Między Niebem, a Ziemią


W 2008 roku, od października do grudnia realizowany był projekt „Między Niebem, a Ziemią.”
Program składał się trzech modułów:


• „Poszukiwacze pomników przyrody” – odbyły się zajęcia z biologii na których uczniowie nauczyli się rozpoznawać gatunki drzew. Na podstawie opracowanych kart pracy określali wiek drzewa, dokonywali pomiaru wysokości i obwodu. Zostały sfotografowane najstarsze drzewa w okolicy, uczniowie określali siedlisko i stanowisko. Wykonane zostały zielniki. Odbyła się wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego dzieci wzięły udział w zajęciach dydaktycznych z zakresu dendrologii i z geografii pozwalających poznać cechy krajobrazu krasowego. Zorganizowany został konkurs „Znam Parki Narodowe południowej Polski” i wystawa fotograficzna drzew pomnikowych.

 

• „Na styku nieba z Ziemią” – dzisiaj zaczynamy warsztaty na dotyczące obserwacji nocnego nieba, wyszukiwanie i rozpoznawanie gwiazdozbiorów półkuli północnej. Uczniowie z poszczególnych klas przygotowali prezentacje przedstawiające gwiazdozbiory , zaprezentowali ciekawostki, pochwalili się zdobytymi wiadomościami. Obejrzeliśmy też prezentacje multimedialne dotyczące Słońca, zórz polarnych i komet przygotowane przez uczniów klasy drugiej gimnazjum. Dzieciom z klas młodszych pokazaliśmy prezentację dotyczącą Układu Słonecznego. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach astronomicznych w Niepołomicach- „Pikniku pod gwiazdami” W Planetarium w Chorzowie uczestniczyli w zajęciach: Zjawiska w układzie Słońce - Ziemia - Księżyc; zaćmienia Słońca i Księżyca. Gwiazdozbiory. Składniki i struktura Układu Słonecznego. Składniki i struktura Galaktyki.

 

• „Świat widziany naszymi oczami” – zostały przeprowadzone warsztaty, podczas których młodzież dowiedziała się , czym jest światło, jak powstaje obraz, jak zbudowane jest ludzkie oko, w jaki sposób koryguje się wady wzroku.

 

Podczas warsztatów plastycznych poświęconych sztuce optycznej młodzież została wprowadzona w tajemniczy świat barw i iluzji op – artu oraz impresjonizmu. Uczniowie wzięli udział w wycieczce do Krakowa, gdzie uczestniczyli w zajęciach w Ogrodzie Doświadczeń oraz w Muzeum Narodowym w „Tramwaju zwanym malowanie”.  

Opracowali:
mgr Alina Kędzior
mgr Teresa Szarowicz
mgr Marta Kmak
mgr Arkadiusz Kapłon

“

 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”