dziękujemy sponsorom.
W ramach Dnia Teatru uczniowie klas trzecich przygotowali krótkie przedstawienie dotyczące wielkanocnych tradycji, które zaprezentowali podczas podsumowania. W warsztatach wzięli również udział niepełnosprawni uczniowie z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Kobylance oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gorlic. W ten sposób chcieliśmy włączyć się w zbliżający się Światowy Dzień Świadomość Autyzmu. Dziękujemy p. Agnieszce Barszcz - Bylicy, p. Monice Skowronek, p. Marzenie Podobińskiej oraz paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylanki, a także terapeutom pracującym w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Gorlicach oraz w SOSW w Kobylance za przeprowadzenie wspaniałych zajęć. Inicjatorką projektu była p. Monika Labut.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

KONKURS EKOLOGICZNY - NA RATUNEK ZIEMI

W dniu 6.03. 2023 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Konkursie Ekologicznym "Na Ratunek Ziemi" w Szkole Podstawowej w Trąbkach. Konkurs składał się z kilku etapów:
Pierwszy etap - Konkurs Wiedzy, w którym wzięli udział:
Elena Halczuk klasa 3 - 32 miejsce,
Bartosz Trybus klasa 5 - 18 miejsce,
Nicola Tomasik klasa 8 - 5 miejsce,
Drugi etap - Konkurs fotograficzny,
w którym wziął udział Szymon Orzechowski z klasy 5 - I MIEJSCE.
Trzeci etap - Konkurs plastyczny, w którym wzięła udział Milena Wojna z klasy 6.
WSZYSTKIM UCZESTNIKOM GRATULUJEMY!!!

GALERIA FOTOGRAFICZNA
WYNIKI - ZAJRZYJ NA STRONĘ ORGANIZATORA
GALERIA FOTOGRAFICZNA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI W NASZEJ SZKOLE

Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie." W naszej szkole również postanowiliśmy uczcić ten dzieńw wyjątkowy sposób. Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji odwiedziła nas grupa poetycka działająca przy Ośrodku Kultury Gminy Gorlice, w skład której wchodzą: Elżbieta Sakowska, Izabela Zubko, Tomasz Tarko, Ewa Pabisińska, Agnieszka Małgorzata Jakieła, Agnieszka Czech oraz Karolina Ludwin. Lokalni poeci zaprezentowali sztukę teatralną pt. Na ławeczce Łukasiewicza oraz Podwórkowy problem. Ponadto młodzież wzięła również udział w bardzo interesujących warsztatach teatralnych z pacynkami, dzieci rozwiązywały zagadki oraz rebusy, grały w specjalnie na te okazję przygotowane memory oraz poznawały sylwetkę wielkiego nafciarza – Ignacego Łukasiewicza. Podczas spotkania można było również wysłuchać recytacji utworów Juliana Tuwima. Oprócz świętowania Dnia Poezji wspólnie z Samorządem Uczniowskim świętowaliśmy również pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji dzieci z klas I- III mogły przebrać się za wiosnę, natomiast starsi uczniowie losowali kolor stroju, który zapewniał im zwolnienie z pytania oraz kartkówki.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE MAŁOPOLSKA MARZANNA

Jak co roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej wzięli udział w wojewódzkim konkursie plastycznym MAŁOPOLSKA MARZANNA. W tegorocznej edycji WYRÓŻNIENIE zdobyli uczniowie z klasy Vb: Kamil Piątkowski, Sebastian Karp, Szymon Wszołek.
Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że dzięki ich Marzannie wiosna🌷🌷🌷 nadejdzie szybciej.


DZIEŃ ŚW. PATRYKA

17 marca w Dniu Św. PATRYKA odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród w szkolnym konkursie dotyczącym Irlandii i Św. Patryka.
Konkurs składał się z trzech formuł teatycznych, będących jednocześnie kategoriami wiekowymi:
I - najciekawsze nakrycie głowy,
II - mapa mysli,
III - konkurs wiedzy na temat Irlandii i św. PATRYKA
.
W etapie na najciekawsze nakrycie głowy wygrali kolejno: Justyna Przybyłowicz, Aleksandra Masztafiak i Eliza Piecuch. Osoby wyróżnione to: Estera Łęcka, Emilia Tomasik, Wiktoria Wierzchanowska i Maja Czapka. Wszyscy uczestnicy tego etapu otrzymali dyplomy za udział w konkursie.
W drugim etapie na Mapę Myśli wygrali: Alan Warcholik, Nikola Wierzchanowska i Szymon Orzechowski. Wyróżnienie otrzymał Oliwier Polak.
Natomiast w konkursie wiedzy na temat Irlandii i św. PATRYKA wygrali odpowiednio: Emilia Karp, Nikola Tomasik i Weronika Górska. Wyróżnienie otrzymał Michał Cetnarowski.
Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!!!

GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ LICZBY PI

Marzec to miesiąc bogaty w matematyczne święta. Dzień Matematyki (12.03) oraz Dzień Liczby Pi (14.03) to okazja do zwrócenia uwagi na wszechobecną w naszym życiu matematykę. Uczniowie klasy czwartej wzięli udział w klasowym konkursie na podanie jak największej ilości cyfr po przecinku w liczbie Pi oraz wykonali prace plastyczne z liczbą Pi w roli głównej. Ósmoklasiści na lekcjach matematyki obejrzeli krótki film o historii Ludolfiny, a następnie mierzyli obwody i średnice różnych okrągłych przedmiotów. Obliczali stosunek długości obwodu do długości średnicy wyznaczając przybliżoną wartośc liczby Pi. W naszej szkole został również zorganizowany konkurs fotograficzny pt. "Matematyka jak kurz, jest wszędzie". Uczniowie przygotowali ujęcia matematyki w swoim otoczeniu. Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzoni upominkami i dyplomami, a byli to:
I miejsce Oliwier Polak
II miejsce Sebastian Karp
III miejsce Szymon Jerzak
Wyróżnienia trafiły do Alana Warcholik oraz Amelii Kwaśniak
Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!!!

GALERIA FOTOGRAFICZNA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 2023

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.


W Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który przypada na dzień 21 lutego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. I tak dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych konkursach. Biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski „Spotkanie z panem Julianem – o Puchar Spóźnionego Słowika.” Do konkursowej rywalizacji przystąpili uczniowie klas I-V. Występom dzieci przyglądało się jury w składzie: pani Beat Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej, pani Izabela Zubko – poetka, członkini Związku Literatów Polskich oraz pani Natalia Miżygurska – artystka.
Wyniki prezentują się następująco:

czytaj więcej

I miejsce – Maja Czapka
II miejsce – Blanka Krupa
III miejsce – Miłosz Krupczak
Wyróżnienia: Amelia Bąk, Elena Halczuk, Emilia Tomasik oraz Jakub Prokop.
We środę 22 lutego dzieci z klasy III działające w Klubie Młodego Czytelnika przeprowadziły zajęcia w przedszkolu. Bawiły się z młodszymi kolegami i prezentowały jedną z historii poświęconą Wróbelkowi Elemelkowi.
W ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego uczniowie klas V , VI , VII i VIII udali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, aby obejrzeć spektakl „Mały Książę oraz sztukę teatralną pt. „ Balladyna” .
We wtorek 21 lutego podczas lekcji języka polskiego czwartoklasiści i piątoklasiści uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Granice mojego języka są granicami mojego świata” prowadzonych przez panią Małgorzatę Romańską z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej filia w Gorlicach. Dzieci z dużym zaangażowaniem podjęły zadania, które polegały na wykonaniu pracy plastycznej ilustrującej wybrany „łamaniec językowy” oraz tworzyły kolaże. Pomysłów było wiele, prace okazały się ciekawe i oryginalne. Na korytarzu szkolnym uczniowie przygotowali gazetkę informującą o historii i znaczeniu Dnia Języka Ojczystego. Tego dnia odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny „O Pióro Dyrektora Szkoły” dla uczniów klas IV – VI i VII - VIII. W akcji promującej język polski wzięło udział 27 uczniów, którzy w eliminacjach klasowych najlepiej napisali dyktanda ortograficzne.
Laureaci konkursu ortograficznego:
Zdobywczynią Pióra Dyrektora Szkoły i tytułu Mistrza Ortografiiw młodszej grupie wiekowej została uczennica klasy Va:
ZUZANNA MIARECKA
II miejsce – Zofia Brenneisen kl. VI
III miejsce –Zuzanna Świerz kl. Vb
W starszej grupie wiekowej Pióro Dyrektora Szkoły i tytuł Mistrza Ortografii otrzymała uczennica klasy VIIIa:
LIWIA PABIS
II miejsce – Nadia Markowicz kl. VIIIa
III miejsce– Martyna Mika kl. VIIIb
W piątek 24 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Dnia Języka Ojczystego. Pani dyrektor Beata Kraus wręczyła laureatom konkursów nagrody oraz dyplomy. Za zorganizowanie uroczystości odpowiedzialne były panie: Agnieszka Skowronek, Dorota Stawiarz oraz Bożena Tumidajewicz. Swoją pomocą służyli również pani Beata Karpińska – Baran, pan Arkadiusz Kapłon oraz pan Maciej Tumidajski.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

ĆWICZENIA RUCHOWE – BEWEGUNG

W dniu 21 lutego klasy 5 a oraz 5 b wzięły udział w warsztatach z praktykantem Instytutu Goethego
w Warszawie - Kasprem Gorzelany. Tematem warsztatów był „Bewegung” (RUCH). Uczniowie wykonywali ćwiczenia ruchowe i jednocześnie językowe oraz zastanawiali się nad wpływem uprawiania sportu oraz wykonywania ćwiczeń na zdrowie fizyczne i psychiczne.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

Z WIZYTĄ W TEATRZE

W czwartek 16 lutego 2023r. uczniowie klas V i VIudali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, aby obejrzeć spektakl „Mały Książę”. Była to niezwykła muzyczna międzyplanetarna podróż, którą dzieci odbyły wraz z głównym bohaterem. Dzięki sztuce widzowie mogli przypomnieć sobie, czym jest przyjaźń oraz miłość.Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali grę aktorską, doceniając bezpośredni kontakt artystów z widzem oraz emocje i wzruszenia jakie dostarcza nam teatr.Gromkie brawa, wieńczące musical, były dowodem na to, że sztuka podobała się młodzieży.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

MIĘDZYSZKONY KONKURS “PICTURE READING”

Marta Thiel, uczennica klasy 5b zajęła III miejsce w konkursie języka angielskiego pt. „Picture Reading” ogłoszonego przez platformę edukacyjną TIE – Teaching is Easy. Uczestnicy mieli za zadanie napisać opowiadanie o dowolnej tematyce, w którym należało co najmniej 10 wyrazów zastąpić obrazkiem. W konkursie wzięło udział ponad 350 uczniów z całej Polski, Marta Thiel zajęła 3 miejsce w podkategorii opowieści różne. Serdecznie gratulujemy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
Z jakiej okazji list ten wysłany,
Przypomnij sobie, że Walentego
Jest to Światowy Dzień Zakochanych.


14 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Zakochanych zwany walentynkami. Jest to czas, kiedy każdy może powiedzieć coś miłego bliskiej osobie lub obdarować ją prezentem. W naszej szkole również obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji przygotowaliśmy walentynkową pocztę. Ze skrzyneczką podróżował po szkole Amorek, który zbierał listy pełne pozytywnych myśli i miłych słów. Z okazji święta zakochanych odbyła się również w naszej szkole siódma edycja „Randki z książką”, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W tym roku dzieciaki losowały książkę ze specjalnie przygotowanego na ten cel magicznego worka. W godzinach popołudniowych - z kolei - odbyła się walentynkowo – karnawałowa dyskoteka, podczas której w drodze głosowania wybierano króla i królową balu. W plebiscycie zwyciężyli Łucja Prorok oraz Alan Warcholik, którzy otrzymali symboliczne korony oraz talony do pizzerii ufundowane przez Samorząd Uczniowski. Ponadto każdy mógł sobie zrobić zabawne zdjęcie na walentynkowej ściance. Organizatorami walentynek oraz dyskoteki byli przedstawiciela SU wraz z opiekunami.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

Laureat Ogólnopolskiego Konkursu "Zostań Mistrzem Słówek!"

Pięcioro uczniów klasy 5 b - Szymon Orzechowski, Zuzanna Świerz, Fabian Brach, Nicole Górska, Bartosz Nigborowicz - wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie języka angielskiego „Zostań Mistrzem Słówek”. Konkurs miał formę 60 minutowego testu składającego się z zadań zamkniętych i otwartych.
Każdy uczestnik przygotowywał się do konkursu na platformie e-learningowej Lingos, na której czekała na niego gotowa baza słów i zwrotów (łącznie 545) z arkusza konkursowego, dostosowana do jego kategorii wiekowej. Uczeń mógł wykonywać lekcje w formie interaktywnych fiszek. Ponadto dzięki platformie nauczyciel mógł na bieżąco monitorować postępy uczniów oraz tworzyć testy do uzupełnienia online.
Bartosz Nigborowicz, uczeń klasy 5b zajął II miejsce. Jako laureat otrzymał od Wydawnictwa Edgard Języki Obce i platformy Lingos nagrody, które pomogą w dalszym rozwijaniu umiejętności językowych i poszerzaniu wiedzy z angielskiego.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

VI FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W ROPICY POLSKIEJ

31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za nami. W tym roku SP w Ropicy Polskiej po raz szósty włączyła się w działania na rzecz WOŚP. Granie rozpoczęło się już w piątek 27 stycznia, i tak jak w ubiegłym roku wolontariusze udali się do Urzędu Gminy Gorlice, w celu otwarcia zbiórki. Wieczorem o godzinie 16:30 rozpoczęliśmy koncert noworoczny, w którym wystąpili uzdolnieni uczniowie naszej szkoły. W programie znalazły się kolędy i pastorałki w wykonaniu uczniów klasy Va i Vb, a także piosenki w języku angielskim zaprezentowane przez laureatów szkolnego konkursu Singing Competition. Ponadto dzieci z klas I – III zaprezentowały wspaniały program artystyczny przygotowany z okazji Dnia Babci i Dziadka, natomiast przedstawiciele klasy VI i VIII przygotowali krótka prezentację wierszy oraz dramatów Aleksandra Fredry.

czytaj więcej

W sali gimnastycznej pojawiła się kawiarenka pełna przepysznych ciast i napojów, która funkcjonował przez cały czas trwania finału, czyli do godziny prawie 19. W trakcie trwania imprezy biliśmy rekord w pieczeniu i ozdabianiu pierników, z których utworzyliśmy ogromne serce. W jego skład weszło 924 lukrowane serduszka.Podstawą szkolnego finału, tak jak w minionym roku były licytacje. Cieszył się onedużym zainteresowaniem. Dzięki sponsorom udało się pozyskać wiele fantastycznych gadżetów. Wylicytowano 3 zestawy herbat Basilur, jednodniową wycieczkę w dowolne miejsce ufundowaną przez Studio Activ Gorlice, zestaw gier dla dzieci, dwa komplety biżuterii oraz talon do salonu kosmetycznego Alis. Szósty finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończył się 29 stycznia. Dzięki hojności nie tylko mieszkańców Ropicy Polskiej, ale także mieszkańców Gminy Gorlice udało się zebrać ponad 9832,48 złotych,co stanowi 3 tys. więcej niż rok temu. Przygotowanie finału WOŚP to nie lada wyzwanie, ale szczytny cel pomaga się zmobilizować, bo POMAGANIE JEST DZIECINNIE PROSTE. Organizatorami VI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ropicy Polskiej byli Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej oraz Grupa Aktywni Górą.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

SZKOLNY KONKURS LOGICZNEGO MYŚLENIA

W styczniu obchodzimy Dzień Logiki, Dzień Kryptologii oraz Dzień Łamigłówek. Z tej okazji w naszej szkole został zorganizowany Szkolny Konkurs Logicznego Myślenia. Zmagania miały dwuetapowy przebieg. Pierwszy etap to eliminacje klasowe,które pozwoliły wyłonić finalistów. W drugim etapie uczniowie z najwyższymi wynikami zmierzyli się z 20 zadaniami i ostatecznie zostali wyłonieni mistrzowie logicznego myślenia.
W kategorii klas 4-6:
1. Maja Kukuła
2. Patrycja Masztafiak
3. Zofia Brenneisen i Nikola Migacz
W kategorii klas 7-8:
1. Ksawery Sarnecki i Wojciech Jarek
3. Martyna Żydło
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w zaciętej rywalizacji.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

VIII GORLICKI KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Tegoroczny VIII Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej został objęty Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbiety Witek, a jego organizatorem tradycyjnie była pani Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP. Współorganizatorami byli również: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury w Gorlicach, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Szkoła Muzyczna I st. w Bobowej, Młodzieżowy Dom Kultury w Gorlicach. Wydarzeniu partnerowali: Stowarzyszenie ,,Nasze Miasto” w Gorlicach, Tomasz Płatek Przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Rady Powiatu Gorlickiego, Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie

czytaj więcej

W dniu 19 stycznia 2023 roku Komisja Konkursowa w składzie:
1. Henryk Rąpała – Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach
2. Janusz Zięba – Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury
3. Robert Gryzik – Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Bobowej
4. Cezary Pałka – Inspektor Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie
5. chor. szt. SG Wacław Wacławiak – Z-ca Naczelnika Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu
6. SG Natalia Zabrzeska – Borowiec
7. Jolanta Legutko – Kuratorium Oświaty w Krakowie
po wysłuchaniu 36. prezentacji postanowiła przyznać:
w kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych klas I – IV
1. Miejsce pierwsze – Natalia Krok (Szkoła Podstawowa w Koniuszowej)
2. Miejsce drugie – Maria Książkiewicz (Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej)
3. Trzecie miejsce ex aequo – Zofia Gryboś ((Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kwiatonowicach) oraz Bartosz Książkiewicz (Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej)
w kategorii soliści – uczniowie szkół ponadpodstawowych
1. Pierwsze miejsce ex aequo – Weronika Klocek (Liceum Ogólnokształcące w Grybowie) oraz Jakub Jędrzejowski (Zespół Szkół Ekonomicznych w Gorlicach)
2. Drugiego miejsca nie przyznano
3. Miejsce trzecie – Monika Stawiarz (Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach)
w kategorii soliści – uczniowie szkół podstawowych klas V – VIII
1. Miejsce pierwsze – Zuzanna Hadalska (Zespół Szkół w Staszkówce)
2. Miejsce drugie ex aequo – Kinga Nosal (Szkoła Podstawowa w Jankowej) oraz Piotr Duda (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kobylance)
3. Miejsce trzecie – Mikołaj Szczepanek (Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Bobowej)
w kategorii zespoły – uczniowie szkoły podstawowej klas I-IV
1. Wyróżnienie – Książkiewicz Family (Szkoła Podstawowa w Królowej Polskiej)
w kategorii zespoły – uczniowie szkoły podstawowej klas V-VIII
1. Miejsce pierwsze – Zespół Wokalny Ósemka (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Nowym Sączu)
2. Miejsce drugie – Zespół ŁAJW (Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej)
3. Miejsce trzecie – duet Aleksandra Rybka i Aleksandra Wołkowicz (Szkoła Podstawowa w Zagórzanach)
Naszą szkołę reprezentował zespół ŁAJW w składzie: Łucja Prorok, Antonina Kruk, Julia Szczepanik, Weronika Górska oraz Nikola Smołkowicz, a opiekunem grupy był pan Bogumił Łasak.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

KARNAWAŁOWY ZAWRÓT GŁOWY

Baw się i tańcz
Śmiej się i klaszcz
Dopóki jeszcze
Siły masz!


Karnawał to czas wspólnej zabawy. Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej 20 stycznia uczestniczyli w zabawie karnawałowej prowadzonej przez animatorów z Art Cinema z Nowego Sącza. Dzieci przygotowały sobie na ten dzień zabawne i kolorowe stroje. Wszyscy świetnie się bawili.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dziś dzień Dziadków, nie psocimy,
tylko dobrze Wam życzymy.
Wybronicie nas od draki
bośmy małe rozrabiaki.
Całujemy Was serdecznie,
żyjcie długo, nawet wiecznie!


W styczniu pamiętamy o naszych babciach i dziadkach. Z tej właśnie okazji 19 stycznia 2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie pod hasłem „Powróćmy jak za dawnych lat...”. Dzieci klas I-III SP przygotowały wraz z wychowawczyniami inscenizację dla swoich dziadków. Mali artyści śpiewali piosenki, recytowali wiersze, grali na instrumentach i tańczyli. Odegrali również scenki teatralne. Chcieli w ten sposób wyrazić swoją miłość i podziękowanie swoim babciom i dziadkom. Na zakończenie wszystkie dzieci odśpiewały „Sto lat...” i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

KOLEJNA UMOWA NA PROMOCJĘ I NAUCZANIE JĘZYKA NIEMIECKIEGO

13. stycznia 2023 r. dyrektor szkoły Pani Beata Kraus podpisała umowę na kolejne trzy lata, w ramach której szkoła zobowiązuje się do nauczania i promocji języka niemieckiego oraz współpracy z Goethe Instytutem. Szkoła współpracuje z Instytutem Goethego od 2008 roku czyli od początku istnienia inicjatywy. Koordynatorem projektu PASCH w  Polsce  jest ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, a realizowany jest w ścisłej współpracy z Instytutem Goethego oraz Centralnym Wydziałem Szkolnictwa za Granicą. Natomiast koordynatorem projektu w szkole w Ropicy Polskiej jest Pani Karina Szura.
Szkoła otrzymuje merytoryczne wsparcie dydaktyczne w zakresie nauczania języka niemieckiego. Wymiernymi korzyściami dotychczasowej wieloletniej współpracy są wyjazdowe stypendia językowe dla uczniów. Wielokrotnie uczniowie szkoły brali udział w międzynarodowym projektach edukacyjnych. Kilkudziesięciu uczniów szkoły doskonaliło kompetencje językowe, realizując certyfikaty: Fit in Deutsch 1, Fit in Deutsch 2.

czytaj więcej

Uroczyste spotkanie miało miejsce w Ambasadzie Niemiec w Warszawie a udział w nim wzięło 10 dyrektorów polskich szkół należących do elitarnego grona szkół  PASCH. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili:
Jego Ekscelencja Thomas Bagger, Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce
Lorenz Barth, kierownik Wydziału Kultury Ambasady Niemiec w Warszawie
Julia Hanske, dyrektorka Goethe-Institut w Warszawie
Thomas Gödel, zastępca dyrektora Goethe-Institut w Pradze i dyrektor Działu Językowego na Europę Środkowo-Wschodnią
Anke Demmerling, ekspertka ds. nauczania w Goethe-Institut w Pradze i przedstawicielka PASCH na Polskę
Karin Ende, Zastępczyni Dyrektorki Instytutu Dyrektorka Działu Językowego
Maximilian Weiss, Konsultant ds. Nauczania Języka Niemieckiego programu PASCH
Justyna Piszczek, Referentka ds. programu PASCH


GALERIA FOTOGRAFICZNA


MAŁOLAT 2023

10 stycznia uczniowie klasy 3a i 3b naszej szkoły wzięli w Gminnym Festiwalu Piosenki „Małolat” pod hasłem „ Kolędy i pastorałki”, który odbył się tradycyjnie w SP w Dominikowicach. Wykonawcy zaprezentowali dynamiczny utwór pt. „ Pastorałka od serca do ucha” oraz jedna z najpiękniejszych polskich kolęd „ Gdy śliczna Panna” przy akompaniamencie skrzypiec.
Szkołę w Ropicy Polskiej reprezentowali: Julia Cetnarowska, Wiktoria Migacz, Aleksandra Masztafiak, Lena Kudławiec, Miłosz Krupczak, Elena Halczuk oraz Amelia Bąk. Opiekunem zespołu była p. Monika Labut.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

Projekt So kocht die Ukraine

Dzięki inicjatywie PASCH oraz współpracy z Goethe-Institut w Warszawie w naszej szkole był realizowany projekt dotyczący kuchni ukraińskiej. Oczywiście skoro PASCH – był realizowany w języku niemieckim. Każdy naród ma swoje indywidualne preferencje żywieniowe i ulubione potrawy. Projektując swoją książkę kucharską, uczniowie mogli uwzględnić te indywidualne preferencje. W pracy nad broszurą uczestniczyli następujący uczniowie: Mariia Chuchko, Tetiana Yemelianenko, Alina Liakh, Julia Hutsalenko, Roman Diatlyk, Mark Sherstiuk. Szczególne podziękowania należą się pani Olenie Chuchko, która na bieżąco służyła wsparciem w redagowaniu tekstów w języku ukraińskim oraz dostarczyła zdjęcia potraw.

Uczniowie stworzyli książkę kucharską z przepisami ze swojej ojczyzny. Z pomocą rodziców wybrali dania, które są popularne na Ukrainie. Następnie przepisy zostały przetłumaczone na język niemiecki. Przepisy (w języku ukraińskim i niemieckim) zostały wydrukowane w formie książeczki. Broszura zawiera również słowniczek niemiecko-ukraiński oraz informacje o uczniach. Lista potraw: Млинці, Сирники, Шуба, ХЛІБ, БОРЩ, Вареники, Макарони по- флотськи, Холодець, Сирник, Паска. W grudniu jeden z przepisów został przygotowany przez klasę 5 b. Uczniowie zrobili sałatkę, której przepis jest umieszczony w broszurze „Ukrainische Küche”. Szuba - śledź pod pierzynką, czyli sałatka śledziowa warstwowa. Składniki ułożone są warstwami, połączone majonezem. Najważniejsze w tej sałatce są śledzie, gotowane buraki, ziemniaki, cebula i jajka na twardo.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

„NAD BETLEJEM” – KONCERT BOŻONARODZENIOWY

W czwartek 22 grudnia 2022 roku uczniowie klas piątych zaprezentowali całej społeczności szkolnej i przybyłym gościom koncert kolęd i pastorałek zatytułowany „Nad Betlejem”. Publiczność podziwiała występy  indywidualne i grupowe,  wysłuchała radosnych pastorałek takich jak np. „Gore gwiazda”, „Od serca do ucha” czy „Prowadź gwiazdo” i kilku znanych kolęd jak chociażby „Dzisiaj w Betlejem” czy „Wśród nocnej ciszy”. Najpiękniejsze polskie kolędy rozbrzmiewały głosami chórzystów oraz wszystkich przybyłych na uroczystość. Nie zabrakło też  występów indywidualnych, zebrani usłyszeli kolędy w języku ukraińskim wykonane przez dzieci z Ukrainy w asyście piątoklasistów. Gościnnie wystąpiła także pani Natalia Miżygórska, która zaśpiewała świąteczne piosenki w języku angielskim i ukraińskim. Słowo o zwyczajach świątecznych, wiersze i fragmenty z  Ewangelii oraz życzenia świąteczne dopełniły całości.
Na zakończenie pani dyrektor Beata Kraus, podziękowała za przygotowanie uroczystości uczniom i opiekunom oraz złożyła życzenia świąteczne całej wspólnocie szkolnej. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego również złożyli życzenia i obdarowali wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły upominkami świątecznymi Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na spotkanie wigilijne. 
Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Karina Szura, Dorota Stawiarz, Renata Biernacka i Natalia Miżygórska. Świąteczną scenografię i oprawę muzyczną przygotowali panowie, Arkadiusz Kapłon i Bogumił Łasak.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

NOWY PLAC ZABAW

W grudniu zamontowano długo oczekiwany przez dzieci przedszkolne jak i szkolne plac zabaw. Przed budynkiem szkoły pojawiły się kolorowe urządzenia: karuzela, huśtawki, piaskownica oraz okazały zestaw zabawowy ze zjeżdżalniami oraz tablicami manipulacyjnymi. Co prawda , trzeba jeszcze poczekać do wiosny, aby móc skorzystać ze wspaniałych urządzeń. Cała inwestycja kosztowała 78537,55 zł – to dość duży wydatek, który nie byłby możliwy do zrealizowania bez wsparcia finansowego z różnych źródeł. Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Ropica Polska otrzymało z Urzędu Marszałkowskiego dotację w kwocie 54395,69 zł w ramach operacji „Rozwój ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej w Ropicy Polskiej” objętej Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Obszarów Wiejskich.
Duże wsparcie okazali też rodzice dzieci szkolnych i przedszkolnych, którzy wpłacali darowizny oraz współorganizowali Pikniki i Zabawę Karnawałową, których dochody były przeznaczone na stworzenie nowego placu zabaw. Pozyskaliśmy również kilku sponsorów ( Bank Spółdzielczy, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Tomasz Romaszko, Saint – Gobain HPM Polska .sp.z o.o). Natomiast Panowie Janusz Warcholik oraz Daniel Przybyłowicz pomogli przy demontażu starych urządzeń oraz rozplantowaniu terenu.
Już nie możemy doczekać się wiosny, aby móc korzystać z urządzeń na placu zabaw. Mamy też nadzieję, iż wszyscy będziemy szanować to, co wspólnymi siłami udało nam się stworzyć. Pamiętajmy, że plac zabaw ma służyć wielu małym mieszkańcom naszej wioski.
Rozliczenie utworzenia placu zabaw:

czytaj więcej

Koszt urządzeń wraz z montażem: 57356,95 zł
Mata przerostowa montowana pod urządzenia: 21180,60 zł
Razem: 78537,55 zł
Dotacja z Urzędu Marszałkowskiego pozyskana przez Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Ropica Polska : 54395,69 zł
Fundusze wpłacane przez Rodziców oraz sponsorów: 8300,00 zł
Fundusze zebrane podczas 2 pikników i zabawy karnawałowej: 15845,82 zł
Razem: 78541,51 zł
Zamontowano również monitoring (zakup kamery). Na wiosnę zaplanowano zakup dodatkowych mat przerostowych , aby rozłożona została na całym placu.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

SINGING COMPETITION

Konkurs piosenki obcojęzycznej już za nami.
W kategorii klas 1 - 3:
miejsce pierwsze - Elena Halczuk
miejsce drugie - Antosia Dura i Emilka Tomasik
miejsce trzecie - Milena Myśliwy.
W kategorii klas 4 - 8:
miejsce pierwsze - Hania Łabno
miejsce drugie - Ola Pabis, Zuzia Miarecka, Blanka Krupa
miejsce trzecie - Łucja Prorok.
Wyróżnienia otrzymali: Madzia Masztafiak oraz Vladyslav Hrytsiv.
Za zorganizowanie konkursu odpowiedzialna była p. Beata Steć.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

W OCZEKIWANIU NA GWIAZDKĘ

12 i 13 grudnia 2022 roku dzieci klas I-IV wraz z opiekunami były w Zagrodzie Edukacyjnej „Skrawek Nieba” w Łosiu na warsztatach świątecznych. Przywitała wszystkich piękna zimowa pogoda, jak w bajce, wszędzie pełno śniegu. Na zajęciach artystycznych uczniowie robili gwiazdy z papieru, kartki świąteczne i mydełka glicerynowe. Podczas zajęć kulinarnych dzieci poznały historię świątecznych ciasteczek – pierniczków. Sami przygotowali własne pierniczki i je ozdabiali. Całe spotkanie zakończyła wspólna „tradycyjna staropolska Wigilia.” Dzieci miały okazję spróbować barszczu
z uszkami, pierogów z suszonymi śliwkami i z serem oraz kompot z suszonych owoców. Miłe spotkanie pozostanie na zawsze w pamięci wszystkich uczestników

GALERIA FOTOGRAFICZNA

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELKĄ FUNDACJI PSYSTAŃ

Samorząd Uczniowski, Szkolny Klub Wolontariatu oraz grupa projektowa Młodzi, aktywni w powiecie gorlickim zorganizowała zbiórkę karmy dla podopiecznych Fundacja PSYstań dla Zwierząt.
14 grudnia naszą szkołę odwiedziła p.Katarzyna Kosińska wraz z kotem Dożynką, która opowiedziała o swojej pracy oraz odpowiedziała na nurtujące dzieci pytania. Dzieciaki dowiedziały się jak należy się zachować, kiedy znajdzie się dzikie zwierzęta, jaka rolę odgrywa człowiek w ratowaniu zwierząt, czym zajmuje się weterynarz. Każdy mógł również opowiedzieć ciekawostki związane ze swoimi pupilami. Na podsumowanie spotkania dzieci przekazały świąteczne paczki dla zwierzaków
i pobawiły się z kotkiem.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WYCIECZKA DO KROSNA

Dnia 7 grudnia 2022 r. uczniowie klas I i II pod opieką pani Renaty Belczyk, pani Bożeny Karp oraz pani Izabeli Ciemała - Pijanowskiej wzięli udział w wycieczce do Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Wycieczka ta odbyła się w ramach projektu „Poznaj Polskę”. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzania Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Spacerując alejkami mogliśmy zobaczyć unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym oraz oryginalne narzędzia i urządzenia służące do drążenia studni-kopanek, wiercenia otworów czy makiety obrazujące historię narodzin polskiego przemysłu naftowego i pierwszych prac górniczych. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym uczniowie wysłuchali opowieści z czasów, gdy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz.

Drugim etapem wycieczki było Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Na początku odwiedziliśmy warsztaty obróbki i zdobienia szkła: grawerowania, malowania na szkle, produkcji witraży i szklanych figurek. Następnie udaliśmy się do miejsca, gdzie znajduje się piec, przy którym pracują hutnicy wykorzystujący metody ręcznego formowania szkła. Wielką atrakcją był udział w warsztatach malowania i ozdabiania bombek choinkowych. Każdy samodzielnie wybił sobie szklany medal. Dodatkowo wzięliśmy udział w projekcji filmu prezentującego historię powstania huty szkła w Krośnie. Wycieczka była niezwykle interesująca i dała wszystkim wiele radości.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W NASZEJ SZKOLE

5 grudnia w godzinach popołudniowych przybył do naszej szkoły św. Mikołaj. Akurat na sali gimnastycznej odbywały się warsztaty robienia ozdób świątecznych. Dzieci przy pomocy uczennic z Samorządu Szkolnego oraz nauczycieli i Pań z grupy Aktywne Górą wykonywały bałwanki, pawie oczka, renifery oraz inne ozdoby, którymi następnie przystroiły choinkę. Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście pierniki, które trzeba było samodzielnie udekorować.
Odbyły się również konkursy oraz zabawy, w których brał udział św. Mikołaj. Na zakończenie wspólnego spotkania dzieci napisały swoje marzenia – co chciałyby dostać w prezencie i powiesiły je na choince. Być może Mikołaj odczyta te prośby i je spełni, jeśli nie w tym roku, to w następnym?
Całą imprezę przygotowała Grupa „Aktywne Górą”, której pomagali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego.
6 grudnia z kolei w naszej szkole – już tradycyjnie – odbyły się mikołajki „na sportowo”. Uczniowie klas I- V wzięli udział w „mikołajkowym torze przeszkód” przygotowanym przez pana Dariusza Piekarza. Ponadto wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Samorząd Uczniowski.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

„Najlepszym lekarstwem, którego nie sposób przedawkować, jest życzliwość dla drugiego człowieka…”
21 listopada obchodzony jest jako Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość.

czytaj więcej

Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.W tym roku Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu przygotował Skrzynkę Dobrych Myśli oraz drzewo życzeń.Dodatkowo każdy uczeń otrzymał żółtą buźkę symbolizującą uśmiech. Do akcji przyłączył się również sklepik szkolny,w którym można było otrzymać złotą myśl przy zakupie dowolnego produktu. W ramach Dnia Życzliwości zorganizowany został również konkurs pt. „Przepis na udane koleżeństwo lub przyjaźń”, w którym udział wzięło 13 osób. Jury wyróżniło 5 najbardziej interesujących prac, a w gronie zwycięzców znaleźli się: Patrycja Masztafiak, Dawid Augustyn, Wiktoria Masztafiak, Szymon Orzechowski oraz Damian Masztafiak. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dużo życzliwości od ludzi i dla ludzi.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

Z WIZYTĄ W BIECZU

Biecz  to miasto w południowo-wschodniej Polsce, które leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na bogatą historię często jest nazywane „perłą Podkarpacia” lub „małym Krakowem”. Bywa także określany jako „polskie Carcassonne”, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy. Biecz ma bogatą historię. Był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego, które w 1616 roku uzyskał prawo składu. Do połowy XVI wieku było jednym z największych w Polsce Przeżyło rozkwit w XIV i XV wieku dzięki posiadaniu statusu miasta królewskiego. Współcześnie jest niewielkim turystycznym miasteczkiem o malowniczym położeniu z licznymi zabytkami, które postanowiliśmy odwiedzić. I tak 25 listopada br. uczniowie klasa 7 wraz z wychowawcą zwiedzili i poznali historię oraz walory architektoniczno - urbanistyczne Biecza. Odwiedziliśmy: - rynek, Kolegiatę pw. Bożego Ciała, mury miejskie, baszty, Szpital Świętego Ducha, Muzeum Ziemi Bieckiej ,,Dom z basztą" i "Kromerówkę". Wycieczka była niezwykle interesująca i wartościowa.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA DO KRAKOWA

We czwartek 24 listopada młodzież ze Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej oraz ze Szkoły Podstawowej w Dominikowicach wzięła udział w wycieczce do Krakowa. Wyjazd obfitował w wiele interesujących atrakcji.Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Radiu Kraków. Tam, pod okiem legendarnego dziennikarza radia RMF FM i Radia Kraków Roberta Konatowicza, zwiedzaliśmy studia nagraniowe, newsroom, obserwowaliśmy audycje nadawane na żywo, a także poznaliśmy ciekawostki dotyczące pracy w radiu. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Be happy – Muzeum Szczęścia i Iluzji, gdzie przeżyliśmy fantastyczną przygodę. Następnie udaliśmy się na Plac Wszystkich Świętych, gdzie mieści się ratusz, w którym spotkaliśmy się z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Krakowa:Mikołajem Sołtysikiem - przewodniczącym,Weroniką Cisowską- sekretarzem rady oraz Ritą Uberman- członkinią MRK. Młodzi radni opowiedzieli nam o swojej pracy, a także odpowiedzieli na szereg pytań. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie. Po zakończonym spotkaniu udaliśmy się na płytę rynku, gdzie mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek oraz podziwianie zabytkowej architektury Krakowa. Wycieczka współfinansowana była ze środków FIO.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


TYDZIEŃ PROFILAKTYKI W NASZEJ SZKOLE

Wtorek był pierwszym dniem Tygodnia Profilaktyki w naszej szkole. Już od wczesnych godzin rannych odbywały się we wszystkich klasach prelekcje prowadzone przez naszego rodzica – dentystę p. Pawła Łabno na temat higieny jamy ustnej oraz pokaz prawidłowego szczotkowania zębów. W klasach starszych pedagog p. Dominika Wiatr poprowadziła zajęcia profilaktyczne „Żyj z sensem”. Dla rodziców również była przygotowana oferta prelekcji oraz ciekawych warsztatów. Panie Monika Labut oraz Beata Karpińska – Baran opowiedziały o szkodliwych substancjach zawartych w produktach spożywczych, zapoznały rodziców z aplikacją do skanowania kodów kreskowych, która umożliwia rozpoznanie zdrowych produktów. Odbyło się również spotkanie z fizjoterapeutką panią Magdaleną Halczuk na temat: Kręgosłup naszym filarem - ćwiczenia zapobiegające wadom postawy.” Pani Urszula Lizak poprowadziła warsztaty „Stymulacja rozwoju dzieci w okresie wczesnoszkolnym i nastolatków, motywacja wewnętrzna.”

czytaj więcej

Środa była drugim dniem Tygodnia Profilaktyki. Upłynął on pod hasłem zdrowego żywienia. Uczniowie z klasy IV i VI wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych pod czujnym okiem p. Katarzyny Haluch – Zbylut. Przygotowali : muffiny ze szpinakiem, batoniki owsiane z orzechami, frytki z batatów, smoothie z kaszą jaglaną. Było pysznie a zdrowo. Młodsze dzieci podczas przerw na korytarzach miały prowadzone przez uczennice z kl. VI ćwiczenia w rytm muzyki. Natomiast na świetlicy p. Monika Labut poprowadziła zajęcia pod hasłem „Mądrze jemy.”Wspólnie z dziećmi analizowała skład opakowań po produktach, zwróciła uwagę na szkodliwe substancje w nich zawarte. Uczniowie klasy I z kolei wzięli udział w spotkaniu z ks. Janem Gierlakiem MS – dogoterapeutą i jego psem terapeutą Turbim. Ksiądz Jan opowiedział im o tym, jak postępować ze zwierzętami. Dzieci mogły podziwiać umiejętności Turbiego podczas pokazu na placu manewrowym oraz w terenie. W czwartek królował sport. Gościliśmy w szkole naszego absolwenta Adriana Wojtasa, który jest biegaczem. Wspólnie z p. Dariuszem Piekarzem poprowadzili w każdej klasie ćwiczenia sportowe. Adrian opowiedział o swojej pasji – bieganiu, opowiedział o tym jak trenuje, ile czasu poświęca na trening, pokazał puchary oraz liczne medale. Uzupełnieniem tych zajęć był pokaz gimnastyczny w wykonaniu naszych uczennic. Dziewczyny były rewelacyjne, niejedno dziecko patrzyło z podziwem na ich poczynania akrobatycze. Natomiast w świetlicy odbyły się zajęcia edukacyjne „Kolorowy świat witamin” poprowadzone przez p. Izę Pijanowską – Ciemałę oraz zajęcia relaksacyjne przeprowadzone przez pedagoga szkolnego. Podsumowaniem Tygodnia Profilaktyki była Ciuchcia Zdrowia , która zagościła w naszej szkole 22 listopada. To program profilaktyczny przygotowany przez fundację Krzepki Maluch, który ma na celu uświadomienie najmłodszym, jakie są zasady zdrowego życia. Dzieci z klas I – IV wyruszyły w podróż po kolejnych 8 stacjach, na których poznawały zasady zdrowia: właściwego odżywiania, odpowiedniego korzystania ze słońca, oddychania, zaufania, unikania używek, odpoczynku, ćwiczeń fizycznych i picia wody. Wykonując różnorodne zadania poprzedzone krótką prelekcją, dzieci mogły od razu zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Przy okazji uczyły się asertywności, wzmacniały poczucie własnej wartości i utrwalały zdrowe nawyki. Dzięki użyciu oryginalnych i bardzo kolorowych pomocy wizualnych uczniowie mogli wszystko łatwiej zapamiętać. Każdy uczestnik otrzymał na początkowej stacji paszport zdrowia, do którego zbierał pieczątki poświadczające udział w zajęciach na każdej stacji. Po zebraniu wszystkich pieczątek i deklaracji prowadzenia zdrowego stylu życia, każde dziecko otrzymało Certyfikat Krzepkiego Malucha


GALERIA FOTOGRAFICZNA


ANDRZEJKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Na koniec listopada w tradycji polskiej obchodzone są andrzejki. Są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, a dziś przybrały formę niezobowiązującej zabawy dla dzieci i młodzieży. W naszej szkole również wspólnie świętowaliśmy andrzejki, które odbyły się 18 listopada. W pierwszej turze bawili się najmłodsi uczniowie z klas I - III, którzy pod okiem animatorów z grupy Zwariowani nie tylko tańczyli, ale także wykonywali różnego rodzaju zadania oraz obserwowali pokazy iluzjonistyczne. W godzinach popołudniowych na sali zgromadzili się starsi uczniowie, dla których dyskoteka była biletowana, a każdy bilecik brał udział w losowaniu specjalnych nagród – biletów do kina oraz vaucherów do pizzerii. Oczywiście dodatkową atrakcją była sala wróżb, w której uczennice klasy V a przepowiadały wszystkim chętnym przyszłość, świetnie się przy tym bawiąc. W tym roku wspólnie z Samorządem Uczniowskimw ramach inicjatywy młodzieżowej FIO, postanowiliśmy przygotować specjalną kawiarenkę pełną ciast, napojów, galaretek oraz zdrowych przekąsek, które można było zakupić podczas zabawy.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


SPEKTAKL „KAMIENICA”

Klasy piąte miały okazję obejrzeć w dniu 18 listopada spektakl „Kamienica”. Wystąpiła Dziecięca Grupa Teatralna „Być może” Gorlickiego Centrum Kultury. Projekt został zrealizowany na potrzeby udziału w 37. eliminacjach Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, podczas których został zakwalifikowany do występów finałowych i wywalczył Nagrodę Specjalną. W spektaklu wystąpiły dwie uczennice klasy 5 a: Blanka Krupa jako Pani Polańska oraz Zuzanna Miarecka jako Zuzanna Filipowska. Spektakl „Kamienica” to obserwacje małej dziewczynki o imieniu Ryfka, która pokazuje nam jak ważne dla funkcjonowania jest posiadanie własnego miejsca. Historie lokatorów tytułowej kamienicy splatają się. W każdym oknie inna historia, czyjeś całe życie. Spektakl ukazuje ponadczasową prawdę: potrzeba przynależności wpisana jest w nasze istnienie i choć pewne dobra materialne, przedmioty nie są niezbędne do życia, to przywiązanie do nich buduje w nas poczucie bezpieczeństwa. Dlatego jak mówi Ryfka: „Dbajmy o nasze miejsca, te małe i te większe, bo miejsca to ludzie, a ludzie to część naszej historii”.
GCK - „KAMIENICA” W WYKONANIU „BYĆ MOŻE”
Galeria fotograficzna - www.gorlice.naszemiasto.pl


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

W środę 16 listopada uczniowie klasy pierwszej udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylance. Tam przywitała ich pani bibliotekarka Lidia Foryś, która w skrócie opowiedziała im o pracy bibliotekarza, pokazała księgozbiór oraz program do obsługi kont czytelniczych. Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne, w ramach których każdy przygotował sobie opaskę z sową. Po zakończonych zajęciach pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników i otrzymali pamiątkowe książki w ramach akcji „Mała książka wielki człowiek.” Dodatkową atrakcją przygotowaną dla najmłodszych było spotkanie z dogoterapeutą ks. Janem Gierlakiem MS i jego niesamowitym psem Turbim. Dzieci z przyjemnością wysłuchały krótkiej prelekcji na temat psów, a następnie obejrzały pokaz sztuczek w wykonaniu Turbiego. Za zorganizowanie spotkania odpowiedzialna była pani Agnieszka Skowronek oraz pani Bożena Karp.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


GMINNE NIEPODLEGŁOŚCIOWE DYKTANDO ORTOGRAFICZNE

15 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej w Zagórzanach odbyło się I Gminne Dyktando Niepodległościowe „Wybiła godzina”. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowały dwie uczennice: Michalina Smołkowicz z kl.5a i Nikola Tomasik z kl.8b. Osiemnastu znawców ortografii zmierzyło się z trudnym tekstem historycznym nawiązującym do wybranych wydarzeń z listopada 1918 roku. Pisanie tradycyjnego dyktanda to okazja do uczenia się historii i refleksji nad językiem ojczystym.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


104. URODZINY POLSKI W NASZEJ SZKOLE

„Ojczyzna to kraj dzieciństwa
miejsce urodzenia
to jest ta mała najbliższa ojczyzna…”

Tadeusz Różewicz

We czwartek 10 listopada w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyła się uroczystość z okazji 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku obchody rozpoczęły się już tydzień wcześniej i miały nietypowy charakter, ponieważ przybrały formę urodzinowego balu. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie udekorowali swoje klasy, szkolne korytarze oraz świetlicę szkolną balonami, serpentynami oraz kolorowymi proporczykami, aby wprowadzić wszystkich w świąteczny nastrój. Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia przygotowana przez uczniów klasy VI. Świętowanie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego przez całą społeczność szkolną, w ramach akcji Szkoła, do hymnu. Następnie prowadzący uroczystość zaprezentowali krótką historię symboli narodowych, a tuż po ich prezentacji grupa taneczna do melodii Fryderyka Chopina wykonała spektakularny taniec z flagami. W czasie trwania akademii zostały również wręczone nagrody w konkursie plastyczno – literackim na wykonanie kartki urodzinowej dla Niepodległej, w którym wyłoniono następujących zwycięzców:

czytaj więcej

W kategorii klas I-III:
- miejsce pierwsze Emilia Tomasik
- miejsce drugie Wiktoria Wierzchanowska
- miejsce trzecie Maja Czapka.

W kategorii klas IV- V:
- miejsce pierwsze Bartosz Trybus
- miejsce drugie Michalina Smołkowicz
- miejsce trzecie Nicole Górska.

W kategorii klas VI – VII:
- miejsce pierwsze Julia Augustyn
-miejsce drugie Nikola Migacz
- miejsce trzecie Nikola Wierzchanowska.

Po wręczeniu nagród na sali gimnastycznej pojawił się urodzinowy tort przypominający flagę, a wszyscy obecni odśpiewali uroczyste okolicznościowe sto lat. Następnie pani dyrektor Beata Kraus rozkroiła tort i częstowała wszystkich uczniów oraz pracowników.


Akademia przygotowana została w ramach inicjatywy młodzieżowej współfinasowanej
ze środków FIO.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

SAMORZĄD UCZNIOWSKI PIERWSZĄ SZKOŁĄ DEMOKRACJI

W piątek 4 listopada br. w SP w Dominikowicach odbyła się debata młodzieżowa pt. „Samorząd Uczniowski pierwszą szkołą demokracji". Celem spotkania było przybliżenie młodzieży zasad funkcjonowania Samorządu Uczniowskiego oraz przygotowanie młodych ludzi do bycia świadomymi i aktywnymi obywatelami. Na początku odbyła się krótka prelekcja przygotowana przez trenerki pracujące w Stowarzyszeniu Młodych Gminy Płużnica, które opowiedziały o tym, jak prawidłowo powinien funkcjonować samorząd szkolny oraz jakie ciekawe inicjatywy warto i można podejmować we współpracy z nauczycielami i przedstawicielami lokalnego samorządu. Następnie przedstawiciele wszystkich samorządów szkolnych Gminy Gorlice wspólnie z wójtem, radnymi i swoimi opiekunami uczestniczyli w zabawach integracyjnych, których nadrzędną ideą było wzajemne poznanie się oraz nawiązanie nowych przyjaźni. W drugiej części debaty, która miała formę World Cafe młodzież uczestniczyła w panelach dyskusyjnych i wypracowywała pomysły dotyczące następujących zagadnień:
1. Na jakie decyzje powinni mieć wpływ uczniowie w szkole?
2. Co może robić Rada Samorządu Uczniowskiego?
3. Kto i jak może wspomóc Samorząd Uczniowski w realizacji inicjatyw?
Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe wsi Dominikowice, a całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM

Dzisiaj (3.11.22)w naszej szkole, po dłuższej przerwie, odbyło się spotkanie z Podróżnikiem. Tym razem zabrał nas do odległej Australii gdzie królują kangury i bezkresne proste drogi. Dziękujemy firmie "TRZASK" za świetną prezentację tego kraju. Spotkanie to pozostanie na długo w naszej pamięci.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA DO ŁODZI

W dniach 24-25.10.2022 roku uczniowie klas 7a, 8a i 8b wybrali się na wycieczkę do Łodzi.Wyjazd został dofinansowany ze środków budżetu państwa i odbył się w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej„Poznaj Polskę”.
Naszą przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w łódzkim ZOO. W mieszczącym się tam Orientarium znajduje się największy w Polsce tunel podwodny, najbardziej malownicza strefa w całym obiekcie. Mogliśmy z bliska zobaczyć rekiny i płaszczki, pływające za ogromnymi szybami ekspozycyjnymi. Jednak wśród wszystkich atrakcji największy nasz podziw wzbudziły słonie, lwy, żyrafy oraz figlarne małpki. Następnie zwiedziliśmy Ogród Botaniczny, gdzie spacerując urokliwymi alejkami, podziwialiśmy roślinność różnych zakątków świata. Po wizycie w Ogrodzie Botanicznym skierowaliśmy nasze kroki na najdłuższy deptak w Polsce, czyli na ulicę Piotrkowską. Mieliśmy tam okazję zobaczyć kamienicę Scheiblerów, kamienicę Szmulowicza, Dom Bankowy Landaua, Pomnik Fabrykantów Łódzkich, Pałac Geyerów oraz Aleję Gwiazd.
Kolejnego dnia udaliśmy się do Muzeum Miasta Łodzi, którego główną siedzibą jest położony w centrum Łodzi dawny Pałac rodziny Poznańskich. Na pierwszym piętrze pałacu podziwialiśmy bogato dekorowane przestrzenie reprezentacyjne oraz prywatne apartamenty mieszkalne. Obejrzeliśmy również „Panteon wielkich łodzian” – ekspozycję poświęconą ważnym postaciom, związanym z miastem za sprawą pochodzenia czy działalności zawodowej. Ostatnim punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie uczestniczyliśmy w interaktywnym i multimedialnym spacerze. Każdy z nas mógł samodzielnie poznać i zrozumieć nawet skomplikowane zagadnienia poprzez zabawę. Była to dla nas fascynująca podróż po wiedzę.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni „trudami” atrakcji, ale spełnieni i szczęśliwi wróciliśmy do Ropicy Polskiej.
Opracowała: Liwia Pabis, kl.8a

GALERIA FOTOGRAFICZNA

PRZERWA NA CZYTANIE 2022

19 października Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej wzięła udział w #przerwanaczytanie. Przygotowanych zostało 9 stref czytelniczych: artystyczna, historyczna, geograficzna, strefa przedszkolaka, strefa bajek i baśni, strefa powieściową, strefa komiksowa, strefa zaopiekuj się mną oraz strefa mitologiczno-fantastyczna. W przygotowanych strefach czytania czekały na uczniów i nauczycieli książki ze szkolnej biblioteki oraz wygodne siedziska, a nawet postaci z bajek, legend, mitów oraz powieści. Każdy znalazł coś dla siebie, niektórzy przynieśli ze sobą swoje ulubione książki do czytania i zarekomendowania innym czytelnikom. Do akcji włączyły się również przedszkolaki, które w swojej strefie mogły wysłuchać bajki oraz pooglądać ciekawe propozycje książkowe właśnie dla nich. Książki czytane były na siedząco, na stojąco i nawet na leżąco. W naszej szkole akcja przebiegała pod hasłem I books Dodatkową atrakcją była także strefa bookcrossingowa.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


RAJD SZKOLNY NA FOLUSZ

18 października br. odbył się jesienny szkolny rajd turystyczny. We wtorkowym trekkingu w Beskidzie Niskim wzięli udział uczniowie naszej szkoły, którzy podzieleni na dwie grupy odkrywali piękno pasma Magury Wątkowskiej przy słonecznej aurze i jesiennych barwach. Uczniowie z klas 1-4 odwiedzili ścieżkę przyrodniczą w Foluszu i szlak na ,, Diabli Kamień". Uczniowie klas 5-8 przeszli zielonym i czarnym szlakiem z Wapiennego do Folusza przez Ferdel. Podziwialiśmy również rozległą panoramę z wieży widokowej. Rajd zakończył się wspólnym posiłkiem (smaczny bigos z chlebem i gorącą herbatką) przygotowanym przez Nasze Panie ze szkolnej kuchni. Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem trekkingu czuwali nauczyciele ze szkoły
GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ PAPIESKI 2022

W poniedziałek 17 października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski w związku z kolejną rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę piotrową. 16 października 1978 r. z komina kaplicy sykstyńskiej wydobywał się biały dym. Oznaczało to, że po burzliwych obradach konklawe wybrało nowego papież. Radości Polaków nie było końca, kiedy okazało się ,że nowym następcą świętego Piotra jest właśnie kardynał z Polski. Jan Paweł II pełnił tę funkcję przez 27 lat. Z okazji kolejnej rocznicy wyboru kard. Wojtyły na papieża w naszej szkole zorganizowano akcję pod hasłem Skosztuj papieskiej kremówki. Dochód ze sprzedaży kremówek przeznaczony zostanie na potrzeby Szkolnego Koła Caritas oraz Samorządu Uczniowskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie akcji.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Wrocław i Kotlina Kłodzka były głównym celem wyjazdu zorganizowanego w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Ostrowa Tumskiego, na terenie którego znajduje się przepiękny ogród botaniczny. Nad brzegiem Odry dzieci zobaczyły wspaniałe budowle oraz pomniki. Następnie uczniowie udali się na Rynek Główny, gdzie mogli podziwiać piękne kamieniczki i zakupić pamiątki. Uczniowie zwiedzili Muzeum Wody – Hydropolis oraz podziwiali niesamowitą Panoramę Racławicką. Mieli też okazję zwiedzić wrocławskie zoo, Halę Tysiąclecia oraz podziwiać widoki z najwyższego budynku – Sky Tower. Wieczorem wzięli także udział w pokazie fontann. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Kotliny Kłodzkiej. Młodzi podróżnicy odwiedzili rezerwat Błędne Skały, a także zwiedzili urokliwe miasto Kłodzko, w którym poznali tajnik obronności zwiedzając twierdzę oraz jej podziemia. Wycieczka dała wszystkim wiele radości. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją z historii Polski.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„Nauczyciel widzi więcej niż twarze dzieci,
stara się zobaczyć ich dusze”

Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 roku. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
13 października 2022 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na uroczystość przybyli nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, oraz uczniowie. Ósmoklasiści w przygotowanym przez siebie koncercie życzeń wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów. Reprezentanci Samorządu Uczniowskiego wręczyli wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły kwiaty oraz słodkie upominki. W drugiej części programu artystycznego scenę przejęli pierwszoklasiści, którzy zostali pasowani na ucznia klasy pierwszej i tym samym oficjalnie przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. O pierwszoklasistach nie zapomnieli również ich młodsi i starsi koledzy, którzy przygotowali dla nich drobne upominki.
W ostatniej części uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Beata Kraus, która złożyła życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowała za trud włożony każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.
Opracowała: Liwia Pabis, kl. 8a

GALERIA FOTOGRAFICZNA

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

7 października obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas 4-8 wzięli aktywny udział w różnych aktywnościach zorganizowanych z tej okazji. W ramach akcji poznali i uzupełnili własną trójkątną tabliczkę mnożenia, rozszyfrowali ukryte wiadomości, zagrali w grę pole prostokąta oraz odkryli złotą myśl zakodowaną na tabliczkach szczęścia. Materiały zostały zaczerpnięte z WMTDay.pl, Przestrzeń Pozytywnej Edukacji, Królowa Matma, W. Struktor oraz Inspire Math.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

GORLICKA ODZNAKA GÓRSKA

Kolejne szczyty i miejsca w Beskidzie Niskim odwiedzili na dwudniowym(6-7.10.2022 r.) pieszym trekingu górskim uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Gorlicka Odznaka Górska. Najwyższy szczyt Beskidu Niskiego po polskiej stronie Lackowa(997m n.p.m.), Kozie Żebro(847 m n.p.m.) oraz Jaworzynka (869 m n.p.m.) to następne szczyty, które zdobywamy. Opiekę sprawowali: Arkadiusz Kapłon oraz Dariusz Piekarz.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

WYCIECZKA DO WADOWIC

Wadowice oraz Inwałd były głównym celem wyjazdu zorganizowanego w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wraz z przewodnikiem Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. Uczestnicy wycieczki poznali historię Karola Wojtyły – wielkiego Polaka, papieża, który zapisał się w historii jako człowiek ekumenizmu i dialogu. Młodzi podróżnicy odwiedzili również Inwałd, w którym podziwiali Park Miniatur oraz Warownię. Wycieczka dała wszystkim wiele radości. Wyjazd ten okazał się nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękną lekcją z historii Polski.
GALERIA FOTOGRAFICZNA

X OGÓLNOPOLSKIE DYKTANDO NIEPODLEGŁOŚCIOWE
„PO POLSKU O HISTORII”

29 września 2022 r. nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do wielkiej wspólnoty osób piszących „Po polsku o historii” w tym samym czasie. W jubileuszowej X edycji szkolnego etapu Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego 2022 uczestniczyło 32 uczniów z klas V- VIII. Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie była świetną okazją do poznania naszej historii oraz refleksji nad ojczystym językiem. Uczniowie z klas VII-VIII zmierzyli się z tekstem „Niepodległa edukacja”, będącym hołdem złożonym patriotycznej działalności polskich nauczycieli, którzy ukształtowali umysły i charaktery odważnych żołnierzy i charyzmatycznych przywódców. Natomiast uczniowie z klas IV-VI wzbogacili swoją wiedzę o Marii Konopnickiej, wczytując się w tekst zatytułowany „Wielki mały wiersz”. 
Najwyższe wyniki (powyżej 75 %) w szkolnych eliminacjach osiągnęły:
Michalina Smołkowicz- kl. Va
Oliwia Zbylut kl. VI
Zofia Brenneisen- kl. VI
Nikola Tomasik – kl. VIII b
Wszystkim uczestnikom gratulujemy udziału w eliminacjach szkolnych .


(NIE)ZWYKŁA MATEMATYKA

Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 bierze udział w Ogólnopolskim Projekie Edukacyjnym "(Nie)zwykła matematyka". Projekt jest odpowiedzią na często zadawane przez uczniów pytania: "a do czego nam się ta wiedza przyda?" , "po co się tego uczymy?"


EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września. Stanowi on okazję, aby zwiększyć świadomość na temat uczenia się języków, a także rozwijać tolerancję dla innych narodów i kultur. W tym roku w naszej szkole przeprowadziliśmy kilka akcji związanych z Dniem Języków Obcych. W działania te zostali włączeni uczniowie wszystkich klas. Klasy 1-3 wykonały piękne prace plastyczne. Klasa 1 wybrała Wielką Brytanię i namalowała symbole tego kraju. W klasach 2- 4, każdy mógł wybrać sobie jeden kraj i namalować jego symbole dowolną techniką. Prace ozdabiają teraz ściany naszych klasopracowni.
Zadaniem klas 4-8 było przygotowanie pracy plastycznej na temat zabytków europejskich stolic. Przygotowane plakaty zostały wykorzystane do dekoracji szkolnych korytarzy. Uczniowie wzięli również udział w quizie dotyczącym języków obcych. Zadania były podchwytliwe i wymagały logicznego myślenia. Na korytarzu szkolnym wywieszone zostały kody QR. Każdy kod odsłaniał konkretne pytanie. Rozwiązania znajdowały się na gazetce, ale udzielenie odpowiedzi wymagało wysiłku umysłowego.
Wyrazy uznania należą się następującym uczniom: Julia Ziaja, Blanka Krupa, Patrycja Masztafiak, Martyna Żydło, Wiktoria Dusza, Michał Cetnarowski, Dawid Kurdyła, Wojciech Jarek, Tomasz Rojek, Alicja Piecuch, Zofia Brenneisen. Serdecznie gratulujemy autorom prac plastycznych oraz uczestnikom konkursu Quizowego. Wszystkim uczestnikom naszych akcji dziękujemy za wspólną zabawę z językami obcymi!

GALERIA FOTOGRAFICZNA


WAKACJE Z NIEMIECKIM

Dwoje uczniów naszej szkoły otrzymało od Goethe-Institut w Warszawie stypendium na udział w trzytygodniowym obozie językowym w Niemczech. Amelia Kwaśniak oraz Antoni Mazur polecieli do Goslar, gdzie uczyli się języka niemieckiego, zwiedzali, oraz poznali rówieśników z innych krajów. Udział w kursach językowych to szansa nawiązania kontaktów z młodymi ludźmi z całego świata. Wszystkich uczestników obozu było około 80. Przyjechali m.in. z Hiszpanii, Włoch, Maroka, Egiptu, Chorwacji, Korei, Chin, Wielkiej Brytanii oraz Słowacji. Uczniowie uczyli się j. niemieckiego oraz korzystali z różnych atrakcji (basen, fitness, karaoke, piłkarzyki, bilard, tenis stołowy, wspólnie spędzony czas spędzić czas na świeżym powietrzu). W weekendy organizowane były wycieczki (Erfurt, Wolfsburg, Götingen).
Dzięki udziałowi naszej szkoły w inicjatywie PASCH uczniowie, którzy przybyli do nas z Ukrainy i uczyli się w oddziałach przygotowawczych mogli wziąć udział w 8-dniowym letnim obozie językowym w Górach Świętokrzyskich. Uczniowie uczyli się j. polskiego, j. niemieckiego oraz korzystali z różnych dodatkowych atrakcji i zajęć.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO 2022/2023

Dnia 21 września 2022 r w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Dzieci i młodzież miała możliwość wybrać swoich reprezentantów. W tym roku w Samorządzie znalazły się następujące osoby:
Amelia Kwaśniak – przewodnicząca
Dawid Augustyn – zastępca
Oliwia Zbylut - skarbnik

GALERIA FOTOGRAFICZNA


GALERIA FOTOGRAFICZNA


EKOSZKOŁA - MAŁOPOLSKI PROJEKT EKOLOGICZNY

Rozstrzygnieto I rundę Ekoszkoły - Wojewódzkiego Projektu Ekologicznego, organizowanego w Borzęcinie pow. Tarnowski, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Od wielu lat nasza szkoła bierze w nim czynny udział. Konkurs składa się z V rund. W I rundzie konkursu uczennica naszej szkoły, Zofia Brenneisen (klasa VI) uzyskała tytuł "EKOUCZNIA 2022".
Gratulujemy!
Małopolski Projekt Ekologiczny Ekoszkoła-Ekoprzedszkole-Ekouczeń 2022 - PODSUMOWANIE
(galeria fotograficzna)


NARODOWE CZYTANIE 2022

„Zdaje mi się, że widzę …gdzie?
Przed oczyma duszy mojej.”
Shakespeare

Tegoroczna lektura Narodowego Czytania to prawdziwy bestseller. Pierwsze wydanie Ballad i romansów z 1822 roku rozeszło się błyskawicznie. Druga edycja – z pominięciem carskiej cenzury – pojawiła się tuż po pierwszej. Premierowy tomik Adama Mickiewicza został doceniony nie tylko wśród intelektualnej elity, ale zyskał sobie sympatię bardzo zróżnicowanych odbiorców. Jak wspominał sam Mickiewicz, pierwszym czytelnikiem, któremu szczerze podobały się Ballady i romanse, był drukujący je zecer o nazwisku Bończyk. Już wówczas utwory wieszcza zaczęły trafiać pod strzechy… W tym roku członkowie Klubu Młodego Czytelnika po raz kolejny włączyli się w akcję promującą polski język i literaturę, czytając utwory naszego narodowego wieszcza zamieszczone w zbiorze Ballad i romansów. Dzięki temu nasza młodzież upamiętniła tym samym ustanowiony przez Sejm RP rok romantyzmu polskiego.
W czytanie włączyli się:
Amelia Kwaśniak
Nadia Markowicz
Ksawery Sarnecki
Gabriel Totoś
Antoni Mazur
Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialna była p. Agnieszka Skowronek.


GALERIA FOTOGRAFICZNA


NOWA PRACOWNIA KOMPUTEROWA W NASZEJ SZKOLE

Wraz z początkiem roku szkolnego 2022/2023 w naszej szkole została uruchomiona nowa pracownia komputerowa. Została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem oraz zakupiono nowy monitor. Całkowity koszt pracowni wyniósł ponad 46 tys. zł z czego 38 tys. zł pochodziło z rady Rodziców, która w styczniu 2022 r. zorganizowała zabawę karnawałową i tym samym wsparła zakup sprzętu komputerowego. Wszystkim, którzy przyczynili się do utworzenia nowej pracowni serdecznie dziękujemy. Opiekunami nowej pracowni są nauczyciele informatyki: Agnieszka Grzesiak - Tomasik oraz Arkadiusz Kapłon. Mamy nadzieję, że uczniowie docenią trud i dołożą wszelkich starań, aby pracownia funkcjonowała jak najlepiej
GALERIA FOTOGRAFICZNA


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/ 2023

1 września 2022 roku rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Uroczystość inauguracji poprzedziła msza święta w kościele parafialnym, której przewodniczył ksiądz proboszcz Stanisław Makowiecki. Około godziny 9:00 zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Beata Kraus przywitała wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów. Po zakończeniu uroczystości udaliśmy się do klas na pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.
Opracowała: Liwia Pabis, kl.8a

GALERIA FOTOGRAFICZNA

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/ 2022

W piątek 24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2021/2022. Jako pierwsi odebrali swoje świadectwa uczniowie klas I – III, którzy zgromadzili się w sali gimnastycznej już o godzinie 8.00. Następnie cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej w kościele parafialnym w Ropicy Polskiej.
O godzinie 10.30 rozpoczęła się uroczysta akademia oraz pożegnanie uczniów klas ósmych. W uroczystości wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, grono pedagogiczne oraz zaproszeni rodzice. Absolwenci klas ósmych w krótkiej części artystycznej wspominali lata spędzone w murach szkoły oraz dziękowali nauczycielom i rodzicom za trud włożony w ich nauczanie i wychowanie. Uczniowie klas siódmych przygotowali dla ósmoklasistów drobne upominki wraz z życzeniami wielu wspaniałych sukcesów oraz spełnienia marzeń. W drugiej części akademii pani dyrektor Beata Kraus wręczyła dyplomy oraz świadectwa z wyróżnieniem absolwentom szkoły podstawowej oraz uczniom klas młodszych.
Szczególnym momentem uroczystości były słowa podziękowania skierowane przez panią dyrektor Beatę Kraus do odchodzącej na zasłużoną emeryturę pani Aliny Kędzior, wieloletniej nauczycielki geografii i informatyki.
Dziękujemy i życzymy Pani dużo zdrowia oraz wykorzystania wolnego czasu na realizację własnych planów i zamierzeń.
Opracował: Łukasz Michalik – uczeń klasy VIII b

GALERIA FOTOGRAFICZNA


NIEMIECKI Z ANTONIĄ

W bieżącym roku szkolnym dzięki współpracy z Goethe-Institut w Warszawie gościmy wolontariuszkę z Niemiec - Antonię Przyborowski. Antonia wspiera naukę języka niemieckiego. Opowiada o niemieckich zwyczajach i tradycjach, a równocześnie poznaje kulturę naszego kraju. Pomaga w realizacji przedsięwzięć związanych z nauką j. niemieckiego, między innymi w ramach projektu „Berlin – zabytki i atrakcje“. Koordynowała również akcję „Geschichten aus Ropica Polska” („Opowieści z Ropicy Polskiej”). 19 kreatywnych uczniów naszej szkoły napisało teksty o swoich pasjach i marzeniach. Do tekstów dołączyli zdjęcia. Antonia z otrzymanych materiałów zredagowała piękne książeczki i plakaty. W publikacji umieszczony jest również tekst o Antonii. Książeczki zostały profesjonalnie wydrukowane i każdy z autorów mógł otrzymać na pamiątkę egzemplarz dla siebie. Brawa dla Alicji Piecuch, Amelii Kwaśniak, Bartłomieja Matuszyka, Dawida Augustyna, Emilii Karp, Gabrieli Grybel, Jakuba Korca, Julii Augustyn, Julii Mosoń, Julii Ziaja, Łukasza Michalika, Mileny Wojny, Nikoli Migacz, Nikoli Wierzchanowskiej, Oliwii Zbylut, Patrycji Masztafiak, Wiktorii Masztafiak, Zofii Brenneisen, Zuzanny Poznańskiej. Równocześnie ogromne podziękowania dla Antonii za jej zaangażowanie.


REALIZACJA PROJEKTU „BERLIN – ZABYTKI I ATRAKCJE”

W ramach współpracy z Goethe-Institut w Warszawie możemy uczestniczyć w wielu ciekawych inicjatywach. Ostatnie tygodnie były poświęcone projektowi „Berlin – zabytki i atrakcje”.
Jedno z zadań polegało na przygotowaniu planu wycieczki do Berlina. Grupa uczniów klasy 7 a wyszukała w Internecie obiekty warte zwiedzenia, następnie uczniowie zredagowali w formie broszury trzydniowy program, pomyśleli też o zakwaterowaniu oraz wyżywieniu. Kolejnym przedsięwzięciem była wystawa prac „Berlin w moich oczach”.
Na początku maja odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Niemczech. Wzięło w nim udział 19 uczniów klas 7 i 8.
Do grona laureatów trafili:
I miejsce – Weronika Górska, Łukasz Michalik
II miejsce – Emilia Karp, Jakub Korzec
III miejsce – Julia Mosoń

czytaj więcej

W dniu 17 maja 2022r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Niemczech Tatsachen über Deutschland.
W konkursie wzięli udział przedstawiciele klas VII i VIII z następujących szkół: Szkoła Podstawowa w Bystrej, Szkoła Podstawowa w Dominikowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Klęczanach, Szkoła Podstawowa w Kobylance, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kwiatonowicach, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Stróżówce, Szkoła Podstawowa w Zagórzanach oraz Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej. Naszą szkołę reprezentowali Weronika Górska oraz Łukasz Michalik. Konkurs miał formę testu pisemnego. Tematyka obejmowała między innymi położenie Niemiec na mapie Europy, pasma górskie, szczyty, rzeki, jeziora, wyspy, podział administracyjny, największe miasta, zabytki, święta narodowe oraz znane postaci. Największą wiedzą wykazał się uczeń Szkoły Podstawowej w Dominikowicach – Igor Kozioł, który zajął I miejsce. Kolejne czołowe miejsca zajęli: uczeń Zespołu Szkolno – Przed- szkolnego w Stróżówce Patryk Wojnarski (II miejsce) oraz uczeń SP w Ropicy Polskiej Łukasz Michalik (III miejsce). Głównym celem realizowanego projektu było poszerzenie wiedzy o Niemczech. Cel na pewno został osiągnięty, a uczniowie byli zaangażowani w realizację zadań.


WIRTUALNA I ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ W BIBLIOTECE

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece – to warsztaty realizowane w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Przyszłości współfinansowany z Fundacji PZU. Zajęcia prowadził Karol Baranowski - bibliotekarz roku 2019 ,a uczestniczyli w nich uczniowie z klasy czwartej,siódmej oraz z oddziału przygotowawczego. Jednym z modułów tych warsztatów były zajęcia : Interaktywne - nie tylko gry…. Poprzez to działanie młodzi ludzie dowiedzieli się, , że gry komputerowe nie są jedynymi interaktywnymi formami, istnieje jeszcze wiele innych zjawisk, które w mniejszym lub większym stopniu wykorzystują interaktywność. Są to bowiem gry książkowe tzw paragrafowe lub gamebooki.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


SPACERKIEM PO GORLICACH

20 czerwca br. uczniowie 6 klasy wraz z wychowawcą udali się pieszo do Gorlic. Byliśmy z wizytą w Dworze Karwacjanów i Gładyszów (warsztaty artystyczne- Starożytna Grecja, zwiedzanie wystaw malarskich)/ spacer ulicami miasta/ zabawa w parku miejskim.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


SPOTKANIE Z KARINĄ GAMOŃ

W dniu 15 czerwca w SP w Ropicy Polskiej odbyło się spotkanie z Kariną Gamoń, autorką książki Szpitalny domek. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I –III, które wysłuchały kilku wierszy autorstwa zaproszonego gościa, a następnie zapoznały się z pracą pielęgniarki. Dzieciaki mierzyły ciśnienie, zakładały opatrunki, zakładały kroplówki, przymierzały strój do operacji świetnie się przy tym bawiąc. Niektórzy mogli nawet przeprowadzić operację na specjalnym manekinie. Pani Karina opowiedziała dzieciom o pracy jaką wykonuje, a także o tym, dlaczego tworzy wiersze terapeutyczne.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


V MISTRZOSTWA MAŁEGO MISZTRZA GMINY GORLICE

W poniedziałek 13 czerwca w naszej szkole zorganizowano V Mistrzostw Małego Mistrza Gminy Gorlice. Tradycją mistrzostw jest zaproszenie do jury znanych postaci ze świata sportu. W tym roku gościli u nas mistrzowie lekkoatletyki – Michał Zieleń oraz Oliwia Kwaśniak. Mali mistrzowie zmierzyli się w następujących konkurencjach:

- BIEGACZE – bieg z piłką slalomem (na czas),
- STONOGA – bieg ze sportowym makaronem (na czas),
- SIŁACZE – przenoszenie piłki lekarskiej na ringo (na czas),
- MISTRZ ORTOGRAFII – bieg do pachołka i przepisanie odpowiedniej literki na kartkę (na czas),
- TRAFIONY – rzut piłką do celu (każdy z drużyny miał jeden rzut).

czytaj więcej

Podczas zmagań sportowych stanowiska sędziowskie zajmowali: pani Małgorzata Hryc – nauczycielka wychowania fizycznego, pan Dariusz Piekarz- nauczyciel wychowania fizycznego z Ropicy Polskiej oraz pan Maciej Tumidajski. W zmaganiach wzięło udział 10 grup ze wszystkich szkół z terenu Gminy Gorlice. W tym roku dodatkowo wystąpił zespół dzieci ukraińskich z oddziału przygotowawczego. Wszyscy świetnie się bawili i zdrowo ze sobą rywalizowali. Po podliczeniu wszystkich punktów na podium znaleźli się reprezentanci następujących szkół:

I miejsce – Zespół Szkolno – Przedszkolny z Kwiatonowic
II miejsce – Szkoła Podstawowa z Kobylanki
III miejsce – Szkoła Podstawowa z Ropicy Polskiej

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki oraz dyplomy, a dla zwycięzców Wójt Gminy Gorlice Jan Przybylski ufundował piękny puchar. Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli: pani Małgorzata Hryc, pani Magdalena Kuśnierz, pani Agnieszka Skowronek, pan Dariusz Piekarz oraz uczniowie: Joanna Czochór, Jakub Korzec, Amelia Kwaśniak, Weronika Górska, Julia Mosoń.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


PIKNIK RODZINNY 2022

11 czerwca w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbył się Piknik Rodzinny. W programie znalazły się popisy taneczne, wokalne, recytatorskie oraz teatralne dzieci i młodzieży ze szkoły i przedszkola. Dzieci i młodzież zaprezentowały się w przedstawieniu o Ignacym Łukasiewiczu pt. Człowiek, który dał światu światło, a także w humorystycznej scence – Jaskiniowcy. Uczennice z klasy II przygotowały przedstawienie o Czerwonym Kapturku, ale w języku angielskim. W trakcie pikniku wystąpiły również laureatki konkursów recytatorskich oraz uczniowie uzdolnieni muzycznie. Widzowie mogli podziwiać również popisy grupy tanecznej przygotowanej pod kierunkiem pani Marzeny Podobińskiej – instruktor OKGG. Podczas pikniku wystąpiły również przedszkolaki, które zatańczyły kilka układów tanecznych. Ponadto na pikniku na harfie zagrała dla nas Antonia Walde – Niemka, która przebywa w naszej szkole w ramach projektu Pasch, szkoły partnerzy przyszłości oraz pani Natalia Miżygórska – Ukrainka z Żytomierza, która uczy w naszej szkole języka polskiego Ukraińców uczących się w oddziałach przygotowawczych. Obok występów można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej, dmuchawców, escape roomu. Dzieci mogły również wziąć udział w warsztatach artystycznych, kulinarnych, czy plastycznych, a w przerwie między występami mogły pobawić się z animatorami z grypy animacyjnej Zwariowani. Podsumowaniem pikniku był występ zespołu folklorystycznego Beskidy z Dominikowic. Dochód z pikniku przeznaczony zostanie na zagospodarowanie terenu wokół szkoły i rozbudowę placu zabaw.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


KOLEJNE SPOTKANIE Z WIRTUALNĄ I ROZSZERZONĄ RZECZYWISTOŚCIĄ

Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość w bibliotece - projekt realizowany w ramach działania Młodzieżowa Akademia Przyszłości współfinansowany z Fundacji PZU. Zajęcia prowadził Karol Baranowski - bibliotekarz roku 2019, a uczestniczyli w nich uczniowie z klasy czwartej, siódmej oraz z oddziału przygotowawczego.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


RAJD KLASY II A

Poprzez pola, poprzez lasy idą dzieci z 2 klasy
Uczniowie klasy 2 a wraz z wychowawczynią oraz rodzicami uczestniczyli w pieszym rajdzie na Trzy Kopce, któremu przewodniczył pan Dariusz Piekarz. Zgodnie z planem piechurzy odwiedzili Krzyż Milenijny w Ropicy Polskiej oraz cmentarz wojskowy w Siarach. Na szczycie w Trzech Kopcach czekał na wszystkich ciepły posiłek - grillowana kiełbaska oraz ciepła herbatka. Nie zabrakło również czasu na zabawy integracyjne na napotkanej po drodze łące. Dzieci wspaniale się bawiły i dzielnie pokonały zaplanowaną trasę.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO OŚWIĘCIMIA I WADOWIC

Dnia 3 czerwca 2022 r. uczniowie klas ósmych wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wadowic i Oświęcimia. Pierwszym punktem naszej wycieczki były Wadowice, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum Dom Rodzinny Ojca świętego Jana Pawła II. Przechodząc przez kolejne fragmenty ekspozycji przypominające etapy życia i działalności św. Ojca Świętego, mogliśmy poznać Wadowice z początku XX wieku, zwiedzić mieszkanie, w którym urodził się i mieszkał Karol Wojtyła, obejrzeć ekspozycje poświęcone jego życiu i działalności jako kapłana, biskupa, papieża, przyjaciela młodzieży i podróżnika. Po zwiedzeniu muzeum mieliśmy czas na wizytę w kawiarni i skosztowanie słynnej „papieskiej” kremówki. Następnie udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie zwiedziliśmy Państwowe Muzeum Auschwitz- Birkenau. Panie przewodniczki zapoznały nas z historią obozu, na terenie którego znajdowały się oznaczone numerami bloki. Każdy z nich przedstawiał kawałek tragicznej historii obozu, na ścianach widniały fotografie, w gablotach mieściły się dowody krzywd, jakie Niemcy wyrządzili niewinnym ludziom. W trakcie zwiedzania dowiedzieliśmy się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach osadzonych, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji i wyzwoleniu obozu. Pod Ścianą Śmierci minutą ciszy oddaliśmy cześć wymordowanym. Wizyta w tym muzeum wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Po zwiedzeniu Oświęcimia pojechaliśmy do Brzezinki – oddalonego o kilka kilometrów kolejnego obozu zagłady. Na terenie tego obozu mieliśmy możliwość zobaczyć pozostałości po barakach mieszkalnych i ruiny krematorium. Poznaliśmy także warunki w jakich musieli żyć więźniowie. Około godziny 18.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ropicy Polskiej, gdzie dotarliśmy tuż przed godziną 22.00.
Opracowały: Karolina Ludwin, Zuzanna Zawadowicz, Karolina Janik – uczennice klasy 8a


WYCIECZKA SZKOLNA: TARNÓW - ZALIPIE

2 czerwca odbyła się długo oczekiwana wycieczka klas 1-3 SP do Teatru na przedstawienie pt. ”Jaś i Małgosia” w Tarnowie. Potem nastąpił przejazd do Malowanej Wsi w Zalipiu, gdzie dzieci miały zorganizowane warsztaty artystyczne. Po wytężonej pracy dzieci udały się do restauracji w której czekał na nich ciepły i pyszny obiad.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


DZIEŃ DZIECKA

Wszystkie dzieci nasze są!
Borys, Wojtek, Marysia, Tom.
Niech małe sny spełnią się dziś.
Wyśpiewaj marzenia, a świat
Będzie nasz!

W dniu pierwszego czerwca w ramach Dnia Dziecka uczniowie klas czwartych oraz 13 uczniów z Ukrainy udało się na wycieczkę do Gorlic.Tematem przewodnim była działalność Ignacego Łukasiewicz. Pierwszym przystankiem na trasie była kapliczka Chrystusa Frasobliwego na Zawodziu, następnie przeszliśmy pod Ratusz, aby sfotografować się na ławeczce Łukasiewicza. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie wystawy poświęconej wynalazcy nafty i lampy naftowej w Muzeum Regionalnym PTTK. Ostatnim przystankiem był Skansen Naftowy na Magdalenie, gdzie spotkaliśmy prawdziwego łebaka przy pracy oraz zobaczyliśmysamowypływ oleju skalnego. O historii ropy opowiedział pasjonat - pan Kazimierz Dudek. Uczniowie klas V- VIII wraz z wychowawcami uczestniczyli w pieszym rajdzie drogami Ropicy Polskiej. Około południa wszyscy spotkali się przy grillu, gdzie zjedli kiełbaski oraz lody. Najmłodsze dzieci pod okiem wychowawców spędzały czas malując, bawiąc się wspólnie, śpiewając, rozwiązując ciekawe zadania i rebusy. Klasa III odbyła również kreatywne warsztaty z panią Ulą Lizak, podczas których dzieciaki przygotowywały karty pomagające w nauce ortografii. W szkole pojawili się szczególni goście – wójt gminy Gorlice Jan Przybylski oraz dyrektor OZEA pani Agata Cup, którzy złożyli wszystkim dzieciom życzenia z okazji Dnia Dziecka i poczęstowali cukierkami.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


KONKURS FOTOGRAFICZNY - OSOBLIWOŚCI ZIEMI GORLICKIEJ

Nagrody w konkursie fotograficznym Osobliwości Ziemi Gorlickiej rozdane. Najwięcej nagród
i wyróżnień zdobyli nasi uczniowie:
Krzysztof Wędrychowicz
Franciszek Mazur
Szymon Orzechowski
Mateusz Burkot
Wiktoria Masztafiak
Emilia Karp

Gratulujemy!

GALERIA FOTOGRAFICZNA


DZIEŃ MATKI

Moja mama wszystko wie,
Bardzo mocno kocha mnie.
W dniu jej święta, w dniu dla mamy,
My z radością zaśpiewamy.
Niech nam żyje nasza mama, śliczna i wesoła,
Klaszczmy głośno naszej mamie, razem dookoła.


To właśnie w maju, kiedy rozkwitają kwiaty, a śpiew ptaków przypomina, że to już wiosna – jest w kalendarzu dzień poświęcony najdroższej osobie na świecie – matce. Z tej właśnie okazji w naszej szkole odbył się uroczysty koncert dla Mam. Dzieci i młodzież słowem, muzyką, piosenką oraz tańcem wyrazili swą miłość i wdzięczność. Wystąpili uczniowie klas I – III, śpiewając piosenki i recytując wiersze. Młodzi artyści zagrali dla mam na instrumentach. Dzieci przygotowały układy taneczne pod okiem pani Marzeny Podobińskiej. Uczennice klas drugich pod kierunkiem pani Beaty Steć zaprezentowały przedstawienie pt. „The Little red Riding Hood”. Grupa uczennic pod opieką pana Bogumiła Łasaka zaśpiewała piosenki dla mam, dziękując za Ich bezwarunkową miłość i dobroć.

czytaj więcej

Na koncercie wystąpili goście z Ukrainy. Nasze koleżanki Aleksandra Kisjancewa, Alona Taraniuk i Wolina Anfisa zaśpiewały piosenkę pt. „Stefania”, a Tatiana Lata i Władysław Ilkiw zatańczyli walca. Na zakończenie wystąpiła pani Natalia Miżygórska ,tłumaczka, autorka „Antologii polsko-ukraińskiej poezji współczesnej”, nauczycielka języka polskiego jako obcego; laureatka krajowych i międzynarodowych festiwali piosenki. Dzieci i młodzież złożyli życzenia swoim Mamom i obdarowali Je własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie zakończyło się miłymi rozmowami w szkolnej kawiarence zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Podczas koncertu miało miejsce podsumowanie projektu edukacyjnego na przygotowaniu planu pracy wycieczki szkolnej realizowanego w ramach grantu Z PZU po lekcjach.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


KOLEJNE SZCZYTY BESKIDU NISKIEGO ZDOBYTE

Kolejne szczyty i miejsca w Beskidzie Niskim odwiedzili na dwudniowym pieszym trekingu górskim uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Gorlicka Odznaka Górska. Jaworzyna Konieczniańska(881 m n.p.m.) i Rotunda(771 m n.p.m.) to następne szczyty, które zdobywamy. Opiekę sprawowali: Arkadiusz Kapłon, Dominik Orzechowski oraz Dariusz Piekarz.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA PO ZIEMII KIELECKIEJ

W dniach 19/20.05.br. odbyła się wycieczka po Ziemii Kieleckiej, w której wzięli udział uczniowie klasy 5 i 6. Odwiedziliśmy i poznaliśmy historię oraz dzieje: Kielc, Pałacu Biskupów Krakowskich z epoki Wazów, Rezerwatu Przyrody Kadzielnia, Bazyliki pw. Trójcy Świętej i sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, dębu Bartka, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Zamku Królewskiego w Chęcinach. Byliśmy również w Suchedniowie oraz w Świętokrzyskim Parku Narodowym na Łysej Górze i gołoborzu. Opiekunami byli: p.Teresa Szarowicz, p. Arkadiusz Kapłon i Dariusz Piekarz
GALERIA FOTOGRAFICZNA


XVI BIESIADA POETYCKA

Rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. Nic zatem dziwnego, że to właśnie twórczość tej poetki była tematem XVI Biesiady Poetyckiej, która odbyła się 12 maja 2022 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Ropicy Polskiej. W konkursie recytatorskim poezji Marii Konopnickiej wzięło udział 33 uczniów z 7 szkół podstawowych gminy Gorlice, którzy przygotowali różnorodne wiersze poetki. Jury, w składzie: pani Elżbieta Honkowicz- Sakowska, pani Natalia Miżygórska, pan Roman Korbicz, oceniało m.in.  pamięciowe opanowanie tekstu, artyzm wykonania, zrozumienie wiersza potwierdzone jego interpretacją. Po naradzie ogłosiło wyniki i zwycięzców konkursu.
czytaj więcej

W klasach 1-3
I miejsce – Maja Czapka ( Ropica Polska)
II miejsce – Maja Bukowska (Zagórzany)
III miejsce – Weronika Smołkowicz (Szymbark)
Wyróżnienia: Milena Dranka ( Dominikowice) Hanna Stygar ( Klęczany) Wiktoria Święs ( Bystra)
W klasach 4-6
I miejsce – Anna Nowak (Szymbark)
II miejsce – Hubert Krzemiński ( Dominikowice)
III miejsce – Piotr Duda ( Kobylanka)
Wyróżnienie: Aleksandra Kisjancewa i Maria Czuczko ( Ropica Polska ) Nikola Chmiel ( Klęczany) Jana Naif ( Kobylanka)
Wszyscy recytatorzy otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez panią Beatę Kraus - dyrektora Szkoły Podstawowej w Ropicy Polskiej. Konkurs koordynowały panie: B. Tumidajewicz i D. Stawiarz.

Podczas Biesiady Poetyckiej wręczono także nagrody laureatom konkursu plastyczno – literackiego „Odświeżamy Konopnicką”.
W kategorii klas 1-4:
I miejsce – Wiktoria Bajorek (Kwiatonowice)
II miejsce – Patryk Prorok (Kwiatonowice)
III miejsce – Blanka Krupa (Ropica Polska)
WYRÓŻNIENIE: Lena Bugno ( Kwiatonowice), Karolina Matusiak (Stróżówka), Nadia Augustyn (Kobylanka), Milena Ziomek (Stróżówka)
W kategorii klas 5-8:
I miejsce – Patrycja Bugno (Kwiatonowice)
II miejsce – Wiktor Zwierz (Dominikowice)
III miejsce – Julia Nalepa (Dominikowice)
WYRÓŻNIENIE: Krystian Drąg i Kamila Drąg (Dominikowice)
Konkurs koordynowała pani Agnieszka Skowronek.

Organizatorzy biesiady serdecznie dziękują uczestnikom, opiekunom naukowym młodzieży, komisji oceniającej oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu tegorocznego konkursu. Zapraszamy za rok!

GALERIA FOTOGRAFICZNA


WYCIECZKA DO TORUNIA

W poniedziałek 9 maja około 1.00 w nocy grupa 50 uczniów z naszej szkoły wraz z opiekunami wyjechała na wycieczkę do Torunia. Po dotarciu na miejsce, około godziny 10:00 i spotkaniu z przewodnikiem, rozpoczęliśmy zwiedzanie Starego Miasta. Następnie obejrzeliśmy interaktywny spektakl w Piwnicy Hanzy pt. „Kupieckie Opowieści Torunia”, po czym mieliśmy czas wolny.
Po zameldowaniu się w hotelu i pysznym obiedzie, udaliśmy się na seans w Planetarium i warsztaty w Piernikarni Staromiejskiej. Kolejnym punktem wycieczki było wieczorne zwiedzanie Fortu Obronnego.
Drugi dzień naszej wizyty w mieście rozpoczęliśmy śniadaniem i grą miejską pt. ,,Tajemnica Śmierci Króla’’. Zostaliśmy podzieleni na grupy, a naszym celem było rozwiązanie kilkunastu zadań. Po ogłoszeniu wyników gry, odwiedziliśmy Toruńską Wartownię, gdzie zachwycił nas pokaz walki rycerskiej. Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad. Nie mogło zabraknąć również wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek i pierników. Około godziny 17:00 opuściliśmy piękny i słoneczny Toruń i udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
Opracowała: Liwia Pabis, kl. VII a


MŁODZI, AKTYWNI W POWIECIE GORLICKIM

Młodzi, aktywni w powiecie gorlickim, to projekt przeznaczony dla młodzieży uczącej się w szkołach podstawowych, którego celem jest poszerzenie wiedzy z zakresu samorządności. W naszym powiecie w zajęcia projektowe zaangażowane są trzy szkoły, w tym również nasza. Jednym z realizowanych działań było poznanie zasad funkcjonowania samorządu lokalnego jakim jest gmina oraz powiat. W związku z tym w dniu 5 maja młodzież uczestniczyła w XL sesji Rady Gminy Gorlice oraz spotkała się z wójtem Janem Przybylskim i przewodniczącym Rady Gminy Gorlice – Mieczysławem Skowronem, a także radnymi, którzy przybliżyli zasady funkcjonowania samorządu gminnego. 12 maja młodzież gościła w starostwie powiatowym, gdzie na spotkaniu z Marią Gubałą – starostą gorlickim poznała zasady funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, jakim jest powiat. Pani starosta opowiedział o swojej pracy i początkach w samorządzie oraz o swoich pasjach i zainteresowaniach. Z dużą przyjemnością odpowiedziała również na nurtujące młodzież pytania, a nawet - na prośbę jednej z uczennic - zaśpiewała fragment ludowej pogórzańskiej przyśpiewki. Tuż po spotkaniu młodzież zwiedziła budynek starostwa, zobaczyła sale posiedzeń oraz biuro przewodniczącego Rady Powiatu.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WITAJ MAJ, TRZECI MAJ!

„Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
Która w całej Polsce słynie”

Dnia 29 kwietnia w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie najstarszych klas przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie klas ósmych i siódmych recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni. Podczas uroczystości przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


CZŁOWIEK, KTÓRY DAŁ ŚWIATU ŚWIATŁO

Rok 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza.Z tej okazji w naszej szkole odbyła się inscenizacja pt. Człowiek, który dał światu światło,opowiadająca o wielkim wynalazcy i jego wynalazku.Po części artystycznej głos zabrał zaproszony gość pan Kazimierz Dudek pasjonat i znawca przemysłu naftowego, które przybliżył dzieciom historię wydobywania ropy naftowej. Ostatnią częścią uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na projekt lampy naftowej.Na podium stanęli: Aleksandra Masztafiak,Julia Polak oraz Maja Miarecka.Wszystkim serdecznie gratulujemy.Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialne były panie Agnieszka Skowronek i Monika Labut,a przepiękną dekorację przygotował pan Arkadiusz Kapłon z niezawodną pomocą pana Maćka.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


GORLICKA ODZNAKA GÓRSKA

23 kwietnia 2022 roku uczniowie uczestniczący w projekcie Gorlicka Odznaka Górska wraz z opiekunami: p. Beatą Steć, p. Dominikiem Orzechowski, p. Dariuszem Piekarz zdobyli kolejny szczyt - (Sucha Homola 708 m n.p.m.)z wykazu miejsc do zdobycia.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


DZIEŃ ZIEMI W ROPICY POLSKIEJ

Międzynarodowy Dzień Ziemi  to święto, które na całym świecie obchodzone jest 22 kwietnia. Tego dnia prowadzone są różne ciekawe akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. W tym roku w świętowanie Dnia Ziemi włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którzy pod kierunkiem pani Aliny Kędzior oraz Teresy Szarowicz przygotowali plakaty i transparenty promujące prokeologiczne zachowania, a następnie wyruszyli w marszu dla Ziemi ulicami Ropicy Polskiej, zachęcając przechodniów do dbania o planetę i jej zasoby.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


ŚLADAMI IGNACEGO ŁUKASIEWICZA – WYCIECZKA KLASY III A


GALERIA FOTOGRAFICZNA


WARSZTATY WIELKANOCNE

„Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują…” E.Pound

Każdy naród ma swoje tradycje, jeśli je pielęgnuje to będzie trwać i się nie zagubi. Polak ma co pielęgnować, biorąc pod uwagę nasz folklor oraz jego różnorodność. Musimy dbać, aby nasze dziedzictwo było darzone szacunkiem. Dlatego też w dniu 5 kwietnia 2022r. w SP w Ropicy Polskiej odbyły się warsztaty wielkanocne połączone z pokazem obrzędu weselnego w wykonaniu zespołu folklorystycznego Polanie z Kobylanki. Zespół przy wtórze pieśni regionalnych zaprezentował fragment tradycyjnych pogórzańskich zaślubin. Polanie zachwycili swym występem wszystkich uczestników spotkania. Tuż po przedstawieniu dzieci pod opieką swoich wychowawców i zaproszonych gości wzięły udział w warsztatach plastycznych.
czytaj więcej

Podczas zajęć powstały piękne kartki świąteczne, palmy, pisanki, wianuszki i koszyczki wielkanocne wykonane metodą tradycyjną oraz stylizowaną.W warsztatach wzięły również udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kobylanki, które pokazały, jak powstają pisanki drapane i malowane woskiem. W wydarzeniu wzięły również udział dzieci z Ukrainy, które uczą się w oddziałach przygotowawczych w naszej szkole. Dodatkową atrakcją była regionalna fotobudka, w której każdy mógł zrobić sobie zdjęcie. Udział w takim wydarzeniu to wspaniała edukacja regionalna, bardzo ważna zarówno ze względów edukacyjnych jak i wychowawczych. To też świetna okazja do tego, żeby dzieci oswoiły się z tradycyjną, nie tylko w jej stylizowanej formie, ale także w jej bardziej autentycznym wydaniu. Za przygotowanie spotkania odpowiedzialne były panie Renata Belczyk, Monika Labut, Magdalena Kuśnierz oraz Agnieszka Skowronek.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


UROCZYSTA INAUGRACJA ROZPOCZĘCIA ZAJĘĆ
W ODDZIAŁACH PRZYGOTOWAWCZYCH

W piątek 1 kwietnia 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej rozpoczęły swoją działalność oddziały przygotowawcze przeznaczone dla dzieci ukraińskich, które znalazły się na terenie Gminy Gorlice, uciekając przed wojenną zawieruchą. Mają od kilku do kilkunastu lat, pochodzą z różnych części Ukrainy. Niemal z dnia na dzień znalazły się w obcym miejscu, z obcym językiem. Ich życie uległo całkowitej zmianie. Dzieci zostały wyrwane ze szkolnego rytmu, ale mimo dramatycznych okoliczności, muszą do niego wrócić. Umożliwia im to szkoła w Ropicy Polskiej, która zorganizuje zajęcia w oddziałach przygotowawczych. Ukraińscy uczniowie będą uczyć się języka polskiego, historii, plastyki, muzyki, geografii, matematyki, języka angielskiego. Pedagogów wspierać będzie nauczycielka, która pracowała w Żytomierzu, ucząc języka polskiego. Podczas uroczystej inauguracji nowi uczniowie otrzymali szkolne wyprawki od wójta Gminy Gorlice oraz współpracującego od lat ze szkołą Instytutu Goethego.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


WARSZTATY TRADYCYJNYCH PALM WIELKANOCNYCH

24 marca uczniowie klasy czwartej uczestniczyli w warsztatach pt. „Palmy wielkanocne. Warsztaty rękodzieła”, które odbyły się w Skansenie Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.  Podczas zajęć dzieci dowiedziały się jakie były tradycje i zwyczaje  związane z palmami wielkanocnymi oraz wykonały tradycyjną palmę wielkanocną z bukszpanu, trzciny wodnej, kwiatów z bibuły i gałązek wierzbowych z baziami.  Własnoręcznie ozdobione palmy dzieci zabrały ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


UCZYMY SIĘ SAMORZĄDNOŚCI

W czwartek 24 marca w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej odbyło się spotkanie z panem przewodniczącym Rady Gminy Gorlice Mieczysławem Skowronem. Podczas spotkania młodzież dowiedział się na czym polega praca przewodniczącego , z czego składa się samorząd, jaką rolę pełni wójt oraz radni. Pan przewodniczący zaprezentował również najważniejsze dokumenty uchwalane przez Radę Gminy w tym plan rocznego budżetu. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Młodzi, aktywni w powiecie gorlickim. Jak do tej pory młodzież, w ramach grantu norweskiego, uczestniczyła również w kilkugodzinnych warsztatach pt. Jak stworzyć samorząd słuchający uczniów? organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Gminy Płużnica. Ponadto młodzi działający w projekcie przygotowali tablicę Samorządu Uczniowskiego i zorganizowali akcję Twój głos ma znaczenie, przygotowując skrzynkę pomysłów, do której każdy uczeń może wrzucać propozycje zadań dla SU na przyszły rok szkolny.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


SZKOLNY RAJD PIESZY

23.03.2022 roku uczniowie naszej szkoły w ramach projektu Gorlicka Odznaka Górska odbyli pieszy rajd na Maślaną Górę (753 m n.p.m.). Był to kolejny szczyt, który przybliża Nas do osiągnięcia celu. W czasie wędrówki podziwialiśmy krajobraz Beskidu Niskiego oraz szukaliśmy oznak budzącej się wiosny. Opiekunami grupy byli: p. Beata Steć oraz p. Dariusz Piekarz.
GALERIA FOTOGRAFICZNA


ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM

Od października do lutego uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą panią Monika Labut w ramach jednego z kierunków polityki oświatowej realizowali projekt „Zdrowo jem, więcej wiem”. Zespół wykonał sześć zadań.
Pierwszym z nich było przeprowadzenie lekcji przez opiekuna grupy pt. Co należy jeść, aby być zdrowym? Uczniowie zostali uświadomienio zależności pomiędzy sposobem odżywiania, a stanem zdrowia. W trakcie lekcji dzieci dowiedziały się co należy jeść, a czego unikać. Zostały zachęcone także do podjęcia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz do zmiany nawyków żywieniowych.
W ramach drugiego zadania został zorganizowany konkurs plastyczny dla uczniów klas 1-4 pod tytułem: plakat „Dbam o zdrowie”.Korzystając z wiadomości przekazanych przez nauczyciela w czasie lekcji oraz własnychtwórczych pomysłów, dzieci w grupach 3-4-osobowych wykonały plakaty do przewodniego hasła.

czytaj więcej

Zwyciężył plakat wykonany przez grupę, w której skład weszli:
1. Juszczak Amelia
2. Thiel Marta
3. Młynarski Jakub
4. Młynarska Wiktoria

Wszystkie prace zostały wyeksponowane na głównym korytarzu szkolnym.
Trzecie zadanie polegało na przeprowadzeniu lekcji przez nauczyciela pod tytułem: W białej krainie - ostrożnie z cukrem i solą.Najważniejszym celem zajęć było kształtowanie nawyków żywieniowych dotyczących spożywania zdrowychproduktów pozbawionych nadmiaru soli i cukru.
W ramach czwartego zadania zorganizowano konkurs na najlepszy rysunek zdrowych słodyczy. Zwyciężyła praca Julii Cetnarowskiej z klasy 2a.Z wszystkich prac stworzono Książkę Kucharską Zdrowych Słodyczy, którą umieszczono na głównym korytarzu w szkole, aby inni uczniowie mogli korzystać z przepisów w niej zawartych. Realizacja piątego zadania należała do nauczyciela - opiekuna, który przeprowadził prelekcję dla rodziców klasy 2a: jak skutecznie zmienić nawyki żywieniowe? Ostatnie zadanie polegało na podzieleniu się wiedzą z innymi na temat zasad zdrowego żywienia oraz wypromowaniu wiedzy na temat prawidłowych nawyków żywieniowych. W ramach tego zadania uczniowie wystąpili z przedstawieniem Jana Brzechwy „Na straganie” oraz zorganizowali prelekcję dla pozostałych uczniów klas 1-3 dotyczącą zdrowego stylu życia.

GALERIA FOTOGRAFICZNA
Sprawozdanie z realizacji projektu „ZDROWO JEM, WIĘCEJ"


Z KOBIETĄ PRZEZ WIEKI

Kobieta – to słowo zawiera w sobie kwintesencję piękna, uroku osobistego, inteligencji, sukcesu, wrażliwości, dobroci, humoru, i tak można by wymieniać bez końca, ale po co, przecież wszyscy o tym doskonale wiemy…. Tymi słowami rozpoczęła się szkolna uroczystość z okazji Dnia Kobiet, która odbyła się 18 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej. Uroczystość stanowiła pokłosie realizowanego w 2019 roku projektu Moje miejsce na ziemi finansowanego przez Fundację Orlen Dar serca. W ramach tegoż projektu dzieci z klas I – III przygotowały książeczkę własnych legend związanych z regionem pt. Legendowo, czyli ciekawa historyjka i o regionie słów kilka, której premierę świętowaliśmy dopiero dwa lata po zakończeniu działań projektowych. Na gali zaprezentowana została również galeria fotografii autorstwa pana Arkadiusza Kapłona, w której znalazły się znane kobiety z terenu naszej gminy, które zaistniały w świecie polityki, kultury, literatury, życia społecznego. W galerii nie mogło również zabraknąć kobiet aktywnych oraz seniorek, które zaprezentował swoje rękodzieło. Uroczystość otworzyli laureaci konkursu o Puchar Cudownego Guzika z Akademii pana Kleks – Blanka Krupa oraz Kalina Mika.
czytaj więcej

Następnie prowadzenie przejęli Weronika Górska oraz Szymon Kuszyńki, którzy przywitali zaproszonych gości. Oprócz występów recytatorski na gali zaprezentowała się grupa taneczna z naszej szkoły, którą przygotowała instruktorka OKGG pani Marzena Podobińska. Tuż po tańcu na scenie pojawiła się Justyna Dziura – pisarka, autorka czterech książek, absolwentka naszej szkoły, która opowiedział o swojej pracy i odpowiedziała na kilka pytań. Występy przeplatane były piosenkami o kobietach i dla kobiet w wykonaniu zespołu muzycznego z naszej szkoły prowadzonego przez pan Bogumiła Łasaka. Część pierwszą spotkania Z kobietą przez wieki zakończył zabawny występ Hula Bula i Gula Gula, czyli a znajdże se chłopie wreszcie babę w wykonani grupy teatralnej z naszej szkoły.
Drugą część spotkania otworzyli państwo Małgorzat i Marcin Krzemińscy, którzy zapowiedzieli koncert w wykonaniu Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Dominikowic pod batutą pana Romana Korbicza. W trakcie występu można było skorzystać z mini kawiarenki, o którą zadbały panie z grup Aktywni Górą, a dochód ze sprzedaży cias i napojów przeznaczony został na pomoc walczącej Ukrainie.
Za zorganizowanie imprezy odpowiedzialni byli: pani Agnieszka Mazur, pani Agnieszka Skowronek, pan Arkadiusz Kapłon oraz pan Bogumił Łasak.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


DZIEŃ LICZBY Π

Na świecie Dzień Liczby π obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą – π to stała Archimedesa, zwana również Ludolfiną. Jest liczbą przestępną i niewymierną, nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. π nie przestaje fascynować, i wciąż daje do myślenia – jak to możliwe, że liczba oznaczająca coś tak prostego jak stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy, może być tak skomplikowana. Zwykle zapamiętuje się π jako 3,14.
W naszej szkole, już po raz czwarty włączono się w obchody Dnia Liczby π. Uczniowie na lekcjach matematyki oglądnęli film pt.” Ludolfina tajemnicza liczba π „ .Dowiedzieli się co to jest liczba π czyli Ludolfina, jakie są rekordy Guinessa związane z liczbą π, co to są pi-ematy oraz że liczbę tą można spotkać w muzyce i sztuce. Następnie w grupach uczniowie wykonywali eksperymenty związane z wyznaczaniem liczby π, które dostarczyły uczestnikom niesamowitych emocji i dobrej zabawy.

czytaj więcej

Podczas długiej przerwy odbył się happening, w ramach którego uczniowie wysłuchali piosenki zespołu „Chwilantropia” pt. „Liczba π” oraz utworu fortepianowego zagranego w rytm liczby π. Następnie wszyscy odśpiewali Ludolfinie symboliczne „Sto lat”. Słodką niespodziankę w postaci pysznego tortu przygotowała pani Agnieszka Grzesiak-Tomasik. Na zakończenie ogłoszone zostały wyniki konkursu matematyczno-plastycznego „Jak piękna jest liczba π” . Uczniom wręczono dyplomy i nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim wyróżnionym w konkursach uczniom, dziękujemy za zaangażowanie i super zabawę.

GALERIA FOTOGRAFICZNA


SOLIDARNI Z UKRAINĄ

Od tygodnia trwa wojna Rosyjsko- Ukraińska. Nasi sąsiedzi Ukraińcy z wielką odwagą i determinacją walczą o swoją wonność, demokrację o samostanowienie o własnym narodzie. Swoją postawą zaskoczyli nie tylko wroga ale cały świat. Patriotyzm i waleczność o których czytamy w książkach, podręcznikach do historii, o którym pisano piękne wiersze i pieśni, dziś możemy oglądać na własne oczy.
Wojna, niezależnie czy jest długa czy krótka, nie zależnie ile bierze w niej udział ludzi i państw zawsze niesie za sobą smutek i zniszczenie. MY, dzieci i młodzież szkoły w Ropicy Polskiej, spotykamy się w szczególnym dla nas dniu, dniu naszej solidarności z sąsiednim krajem- z Ukrainą. Od tygodnia otrzymujemy smutne wiadomości o działaniach wojennych jakie toczą się za naszą wschodnią granią. Docierają do nas również wiadomości o niezłomnych postawach żołnierzy czy zwykłych mieszkańcach Ukrainy, ich odwadze i spokoju z jakim występują przeciwko rosyjskiej armii. Wszystkie te informacje , bardzo przeżywamy.
Myślę, ze wielu z nas martwi się o bezpieczeństwo naszego kraju, domu, rodziny.

czytaj więcej

Musimy wiedzieć jedno, Polacy żyją w wonnym, niepodległym kraju. Naszą wolność wywalczyliśmy sobie tak, jak walczą teraz o nią Ukraińcy. Jesteśmy pewni, że dobro zawsze zwycięża i tym razem też tak będzie.
Masz kraj jest bezpieczny, silny, posiadamy dobrze wyszkoloną armię, należymy do Paktu Północnoatlantyckiego i tym samym jesteśmy podwójnie bezpieczni. Wiemy, że nasi koledzy i koleżanki z Ukrainy, nasi znajomi czy przyjaciele potrzebują naszego wsparcia i pomocy. Dorośli, nasi rodzice, sąsiedzi, mieszkańcy miasta i gminy Gorlice niosą tą pomoc bezinteresownie z potrzeby serca. Razem, zjednoczeni, wspierając się i opiekując się sobą jesteśmy silni i niepokonani. Uczcijmy minutą ciszy wszystkich tych którzy właśnie w tej chwili walczą, uczcijmy tych którzy polegli i tych którzy nie szczędzą sił aby tą wojnę zakończyć.
Baczność!!!
Chwała bohaterom!!!

GALERIA FOTOGRAFICZNA

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

„Mowa nasza, nasz język jest naszym największym skarbem kulturalnym.
Broniąc go, bronimy samej istoty naszej kultury.”

W Szkole Podstawowej w Ropicy Polskiej uroczyście obchodzono Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który co roku przypada 21 lutego. Święto to ma za zadanie przypomnieć wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego i dbałość o jego przetrwanie. I tak dla uczczenia święta języka polskiego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w różnorodnych konkursach. Biblioteka szkolna zorganizowała Szkolny Konkurs Recytatorski o Puchar Cudownego Guzika z Akademii Pana Kleksa. Do konkursowej rywalizacji przystąpili uczniowie z klas 1 – 4. Występom dzieci przyglądało się jury konkursowe w składzie: pani Beata Kraus – dyrektor SP w Ropicy Polskiej, pani Justyna Dziura – pisarka z Ropicy Polskiej, pan Szymon Białoń – pisarz z Kobylanki.
czytaj więcej

Oto wyniki poetyckiego pojedynku recytatorskiego:

I miejsce – Blanka Krupa
II miejsce – Kalina Mika
III miejsce – Jan Ziaja

Wyróżnienie: Maja Czapka, Miłosz Dudek, Ola Masztafiak, Lena Cetnarowska.

Przez cały tydzień klasy 4 – 8 mogły także uczestniczyć w zajęciach, które dotyczyły różnych tematów związanych z polszczyzną. Uczniowie podczas lekcji języka polskiego oglądali krótkie filmiki animowane z cyklu „Błyskawiczne dzieje polszczyzny”, rozwijali słownictwo, grali w gry językowe oraz zmierzyli się z dyktandem i testem ortograficznym. Najlepsi rywalizowali w Szkolnym Konkursie Ortograficznym o tytuł Mistrza Ortografii.
Laureaci konkursu ortograficznego:

klasy 4 – 6:
Mistrz Ortografii: Michalina Smołkowicz, Zofia Brenneisen
Wicemistrz Ortografii: Zuzanna Miarecka
klasy 7 – 8:
Mistrz Ortografii: Julia Mosoń

Dzieci z klas pierwszych, drugich i trzecich rozwiązywały rebusy i zagadki. Dużym zainteresowaniem ze strony najmłodszych cieszyły się również łamańce językowe przepełnione trudnymi do wyartykułowania słowami. Czwartoklasiści wybrali się do kina Kolory w Gorlicach na film pt. „Skarb Mikołajka”. Uczestniczyli oni także wraz z piątoklasistami w warsztatach polonistycznych „Słowo do słowa, a będzie rozmowa”, które przeprowadziła pani Małgorzata Romańska – bibliotekarka Biblioteki Pedagogicznej w Gorlicach. Nie zabrakło również okolicznościowej gazetki, która zdobiła szkolny korytarz oraz wielu ciekawych plakatów promujących język polski przygotowanych przez zespoły klasowe. W piątek 25 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie obchodów Dnia Języka Polskiego. Laureaci konkursów otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. Inicjatorkami szkolnego wydarzenia były panie: Agnieszka Skowronek, Dorota Stawiarz i Bożena Tumidajewicz.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

WALENTYNKOWY ZAWRÓT GŁOWY

„Miłość nie pragnie, aby jej dogadzano, ani nie stara się o własną wygodę,
lecz troszczy się o dobro innych i buduje niebo wśród piekielnej rozpaczy.”

W. Blake

14 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Zakochanych zwany walentynkami. Jest to czas, kiedy każdy może powiedzieć coś miłego bliskiej osobie lub obdarować ją prezentem. W naszej szkole również obchodziliśmy walentynki. Z tej okazji wspólnie z Samorządem Uczniowskim przygotowaliśmy tradycyjną pocztę walentynkową. Ze skrzyneczką podróżowała po szkole Asia, która rozdawała listy pełne pozytywnych myśli i miłych słów. W świetlicy szkolnej pojawił się Amorek, który wspólnie z uczniami z klasy IV b przygotował warsztaty walentynkowe dla najmłodszych. Nie zabrakło wykreślanek, malowanek, zabaw ruchowych, gier. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali słodki upominek oraz pamiątkowy dyplom. Z okazji święta zakochanych odbyła się również w naszej szkole piata edycja Randki z książką, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Książki na jakiś czas powędrowały do Szymona, Natalki, Elizy, Natalki, Bartosza oraz Szymona.

GALERIA FOTOGRAFICZNA

30. FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY

W tym roku 10 wolontariuszy z naszej szkoły brało udział w 30. finale WOŚP. Mimo niekorzystnych warunków atmosferycznych oraz obostrzeń związanych z pandemią nasi wolontariusze dzielnie kwestowali w Ropicy Polskiej, Kobylance oraz Gorlicach. W tym roku zbierali dla okulistyki dziecięcej – cel zbiórki , jak zwykle, wyjątkowy i niezwykle ważny. Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli udało się zebrać kwotę 6209,68 zł. To nasza cegiełka włożona do wielkiego dzieła stworzonego przez Jurka Owsiaka.
Dziękuję moim wolontariuszom: Zuzi, Blance, Martynie, Martynie, Frankowi, Wojtkowi, Szymonowi, Antkowi, Dominikowi oraz Hubertowi – JESTEŚCIE WIELCY. Ogromne podziękowania składam również Rodzicom, pani Annie Krok oraz nauczycielom Agnieszce Mazur oraz Agnieszce Skowronek za opiekę nad wolontariuszami. Pamiętajcie: DOBRO WRACA!
Beata Kraus – Dyrektor SP w Ropicy Polskiej

GALERIA FOTOGRAFICZNA

DZIEŃ BABCI I DZIADKA