Projekt edukacyjny „Dlaczego niebo jest niebieskie?”


 

Projekt realizowany od 15.12.2010 do 28.02.2011 roku. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy II gimnazjum: Natalia Maniak, Klaudia Zięba, Dominik Szura, Tomasz Pałubniak.

Realizując projekt młodzież, zgłębiała tajniki otaczającego ją świata. Barwy intrygują nie tylko malarzy, ale i fizyków. Postrzeganie wzrokowe to złożony proces, w którym uczestniczy przede wszystkim mózg. Czym jest światło? Skąd się biorą barwy? Jak się to dzieje, że dostrzegamy tyle rzeczy na raz? W jaki sposób w mózgu powstaje wrażenie wzrokowe? Jaki jest mechanizm widzenia? Dlaczego niebo jest czarne w nocy a niebieskie w dzień? Celem tego projektu było wyjaśnienie złożoności tych zjawisk.

Młodzież zapoznając się z prawami optyki wykonując doświadczenia, próbowała odpowiedzieć na pytanie, nurtujące na pewno niejednego gimnazjalistę od najmłodszych lat „Dlaczego niebo jest niebieskie?”.

Realizując projekt młodzież rozwijała umiejętność samodzielnej prac z tekstem popularnonaukowym. Kształtowała umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji.  Uczyła się właściwego planowania i wykonania doświadczeń oraz formułowania wniosków opartych na obserwacjach empirycznych. Doskonaliła umiejętność pracy w zespole.

Końcowym efektem pracy gimnazjalistów była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów stanowiącą dokumentację ich pracy nad projektem oraz prezentacja doświadczeń.

Przygotowała (Opiekun Projektu):
mgr Marta Kmak


Podsumowanie Projektów - Dokumentacja Fotograficzna

“

 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”