Wymiana ze szkołą partnerską Gesamtschule Horst 04.05. – 11.05. 2013

Dnia 04.05.2013 około godziny 19:00 przywitaliśmy w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej uczniów wraz z dwoma nauczycielami ze szkoły partnerskiej z Niemiec - Gesamtschule Horst Gelsenkirchen. Wieczór spędziliśmy w naszych domach, pomagając rozpakować bagaże naszym gościom.

Drugiego dnia – w niedzielę pokazaliśmy kolegom i koleżankom piękno ziemi gorlickiej. Każda rodzina goszcząca zagospodarowała możliwie jak najciekawiej czas swoim nowym podopiecznym z Niemiec. Nie zabrakło wycieczek w zielone po najbliższej okolicy, zabaw na świeżym powietrzu, odwiedzania rodziny, niektórzy nawet łowili wspólnie ryby;-)

Poniedziałek i wtorek nasi niemieccy koledzy zwiedzali historyczny Kraków. W Ogrodzie Doświadczeń im St. Lema mieli okazję odkryć w sobie żyłkę naukowca i w niezwykle ciekawy i atrakcyjny przypomnieć sobie prawa fizyki czy optyki. Dowiedzieli się jak działa plamka żółta oka i dlaczego na biało-czarnej tablicy nagle widzimy kolory. Świat dźwięków poznawali dzięki licznym instrumentom, takim jak dzwony rurowe, trójkąty czy gongi, ciekawa była także lekcja ogrodowa odkrywająca zasady działania trąbki kibica. Atrakcji było naprawdę wiele i nie sposób ich wszystkich opisać - jedno jest pewne – dzieci były zachwycone.

Wieczorem czekał na gości „Piknik pod Gwiazdami" - noc obserwacyjna połączona z zajęciami rekreacyjnymi w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach. Grupa spędziła noc pod kopułą teleskopu, oglądając prezentację gwiazdozbiorów nieba północnego w planetarium astronomicznym, robiąc zdjęcia zachodzącego Słońca z Kopca Grunwaldzkiego. Całości imprezy dopełniły poranne obserwacje plam na Słońcu. Po przyjeździe z dwudniowej wycieczki odebraliśmy spod naszej szkoły swoich podopiecznych. Po południu spotkaliśmy się na boisku szkolnym. Graliśmy w piłkę, słuchaliśmy muzyki i robiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia, oczywiście pogłębialiśmy cały czas nasze umiejętności językowe.

We środę o godzinie 10:00 zebraliśmy się w szkole, gdzie odbyła się uroczystość promująca naukę języka niemieckiego. Uczniowie z gimnazjum przedstawili sztukę braci Grimm pt. ,,Aschenputtels Schicksal''. Po spektaklu wraz z uczniami ze szkoły partnerskiej mieliśmy zabawy językowe z animatorką Deutsch Wagen Tour. To było bardzo inspirujące przeżycie! Popołudnie spędziliśmy grając i bawiąc się razem na placu zabaw.

Według nas czwartek i piątek były najciekawszymi dniami z pobytu Niemców w Polsce, ponieważ wybraliśmy się na wspólną dwudniową wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w Izbach. To był taki rodzaj podróży w przeszłość, powrót do natury. Nauczyliśmy się jak wyrabiać masło, piekliśmy chleb oraz robiliśmy oscypki. Po zajęciach kulinarnych wzięliśmy udział w zajęciach artystycznych z panią Marzeną Podobińską oraz z panem Arkadiuszem Kapłonem. Zdobiliśmy trzema technikami de coupage drewniane breloczki, zakładki do książek i magnesy. Potem odbyły się warsztaty fotograficzne i malarskie na łące. Po obiedzie mieliśmy chwilkę wolnego czasu, który spędziliśmy miło wraz z Cansu, Lilli, Leą, Justinem, Luką, Timo oraz naszymi kolegami ze szkoły. Wieczorem graliśmy wspólnie w piłkę, dwa ognie, zrobiliśmy ognisko, na którym piekliśmy kiełbaski, zajadaliśmy własnoręcznie upieczony chleb i wykonane oscypki. Po kolacji udaliśmy się do świetlicy, gdzie graliśmy jeszcze długo w tabu. Około 22 udaliśmy się pełni wrażeń i zmęczeni na spoczynek.

Następnego dnia wstaliśmy około godziny 8:00 i o godzinie 9:00 zjedliśmy śniadanie. Po sytym posiłku wyruszyliśmy w pieszą wędrówkę wzdłuż strumyka, do Doliny Bielicznej. Wielką frajdę sprawiło nam budowanie tamy w strumyku, dobrze że słoneczko mocno świeciło i szybko wysuszyło nasze ubrania. Po powrocie do gospodarstwa zjedliśmy obiad i już spakowani czekaliśmy na autobus szkolny. Gdy wróciliśmy do Ropicy Polskiej rozeszliśmy się do domów, gdzie nasi goście odpoczywali. Późnym popołudniem poszliśmy spacerem do miasta na lody oraz kupowaliśmy pamiątki. Około godziny 20:00 pomagaliśmy kolegom spakować się na drogę powrotną do Niemiec.

W sobotę wstaliśmy dzielnie o 4:00 i po zjedzeniu śniadania i ostatnich dopakowań pojechaliśmy na zbiórkę pod szkołę. Pożegnaliśmy się z wszystkimi, wielu – także Rodzicom – zakręciła się łezka w oku . O 5:00 nasi niemieccy koledzy oraz ich nauczyciele odjechali do Gelsenkirchen.

Bardzo podobała nam się ta wymiana, ponieważ zawarliśmy nowe znajomości, doznaliśmy wielu intensywnych wrażeń, które pozostaną w naszej pamięci na zawsze i poduczyliśmy się języka niemieckiego. Jesienią udajemy się do Gelsenkirchen z rewizytą, nie możemy się już doczekać.

Dziękujemy Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży za finansowe wsparcie projektu, nauczycielom i rodzicom za duże zaangażowanie.

Zosia Smołkowicz & Ania Czochór 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”


 Kontakt
an image
Zespół Szkół
w Ropicy Polskiej

38-300 Gorlice
Ropica Polska 70
Email: zes11@op.pl

Telefon: (0-18) 352 67 03
Fax: (0-18) 352 67 03