BIBLIOTEKA - CZYTELNIA
W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ 2011/2012


Wychodząc naprzeciw potrzebom młodych czytelników zarówno Dyrekcja Zespołu Szkół w Ropicy Polskiej jak i Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe dba o wzbogacanie szkolnego księgozbioru.
Zakupiono łącznie 126 książek o łącznej wartości 2167,69zł. Wśród nowozakupionych książek znajdują się lektury, albumy o sztuce, atlasy, a także powieści obyczajowe, powieści przygodowo – sensacyjne i fantastyczne.


Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w ramach realizacji projektu „Dobrze czytam, dobrze piszę” zakupiło 40 bajek i baśni dla dzieci młodszych. Oryginalna szata graficzna i pełne humoru teksty to dodatkowe atuty tych bajek podnoszące ich atrakcyjność w oczach dzieci.


Niektóre propozycje dla czytelników:

• „Iza-buntowniczka” – M.Fox - to dalszy ciąg pamiętnika bohaterki książki „Iza – anoreczka”
• „Wtedy lecę wysoko” – H.Freeman - o tajemniczej blogerce, która jest notoryczną złodziejką sklepową, ale z małą różnicą. Wszystko co ukradnie , oddaje…ubogim…
• „Wasza Wszystko Wiedząca – to pseudonim blogerki, która udziela dobrych rad swoim korespondentom. Dlaczego więc sama miewa problemy z poukładaniem własnych spraw? – na to pytanie odpowiecie sobie po przeczytaniu książki – „Dam radę – Blog”
• „W pogoni za marzeniem” – K.Le Vann – powieść o bolesnych procesach dojrzewania i odkrywania własnego „ja”.
• „Love Factor” – powieść dla młodzieży zainspirowana popularnym TV show X Factor
• „Na tropach sensacji” – P.D.Baccalario – Rodzeństwo Nikola i Simon pasjonują się kryminalnymi historiami. Razem z innymi detektywami z zaułka Woltera wkraczają do akcji zawsze wtedy, gdy pojawia się.

Jak co roku w styczniu 2012r, odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Spektakl pt. „Postaci z bajek” przygotowali pod moim kierunkiem uczniowie z klasy IV. Po spektaklu odbyła się zgaduj-zgadula „z jakiej bajki pochodzi ta postać?”. W imprezie wzięły udział klasy I-III z wychowawcami oraz pani dyrektor B.Kraus, która po uroczystym pasowaniu wręczyła pierwszakom Dyplomy Honorowego Czytelnika.

Od roku 2008 trwa proces komputeryzacji biblioteki szkolnej. Prowadzone do tej pory Księgi Inwentarzowe (papierowe) zostały „zamknięte” na numerze 7740. Nie tracą one wprawdzie charakteru podstawowej dokumentacji ewidencyjnej, ale nie będą już uzupełniane.

Rolę ksiąg inwentarzowych przejmuje ewidencja zawarta w bazie danych programu MOL – Optivum.

Wszystkie zbiory wpływające do biblioteki będą teraz katalogowane i ewidencjonowane w bazie danych programu. Bieżące opracowanie, które rozpoczęłam musi obejmować wprowadzenie kompletnych informacji o każdym katalogowanym egzemplarzu(nr inwentarza, sygnatura, data wpisu, cena, oznaczenie dokumentu wpływu i sposobu nabycia). W ten sposób skatalogowałam 860 książek.

Kolejny etap - to budowa katalogu w zakresie tzw. opracowania retrospektywnego – dotyczącego zbiorów już skatalogowanych w tradycyjny sposób. Są to przede wszystkim : lektury. powieści obyczajowe, przygodowe, fantastyczne zarówno dla kl. IV-VI jak i Gimnazjum. Częściowo dział : Bajki, Baśnie.

Kolejnym etapem jest naklejanie kodów. W ten sposób na dz. 10.06.12r. skatalogowano i opatrzono kodami 1230 książek.

BIBLIOTEKA - CZYTELNIA - INTERNETOWE CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNEJ

BIBLIOTEKA - CZYTELNIA W ZESPOLE SZKÓŁ W ROPICY POLSKIEJ 2010/2011

 

Opracowała:
mgr Maria Wilk

“

 

“ Wychowanie jest spotkaniem osób mistrza i ucznia, 
ich wspólne wędrówki ku prawdzie, dobru i pięknu.”