Projekt "Szkoły: Partnerzy Przyszłości" w Ropicy Polskiej


„Wykształcenie daje perspektywy – wielojęzyczność otwiera horyzonty. W naszych szkołach partnerskich zagranicą pragniemy nie tylko umożliwić dostęp do naszego języka i systemu oświaty, lecz także wzbudzić wzajemne zainteresowanie i zrozumienie” powiedział federalny minister spraw zagranicznych dr Frank-Walter Steinmeier na starcie projektu „Szkoły: Partnerzy przyszłości”.

Celem szeroko zakrojonego projektu jest zbudowanie globalnej sieci, składającej się z ponad 1000 szkół partnerskich i wzbudzenie tym samym właśnie w młodych ludziach zainteresowania i fascynacji nowoczesnymi Niemcami i jego mieszkańcami.

 

W Polsce zakwalifikowało się osiem szkół i zespołów szkół do udziału w tym globalnym projekcie: Gimnazjum nr 1 z Lublina, Zespół Szkół z Ropicy Polskiej, Gimnazjum nr 11 z Warszawy, Szkoła Podstawowa nr 1 z Przeworska, Gimnazjum nr 16 z Białegostoku, Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka z Trąbek Wielkich, Zespół Szkół ze Stadnickiej Woli oraz Zespół Szkół z Olsztyna, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 9, Gimnazjum nr 12 i Liceum Ogólnokształcące.

Od marca 2008 roku największy polski dziennik - Gazeta Wyborcza wraz z Centrum Edukacji Obywatelskiej - w ramach programu „Szkoła z klasą” informowała o projekcie i zachęcała polskie szkoły, by ubiegały się o status szkoły partnerskiej. Dzięki współdziałaniu z Gazetą napłynęło wiele interesujących zgłoszeń.
Wymienione wyżej szkoły staną się w najbliższych trzech latach szkołami modelowymi. Na ich przykładzie będzie można pokazać, jakie korzyści płyną ze ścisłej i stałej współpracy szkoły podstawowej z gimnazjum i liceum – szczególnie w zakresie nauczania języka niemieckiego jako języka obcego.
 

Szkoły biorące udział w tym projekcie otrzymają szerokie wsparcie. Dyrektorzy szkół i nauczyciele będą mieli między innymi możliwość podnoszenia kwalifikacji, a szkoły uzyskają pomoc finansową na wyposażenie (pomoce dydaktyczne i do nauki własnej). Przewidziane są również stypendia i letnie kursy dla młodzieży w Niemczech.

 

Projekt koordynowany jest w Polsce przez Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie i realizowany w ścisłej współpracy z Goethe-Institut oraz z Zentralstelle für das Auslandsschulwesen (Centralnym Wydziałem Szkolnictwa Zagranicą). Dalszymi ważnymi partnerami są DAAD (Niemiecka Akademicka Służba Wymiany) oraz Pädagogischer Austauschdienst der Zentralstelle der Kulturministerkonferenz.

Opracowała:
mgr Joanna Czajka - Ćwik

Goethe-Institut w Krakowie

“

 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”