XIII BIESIADA POETYCKA

Dnia 9 maja odbyła się XIII Biesiada Poetycka pt. „Świat marzeń i wyobraźni w poezji polskiej” zorganizowana przez Zespół Szkół w Ropicy Polskiej. W sali widowiskowej Domu Kultury w Ropicy Polskiej wystąpiło 24 recytatorów z 7 szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Gorlice, którzy przygotowali ciekawe i oryginalne interpretacje wierszy. Występy oceniało jury w składzie: pani Anna Jędrzejczyk, pani Maria Cieśla i pani Marzena Podobińska. Komisja biorąc pod uwagę interpretację, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny przyznała następujące nagrody : Szkoła Podstawowa klasy IV – VI
I miejsce – Marzena Wąs (Szkoła Podstawowa w Klęczanach)
II miejsce – Miłosz Krupa ( Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej)
III miejsce – Julia Filus ( Szkoła Podstawowa w Bystrej)
III miejsce – Anna Korbicz ( Szkoła Podstawowa w Ropicy Polskiej)

Gimnazjum klasy I – III
I miejsce –Martyna Wiencko (Gimnazjum w Ropicy Polskiej)
II miejsce - Karolina Kudławiec (Gimnazjum w Bystrej)
III miejsce - Ewelina Rutana (Gimnazjum w Klęczanach)
III miejsce - Agata Szurek (Gimnazjum w Ropicy Polskiej)

Wszyscy laureaci oraz uczestnicy konkursu recytatorskiego otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy, które wręczyła pani dyrektor Beata Kraus. Konkurs koordynowały panie: D. Stawiarz i B.Tumidajewicz. Organizatorzy biesiady serdecznie dziękują uczestnikom, opiekunom naukowym młodzieży, komisji oceniającej oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przeprowadzeniu tegorocznego konkursu. Zapraszamy za rok!

Galeria fotograficzna

XII BIESIADA POETYCKA

W piątek 6 maja odbyła się XII Biesiada Poetycka pod hasłem „Opowiem ci bajkę wierszem lub prozą” zorganizowana przez Zespół Szkół w Ropicy Polskiej. Konkurs miała miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury w Ropicy Polskiej. Ponad 30 uczestników z 8 szkół podstawowych i gimnazjalnych gminy Gorlice prezentowało swoje recytatorskie umiejętności przed jury, któremu przewodniczyła pani Irena Łasak. Jury współtworzyły: p.Maria Cieśla i p.Marzena Podobińska. Głównym punktem biesiady były przesłuchania konkursowe, w których zaprezentowali się młodzi artyści w trzech kategoriach wiekowych: klasy 1­3 i klasy 4­6 szkół podstawowych oraz klasy gimnazjalne. Komisja konkursowa dokładnie obserwowała talenty uczestników, biorąc pod uwagę kryteria oceny zawarte w regulaminie. Jury nagrodziło uczestników w poszczególnych kategoriach:
Kategoria ­SP klasy I­III
I miejsce – Marta Wędrychowicz (SP w Szymbarku)
II miejsce – Kornel Tarsa (SP w Bystrej)
III miejsce – Klaudia Myszkowska (SP w Stróżówce)
Kategoria – SP klasy IV – VI
I miejsce – Marzena Wąs (SP w Klęczanach)
II miejsce – Antoni Żegleń (SP w Zagórzanach)
III miejsce – Anna Materlińska (SP w Klęczanach)
Kategoria – Gimnazjum klasy I – III
I miejsce – Karolina Kudławiec (Gimnazjum w Bystrej)
II miejsce ­ Sylwia Zwierz (Gimnazjum w Dominikowicach)
III miejsce­ Martyna Wiencko (Gimnazjum w Ropicy Polskiej)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział, dodatkowo wyróżnieni recytatorzy otrzymali nagrody książkowe.

Galeria fotograficzna


XI BIESIADA POETYCKA

W czwartek 7 maja odbyła się XI Biesiada Poetycka pod hasłem „Bliżej poezji Jana Pawła II...” zorganizowana przez Zespół Szkół w Ropicy Polskiej. Uroczystość miała miejsce w sali widowiskowej Domu Kultury w Ropicy Polskiej. W związku z Rokiem św. Jana Pawła II i rocznicą kanonizacji, naszemu konkursowi towarzyszyła poezja Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II.

Prawie 20 uczestników z 7 szkół gimnazjalnych prezentowało swoje recytatorskie umiejętności przed jury, któremu przewodniczył pan Stanisław Bystrowicz. Jury współtworzyli ks.Stanisław Makowiecki i p. Franciszek Rzeszutek. Po powitaniu i przypomnieniu zasad konkursu, referat na temat życia i twórczości Jana Pawła II wygłosił polonista Stanisław Bystrowicz. Następnie młodzież naszej szkoły przedstawiła program artystyczny, w którym słowem i śpiewem wspominała osobę Jana Pawła II. W programie umieszczono również fragmenty wypowiedzi samego Ojca Świętego, skierowane do młodzieży. Wyjątkowo wybrzmiała pieśń „Barka” zagrana na saksofonie przez Kubę Rafalskiego.

Kolejnym punktem biesiady były przesłuchania konkursowe, w których zaprezentowali się młodzi artyści. Jury konkursu dokładnie obserwowało talenty uczestników, biorąc pod uwagę kryteria oceny zawarte w regulaminie.

A oto lista nagrodzonych recytatorów:
I miejsce - Sylwia Zwierz - Gimnazjum w Dominikowicach
II miejsce - Patrycja Praszałek - Gimnazjum w Dominikowicach
III miejsce- Gabriela Łasak – Gimnazjum w Ropicy Polskiej
wyróżnienie - Anna Tokarz- Gimnazjum w Bystrej i Natalia Gierut - Gimnazjum w Klęczanach.


Wszyscy recytatorzy otrzymali dyplomy, podziękowania oraz  nagrody książkowe przygotowane przez panią dyrektor Beatę Kraus. Jak na dobrą biesiadę przystało wszystkim obecnym na zakończenie zaserwowano słodki poczęstunek w postaci symbolicznej „papieskiej” kremówki.

Biesiadzie towarzyszyła również wystawa książek napisanych przez Jana Pawła II. Nad przebiegiem uroczystości czuwały panie: Dorota Stawiarz i Bożena Tumidajewicz. Oprawę muzyczną przygotował p. Bogumił Łasak.

Dziękujemy naszej młodzieży za piękny występ. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów. Niech obcowanie z poezją przynosi Wam jak najwięcej radości.

Galeria fotograficzna

JUBILEUSZOWA BIESIADA POETYCKA
W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ

Dnia 6 listopada 2013r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej świętowaliśmy jubileuszową X Biesiadę Poetycką. Tym razem poświęcona była ona wspaniałemu twórcy epoki romantyzmu - Aleksandrowi Fredrze w 220. rocznicę urodzin pisarz. Z racji otwarcia nowego budynku Ośrodka Kultury Gminy Gorlice nasza uroczystość przeniosła się na deski Ropickiego Domu Kultury.
Na początku nasi uczniowie powitali przybyłych gości i zaprezentowali wierszowany zarys życia i działalności komediopisarza. Następnie przedstawili szanowne jury, w skład którego weszli Pan Stanisław Bystrowicz, Pani Maria Cieśla oraz Pan Franciszek Rzeszutek. Po słowach wstępu, rozpoczęła się część konkursowa dla Szkół Podstawowych. Wzięło w niej udział 17 uczestników. Zaprezentowali oni najpopularniejsze bajki i wiersze Fredry. Zakończywszy część pierwszą, jury udało się na naradę, a uczniowie z Gimnazjum w Ropicy Polskiej zaprezentowali kilka scen z najbardziej chyba znanego dzieła pisarz, czyli z Zemsty, wywołując wiele wspaniałych wrażeń artystycznych i wiele uśmiechu na twarzach zaproszonych gości. W końcu przyszedł czas na Gimnazjum. W zmaganiach konkursowych również wzięło udział 17 recytatorów. Po burzliwych naradach jury w końcu ogłosiło werdykt, na który wszyscy czekali z niecierpliwością. I tak, w kategorii Szkół Podstawowych miejsce I zajęła Sylwia Zwierz z ZS w Dominikowicach, miejsce II Julita Praiznar Z ZS w Ropicy Polskiej i III miejsce Ewelina Rutana z ZS w Klęczanach. W kategorii szkół gimnazjalnych miejsce I przypadło Weronice Kudławiec z ZS w Bystrej, miejsce II Justynie Wałędze z ZS w Zagórzanach i miejsce III zajął uczeń Z ZS w Szymbarku – Michał Prorok. Ponadto komisja konkursowa wyróżniła wielu uczestników, a wśród nich ucznia ropickiego Gimnazjum – Przemysława Piecucha. Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy.

Galeria fotograficzna

IX BIESIADA POETYCKA
„Nic dwa razy…”- konkurs recytatorski
poświęcony poezji W. Szymborskiej


20 listopada 2012 r. w Zespole Szkół w Ropicy Polskiej po raz dziewiąty odbyła się biesiada poetycka. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu recytatorskiego była poezja Wisławy Szymborskiej.

W lutym tego roku odeszła od nas noblistka, dlatego ważnym elementem spotkania była prezentacja życia i twórczości poetki. W konkursie zaprezentowało się 17 uczniów ze szkół Gminy Gorlice.

Recytacjom przysłuchiwało się jury w składzie: p. Krystyna Gruszkowska, p. Maria Cieśla, p. Stanisław Bystrowicz. Komisja konkursowa miała niemały problem z wyłonieniem zwycięzców.

Najlepiej wiersze poetki zabrzmiały w interpretacji;

Martyny Wiencko z ZS w Ropicy Polskiej,
Julity Praisnar z ZS w Ropicy Polskiej
i Aleksandry Dziki z ZS w Dominikowicach.

Jeśli chodzi o uczniów gimnazjum pięknie zaprezentowały się:

Ewelina Sokulska z ZS w Szymbarku,
Natalia Kwaśniak z ZS w Ropicy Polskiej
oraz Natalia Gierut z ZS w Klęczanach.

Wyróżnienia otrzymały Kamila Rolak z ZS w Zagórzanach i Wanesa Pander z ZS w Zagórzanach.

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na kolejną edycję biesiady poetyckiej.

 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”