Zielona Szkoła - Piwniczna Zdrój


Od kilku lat bardzo popularną formą wyjazdów nauczycieli z uczniami stały się „ Zielone szkoły”. W dniach 27.05-29.05.2013r. uczniowie z klas I-III naszej szkoły przebywali w Piwnicznej Zdrój w Domu Wczasowym „ Stefanka”. pod opieką: p. Renaty Belczyk, p. Magdaleny Kuśnierz i p. Bożeny Karp. Celem pobytu było ukazanie piękna krajobrazu górskiego, dostrzeganie znaczenia środowiska przyrodniczego w życiu człowieka oraz propagowanie zdrowego stylu życia.

Piwniczna Zdrój to malownicze, górskie miasteczko uzdrowiskowe położone w sercu Beskidu Sądeckiego, na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Podczas pobytu mieliśmy okazje zwiedzić miejscowość i okolice. Spacerowaliśmy po Parku Zdrojowym oraz odwiedziliśmy Artystyczną Pijalnię Wód Mineralnych gdzie degustowaliśmy wodę leczniczą „ Piwniczanka”. Odbyło się ognisko podczas którego piekliśmy kiełbasę. Jego główną atrakcją była wizyta kapeli Czarnych Górali, która przybliżyła nam folklor i obyczaje kulturowe regionu. W trakcie wspólnej zabawy miało miejsce pasowanie na Górali, nauka piosenek po góralsku i słowacku, szybka lekcja gry na akordeonie i kontrabasie, a także tańce przy ognisku. Idąc wzdłuż potoku górskiego we wsi Łomnica odwiedziliśmy znanego miejscowego pszczelarza, który pokazał nam swoją pracownię. Odbyła się prelekcja na temat życia i pracy pszczół.

Ogromne wrażenie wywarło na dzieciach zwiedzanie Zakładu Butelkowania Wody Mineralnej „ Piwniczanka”. Mieliśmy okazję dowiedzieć się i zobaczyć na własne oczy, jak z małych preform powstają plastikowe butelki, które napełniane są wodą mineralną tak bardzo popularną w naszym miejscu zamieszkania. Podczas pobytu nie zabrakło czasu na gry i zabawy na boisku, placu zabaw, dyskotekę oraz zakup pamiątek.

Wspólnie spędzone chwile zintegrowały grupę, pozwoliły nam lepiej poznać uczniów ich zainteresowania i oczekiwania. Dla wielu z nich był to pierwszy wyjazd z domu bez rodziców. Jednak nasze dzieci spisały się na medal. Z pobytu wróciliśmy zadowoleni oraz bogatsi o nowe wiadomości i doświadczenia.
Przygotowała:
Bożena Karp 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”


 Kontakt
an image
Zespół Szkół
w Ropicy Polskiej

38-300 Gorlice
Ropica Polska 70
Email: zes11@op.pl

Telefon: (0-18) 352 67 03
Fax: (0-18) 352 67 03